YAZARLAR

Egemen olmak padişaha kul olmamaktır. Arabasının arkasına ‘Hanlar hanı Abdülhamithan’ yazarak hala oralarda dolaşıp, Atatürk Cumhuriyeti’nin nimetlerinden yararlanıp, padişah özlemi çekenler,

TRT’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarını naklen verirken sanki Türk Ulusu emperyalist, sömürgeci güçlere karşı kendi kendine bir araya gelerek meclisi toplamış gibi konuşan sunucu bayan ve bürokrat bey gibi Atatürk Cumhuriyeti’nde olduklarını unutanlar,

Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nde kazandıkları paralarla sahip oldukları arabalarının arkasına; Vatanı Mondros ve Sevr Antlaşmaları ile emperyalist, sömürgeci güçlere bırakarak İngilizlere sığınıp kaçan padişahın tuğrasını yapıştırıp, utanmadan, sıkılmadan bu topraklarda gezenler unutmasınlar, bugün sahip oldukları her şeyi; egemen güçlere uşaklığı, onların adına bekçiliği, onların adına postacılığı, onların sözcülüğünü ve toprakların işgalini reddeden Atatürk sayesinde, hak etmedikleri bu güzelim vatana kavuştular.

19 Mayıs 1919’da Türk halkını Kurtuluş Savaşı için bir araya toplayarak, Türk Milleti’ni tarih sayfalarından silmek için hazırlanan oyunu bozmak ve egemen güçlere baş kaldırmak için Amasya, Sivas, Erzurum’da toplantılarla bu sesi tüm dünya uluslarına duyuran Mustafa Kemal Atatürk’ü anmadan 23 Nisan 1920 tarihini anlatmak hainliktir, ihanettir, vefasızlıktır, işbirlikçiliktir,

Hala 1919’dan beri tüketemediğimiz, yok edemediğimiz, son yıllarda da sayıları artarak çoğalan bu sömürgeci işbirlikçiler, Türk Milletinin düşmanları, bizler egemenliğin değerini bilmediğimiz sürece içimizde hep yaşayacaklar.

Bayramlarda sokaklara çıkarak; erkek, kadın, genç, ihtiyar, çocuk ellerimizde bayraklarla meydanları doldurup, işgalci ABD’ye, sömürgeci Avrupa Devletleri’ne birlik, beraberlik görünümü vermek zorundayız. Kurtuluş Savaşı ruhunu kaybetmemeliyiz. Bu hiçbir siyasi liderin ve siyasal birlikteliğin tekelinde olmadan tıpkı çocukluğumda, gençliğimde olduğu gibi coşkuyla kutlanırsa bu ulusu bölmeye kimsenin gücü yetmez.

Atatürk; bu topraklarda yaşamayı hak eden herkes Türk’tür dedi.

Ben; Selanikliyim, Gürcüyüm, Arabım, teyzem Kürt demedi. Kaşımadı etnik kökenleri. Kaşıtmadı. Siyasete dini karıştırmadı. Din onun için kişinin özeliydi ve kutsaldı.

Kimsenin önüne çıkıp; Ben Müslümanım diye övünmedi, dindarım diye oy toplamaya kalkmadı. Kimseye kendi inancının kurallarını dayatmadı. Her inanca saygı duydu ama EKÜMENİKLİK HEVESLİLERİNE DE ASLA HOŞGÖRÜ GÖSTERMEDİ.

Şimdilerde İstanbul’da ortalara çıkıp övgüler sıralayan Ermeni, Rum patrikleri büyük bir hevesle ABD’yi arkalarına alıp ekümeniklik peşindeler, Atatürk’ün sağlığında akıllarından bile geçiremezlerdi.

İşte egemenlik böyle bir şey.

İşte 1920’de elde ettiğimiz egemenlikle, Türk Milleti önce sömürgeci Avrupalıları sonra yıllarca Türk ulusunu unutan Osmanlı hanedanını daha sonra din devleti peşinde koşan, halkın dini inancını sırf iktidarda kalmak ve zengin olmak için kullanan siyasal İslamcıları egemenliği üzerinde söz sahibi olmaktan çıkardı.

Egemenlik, demiryolunu, hava limanlarını, haberleşmesini, limanlarını, ticaretini, topraklarını kullanma, eğitimini sadece kendi dili ile yapma, kendi geleneklerine, türkülerine kısacası toprağına taşına, akarsuyuna, denizine, ordusuna sahip olmaktır.

Değerini bilirseniz bin bir emekle kanla, canla, elde ettiğiniz bu egemenliği hep yaşarsınız.

Değerini bilirseniz bu toprakların, ABD’nin üslerine izin vermezsiniz.

Ama yılda bir kez olsun Atatürk’ün Gençliğe Hitabı’nı okuyun, çocuklarınıza okutun. Gözünüzün açılması, uykudan uyanmanız için büyük bir uyarıdır.

> Yeni Meram >Yazarlar > EGEMENLİĞİN ANLAMINI BİLMEK İSTEMEYENLERE
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.