Ruşeym Torku

Eczacılardan Tepki

  • Giriş Tarihi: 14.01.2014 17:00
  • Güncelleme Tarihi: 2:27
Eczacılardan Tepki

Sağlık çalışanlarına karşı uygulanan şiddete bir yenisi daha eklendi. 9 Ocak 2014 günü bir eczanede muayene ücreti yüzünden eczane teknisyeni şiddete maruz kaldı.

5. Bölge Konya Eczacı Odası Başkanı Cemil Karakap tarafından yapılan açıklamada, “Biz eczacılar 2005 yılından bu yana görevimiz ve sorumluluğumuz olmadığı halde muayene ücretlerini tahsil etmek zorunda bırakılıyoruz. İlk olarak 2005 yılında SSK’lı hastaların serbest eczanelerden ilaçlarını almaya başladığı süreçte, geçici olarak 80 Kr olarak alınmaya başlayan muayene ücretlerinin tahsilatı işlemi ne yazık ki üzerimize kaldı. Günümüzde Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı bütün hastalardan tahsil edilmesi gereken ücretler biz eczacılar tarafından tahsil edilmektedir. Bu ücretleri tahsil ederken eczanemizde inanılmaz zorluklar yaşamaktayız. Çünkü bu ücretler anında hastalara yansımayıp, parçalı bir şekilde sisteme işleniyor. Bu nedenle bu gün hastaneye gitmiş bir kimsenin muayene ücreti bazen bir ay bazen bir yıl bazen daha da daha uzun süreler sonunda sisteme yansımakta. Bunun doğal sonucu olarak da hasta bu süre içerisinde muayene olduğunu unutabilmektedir. Bu da vatandaşın gözünde eczacılara olan güveni sarsmakta ve ciddi sorunlar yaşanmasına sebep olmaktadır” denildi.

“BİZİM İŞİMİZ DEĞİL”

Muayene ücretleri hakkında bilgi veren Karakap, “Bir hasta devlet hastanesi ya da üniversite hastanesine gittiği zaman 1-5 TL muayene katılım payı, 3 TL reçete katılım payı, eğer üç kalemden fazla ilaç yazılmış ise 3 kalemden sonraki her bir kutu ilaç için 1TL, hastaya yazılan ilaç ucuz ilaç bandından yüzde 10’dan daha pahalı ise ilaç fiyat farkı ücreti, çalışan hasta ise yüzde 20 katılım payı ücreti nakit tahsil ediliyor. Emekli bir hasta ise yüzde 10 katılım payı maaşından kesiliyor. Bu ücretlerden özellikle ilk üç sırada bahsetmiş olduğumuz ve genel olarak muayene ücreti adı altında toplanan ücretler ne yazık ki sağlık hizmetinin verildiği noktada tahsil edilmesi gerekirken biz eczacılara bir angarya olarak zorla tahsil ettirilen ücretlerdir. Vermediğimiz bir hizmetin ücretini tahsil etmek istemiyoruz! Biz eczacılar bu uygulamalar sebebiyle asıl görevimiz olan ilaç danışmalığı hizmetini artık yerine getiremez duruma geldik. Korkumuz bu şiddet olaylarının artmasıdır. Bu nedenle bu yükün bizim sırtımızdan alınması gerektiğini ve muayene hizmetini verenlerin bu hizmetin bedelini hizmetin verildiği yerde tahsil etmesi gerektiğini bir kez daha söylüyoruz” dedi.> Yeni Meram >Arşiv > Eczacılardan Tepki
HABER YORUMLARI