Ruşeym Torku

Ekmekten Yapılan Yemekler Yarışacak

  • Giriş Tarihi: 28.05.2013 14:49
  • Güncelleme Tarihi: 23:19
Ekmekten Yapılan Yemekler Yarışacak

Ödüllü Ekmek Yemekleri Yarışması başvuruları başladı. 5 kategoride gerçekleştirilecek yarışmada bayat ekmeklerden yapılabilen en güzel yemekler seçilecek ve kitap haline getirilecek.

Why Note!?

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde başlatılan ‘Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası’ kapsamında Selçuk Üniversitesi, Selçuklu Belediyesi ve Toprak Mahsulleri Ofisi ortaklığında ekmek israfının önüne geçmek ve bayat ekmekleri değerlendirmek amacıyla “İsraf Etmiyorum Ekmekten Yemek Yapıyorum” sloganıyla Ödüllü Ekmek Yemekleri Yarışması düzenleniyor. 5 kategoride gerçekleştirilecek olan yarışma Konya’da ikamet eden ve 18 yaş üzere herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak yapılacak.

Toplumda her kesimin sofrasına giren, ‘nimet’ kavramıyla kutsal bir değer atfedilen ekmeğin israf edilmemesi, israfın üretim ve tüketim aşamalarında önlemesi, ekmeğin uygun yöntemler ile muhafazasının sağlanması, bayat ve ihtiyaç fazlası ekmeğin yine insan besini olarak değerlendirilmesi konularından duyarlılık oluşturulması ve tam buğday ekmeği tüketiminin yaygınlaştırılması amacıyla düzenlenen yarışmanın başvuruları başladı. Adaylar 31 Mayıs’a kadar Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü’ne şahsen başvurularını gerçekleştirebilecek. Yarışmanın katılım formları www. selcuk.edu.tr adresinden de yayınlandı.

Konya’da ikamet eden 18 yaş üzeri herkesin ücretsiz olarak katılabileceği yarışmaya adaylar, çorba, etli yemek, börek-çörek, meze-salata, tatlı olmak üzere toplam 5 kategoride ekmekten yapılabilen her türlü yiyecekle yarışabilecek. Her kategorinin 1’inci 2’inci ve 3’üncüsüne çeşitli ödüller verilecek. Her yarışmacı sadece bir çeşit yemekle yarışmaya katılacak. Yarışmaya başvuran adayların katılımcı bilgileri ve yemek tarifesi formu ile birlikte yarışma bilgileri ve yarışma koşulları formunu en geç 31 Mayıs 2013 Cuma günü saat 16.00’ya kadar Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü’ne şahsen teslim edilecek.

Yarışma jürisi, ünlü şef Ömür Akkor, yemek yazarı Dr. Nevin Halıcı, Beslenme Profesörü Ayşe Baysal’ın yanı sıra akademisyenlerden oluşturuldu. İlk etapta yarışmaya başvuran yemekler arasında belirlenen kriterlere göre jüri tarafından ön eleme gerçekleştirilecek. Ön eleme sonucunda yarışmaya katılmaya hak kazanan yarışmacılar, 13 Haziran 2013 Perşembe günü Saat 11.00’de Selçuklu Belediyesi önünde gerçekleştirilecek etkinlikte bir araya gelecek. Yemeklerini yaparak jüri karşısına geçecek finalistler, buradaki son elemenin ardından ödüllerini alacak. 5 ayrı kategori için toplam 15 ödül verilecek. Ayrıca finale kalan yemekler, fotoğraflanarak daha sonra yarışmacıların özgeçmişleri ve tarifleri bir kitap haline getirilip, basılacak.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Ekmekten Yapılan Yemekler Yarışacak
HABER YORUMLARI