YAZARLAR

Cumhuriyet kuşağı yetiştirmek için, çağdaş bir nesil yetiştirmek için verilen uğraşların tümü Demokrat Parti adıyla kurulan ve içine cumhuriyetle birlikte tek tek hayata geçirilen devrimlere düşman kişileri barındıran oluşumla yavaş yavaş sekteye uğratıldı.

Hedefte Köy Enstitüleri vardı, kapatıldı. ABD’nin gönderdiği misyonerler; Köy Enstitüleri ile Anadolu’daki kırsal kesimdeki çocukların eğitilmelerini, köylerde kurulan ve her köyün, ozanının, saz şairinin, masalcısının, her beldenin; tekerleme, ağıt, ata sözü, deyim, dua, beddua, folklor, gelenek, görenek birikimlerinin toplanarak kurulan Halk Evleri’nde tutulmasını ve bunların yazıldığı köyün, kasabanın, beldenin, ilçenin kültürel değerlerinin halkla birlikte halkın malı olarak saklanmasını gördüler.

Aynı misyonerler; köy, kasaba, belde ilçe ve illerdeki okuyan çocukları, okuma yazma kursuna katılan genç, yaşlı bireylerini de izlerler.

Anadolu’nun en küçük yerleşim yerlerinde oynanan tiyatroları, bu tiyatrolarda görev alan Anadolu’nun kızlı erkekli genç nüfusunu seyrederler.

Ulusal bayramlarda yine en küçük yerleşim biriminden en büyük yerleşim birimine dek halktaki coşkuyu, mutluluğu hepsinden önemlisi birlik ve beraberliği yaşarlar.

Sonunda ne mi olur? Verdikleri rapor:

– Türkiye bu kültürel ve eğitim kalkışması ile devam ettirilirse Orta Doğu’ da büyük bir güç olacaktır. Bu durum ABD çıkarlarına aykırıdır, Köy Enstitüleri ile ilgili acil kötüleme başlatılıp, kapatılmalıdır.

İktidardaki CHP baskılara daha fazla dayanamaz ve MEB Şemsettin Sirez döneminde kapatma kararı alınır ve muhalefet, ABD kararını iktidara yaptığı baskılarla uygulatır.

Artık sırada Türkiye’yi oltadaki balık durumuna getirmek için Demokrat Parti’yi iktidara taşımak, NATO‘ya alıp, Marshall yardımı ile kıskıvrak bağlayarak 2. Dünya Savaşı’na İsmet Paşa’nın siyaseti ile girmediği için dolu bir hazineyle devrettiği Türkiye’yi borçlu, muhtaç bir ülke durumuna getirerek tüm devrimlerin de temelinden yok ettirilmesi vardır.

Kısaca NATO’ya alınan, borçlandırılan bu ülke Atatürk ve silah arkadaşlarının vasiyetlerine rağmen batıya borçlandırılır.

Artık Türkiye oltaya takılmıştır. Dönemin askerleri de, siyasileri de sevinç içinde Nato’ ya alınmanın keyfini yaşarlarken, ABD’li diplomat başkanına gönderdiği mektupta “Türkiye oltadaki balıktır, yemlemeye gerek yok!” der.

Sırada Halk evlerindeki o az bulunur kültür hazinelerini yakmaya gelmiştir. Tüm kitaplar yakılır, kurtarılanlar çok azdır. Bu kitap kıyımı aynı zamanda bir ulusu yok etmektir.

Bu da yetmez; Türkçe okunan herkesin anladığı ezan Arapça’ya çevrilir. ‘Öğrenim Birliği’ yasası delinir.

Adım adım çağdaş eğitimin yok edilme çalışmaları Demokrat Parti’den başlayarak, bütün siyasilerce oy kapma kavgası ile devam ettirilir.

Atatürk; “Orduya, camiye, okula siyaseti sokmayın” demiştir 1950’den başlayarak günümüze dek tüm siyasiler zaman dilimleri içinde bu üç ögeyi işlerine geldiğince kullanmışlardır.

İsmet İnönü, Konyalı bir din adamı için ; “Bir ayağı camide bir ayağı mecliste” demiş ama o din adamına oy için tüm siyasiler arka çıkmıştır.

Atatürk, ne dediyse tersini yapan tüm siyasilere, eğitimle istedikleri gibi oynayan tüm siyasilere, eğitimi paralıya çeviren, dershanelere çocuklarınızı mahkum eden, fakirin çocuğunu Kur-an Kursu’na kendilerinin çocuklarını da yurt dışına Amerikan kolejlerine gönderen siyasilere yıllarca oy vererek adeta tapan bu insanlar şimdi de eğitimde oynanan en son ve en köklü yok oluşa evet diyecekler.

Şikayet edenlere soruyorum; Yıllardır bu oyunlar oynanırken nerelerdeydiniz?

Emin Değer’in “Oltadaki Balık” adlı kitabından alıntı yapılmıştır.

> Yeni Meram >Yazarlar > EĞİTİMLE OYNANMAZ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.