YAZARLAR

■ Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bütün programlarının umdesi iki esastır: İstiklâl-i tam. Kayıtsız şartsız millî hâkimiyet!

***

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bu yıl Konya’da çok çoşkulu ve görkemli kutlandı.

TRT 34. Uluslar arası 23 Nisan Çocuk şenliğinin kentimizde gerçekleşmesiyle ayrı bir renk ve hareketlilik yaşandı. Şenlik dolayısıyla 40 fazla ülkeden gelen onlarca çocuk Konya’yı yaşadı ve soludular. Çeşitli uygarlıkların merkezi kentimiz için etkinlik özellikle tanıtım için çok yararlı oldu. Bu arada Dünya ülkeleri arasında çocuklar için bayram düzenleyen tek ülkenin Türkiye olduğunu da onurla vurgulamalıyız.

Her mekân ve zamanda dile getirilmiştir;

Egemenlik, kayıtsız, şartsız milletindir.

Bu, demokrasi ve Cumhuriyetin de özünü oluşturmaktadır. Türk Ulusu egemenliğini “çat kapı” elde etmemiştir. Milli Egemenlik sürecine top ve süngü sesleri içinden gelindi. Misak-ı Milli Sınırları Mehmetçiğin kanıyla çizilmiş ulusal yurt haritasıdır.

Temsili demokrasilerde, ulusal irade- ki bu aynı zamanda egemenliktir- seçilenlerle işlerlik kazanmaktadır. TBMM’nin açılışı ulusal egemenlikle koşuttur. Bu nedenle 23 Nisan ayrı bir anlam taşımaktadır

TBMM açılmasıyla ulusal irade tek kişinin hükümranlığından alınmış ve halkın temsilcilerine teslim edilmiştir

Ulu Önder Atatürk, ulusal egemenliği çok sevdiği çocuklarla bütünleştirmiş, yeni bir bayramın üretimine olanak vermiştir;

Ulusal bağlamda çocuklar için Bayram geleneğini sürdüren tek ülke Türkiye’dir.

Türk insanı, özgürlüğünü hiçbir şeyle değişmez ve ödün vermez. Bizim için en yüce değer, Vatanı sevmek ve özgürlük içinde yaşamaktır. İşte bunun için de

Kurtuluş Savaşının özünde vatan sevgisi ve özgürlük tutkusu vardır.

Her türlü olumsuzluklara karşın yoktan var olmak, Türk Ulusuna özgü bir niteliktir. İnsanımız, şanlı ve onurlu geçmişinde bütün zorlukların üstesinden gelmiştir.

Bugünün çocukları, yarının gençleridir. Türk genci olmak kuşkusuz bir ayrıcalıktır. Çocuklarımıza ve gençlerimize Yüce Atatürk’ün verdiği önemi bir ileri görüş olarak değerlendiriyoruz.

Çocuklar birer tomurcuktur; onlara yarınlarımız için de sahip çıkacağız.

Milli Egemenlik gibi çok önemli bir bayramın çocuklara armağan edilmesi, Atatürk’ün sezgisiyle güven ve özgüven bilincini pekiştirmektir.

Küreselleşen dünyada yönetim ve demokrasi anlayışları da artık kabuk değiştirmektedir. Tek kişinin egemen olduğu siyasal iradeler, günümüzde sadece nostaljik ve sembolik bir açıdan bir müze kavramı değerlendirilmektedir.

Günümüzde padişah, hükümdar, kral, prens, prenses ve şah gibi modası geçmiş sözcükler, ansiklopedilerde kalmışlardır.

Egemenlik, çağın anlayışına koşut kayıtsız ve şartsız milletindir. Bu anlayış ve görüş slogan olmaktan çıkmış, tam anlamıyla uygulamaya dönük bir değere dönüşmüştür.

Halkın kayıtsız, şartsız egemenliği 23 Nisan 1920’de gerçekleştirmiştir. Daha sonra bu egemenlik 29 Ekim 1923 de Cumhuriyet ve 14 Mayıs 1950’de de demokratik yaşamla güçlendirilmiştir.

Genç demokrasimizi daha ileriye götürmek için çoğulcu ve katılımcı anlayışla, hukukun üstünlüğü ilkesini önde tutarak kalkınma ve çağdaşlaşma yolunda ilerliyoruz.

BİR DAMLA:

■ Türk Milleti asırlardan beri hür ve müstakil yaşamış ve istiklâli bir lazıme-i hayatiye etmiş bir kavmin kahraman evlatlarıdır. Bu millet istiklâlsiz yaşamamıştır. Yaşayamaz ve yaşamayacaktır.

Gülen hanım, yarına bu yazı yayına verilecek. “Doktorlar Tehlikede” ise çarşambaya kaydırılacak. Teşekkür. R-B

> Yeni Meram >Yazarlar > EĞEMENLİK ULUSUNDUR!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.