Torku Jelifest

Eğitim şart

  • Giriş Tarihi: 12.01.2017 8:25
  • Güncelleme Tarihi: 8:30
Eğitim şart

Konya’da kar yağışı nedeniyle okullar son iki haftada sık sık tatil edildi. Tatile alışan öğrencilerin ise kar yağışının başlamasıyla birlikte sosyal medya üzerinden Konya Valisi’ne tatil baskısı yapması ve bazı öğrencilerin kullandığı üslup dikkat çekti.

Mutlu Akü

Konya merkez ve ilçeleri, uzun yılların ardından en şiddetli kış mevsimlerinden birini yaşıyor. Yoğun kar yağışı, buzlanma ve yolların kapanması nedeniyle günlük yaşantıda da sıkıntılar meydana geliyor. Kar yağışı ve buzlanma nedeniyle Konya merkez ve ilçelerinde de hem Milli Eğitim’e bağlı okullarda hem de üniversitelerde eğitime zaman zaman ara verildi.

Eğitime, öğrencilerin kötü hava koşullarından olumsuz etkilenmemesi için bazı günlerde ara verilirken, tatile alışan öğrenciler ise kar yağmaya başlamasının ardından sosyal medya üzerinden yoğun bir şekilde Konya Valisi Yakup Canbolat’a tatil taleplerini iletti. Her kar yağışıyla birlikte sosyal medyada tatil talepleri peş peşe gelirken, ilkokul, ortaokul ve liselerde okuyan birçok öğrencinin tatil talebi içeren mesajı tebessümlere neden oldu. Tatil olması için Konya Valisi’ne video çekip gönderen öğrenciler bile olurken, bazı öğrencilerin tatil sevinciyle kullandığı üslup, Valiye hitap şekli ise dikkat çekti.

KİMİ GÜLDÜRDÜ KİMİ DÜŞÜNDÜRDÜ

Kimi öğrencilerin kullandığı üslup, hem ailede hem de okuldaki eğitim seviyesinin ne hale geldiğinin de bir göstergesi oldu. Bazı öğrenciler, bir Valiyi bırakın bir büyükle bile konuşurken ağza alınmaması gereken cümleler kurması hem tepkiye hem de üzüntüye neden oldu. Konya Valisi’ne hem tatil kararının verilmesinden önce hem de tatil kararının açıklanmasından sonra sosyal medyadan mesaj yazan bazı öğrencilerin kullandığı cümleler arasında, ‘yiğidim’, ‘Babacım niye hep gecenin bu vaktinde haber veriyorsun. Allah seni kahretmesin ya bu saate kadar çalıştık’, ‘adamın dibisin’, ‘adam adam heykelini diktireceğim senin’ , ‘vericeksen İstanbul, Ankara gibi akşam üstü ver şunu. Vermiyeceksen de vermiyecem de ya’, ‘Ne dion lan sen’ ifadeleri yer alırken, bazı öğrenciler ise işin dozunu kaçırıp sosyal medyada küfür olarak algılanan cümleler kurdu.

Birçok öğrenci tatil sevincini hem yaratıcı hem de güzel cümlelerle ifade ederken, bazı öğrencilerin saygı çerçevesinin dışına çıkması üzüntü ile karşılandı.

Teknolojik olarak birçok imkana sahip olan günümüz gençlerinin, sınırsızca cep telefonu, internet ve sosyal medyayı kullanması, bunu yaparken de veli denetiminin olmaması bu tarz olumsuz davranışların yaşanmasına sebep oluyor.

Hem velilerin denetim eksikliği hem de evde ve okulda verilen eğitimin yetersizliği birçok öğrencide ‘saygı’ kavramının oluşmamasına, bir büyükle, bir valiyle nasıl konuşulması gerektiğinin öğrenilememesine de neden oluyor. Bu noktada hem velilere hem öğretmenlere hem de eğitim kurumlarına büyük iş düşüyor.

Adnan YILDIRIM> Yeni Meram >Konya > Eğitim şart
HABER YORUMLARI