YAZARLAR

Bir Atasözümüz vardır. “Ehemmi mühime tercih etmek” evet kötülerin içinden bir iyiyi bulmak buna ehemmi mühime tercih etmek derler.

Çevremizdeki komşu devletler içinde gerçek anlamda bize dost olan var mıdır? Sorunun yanıtını bulmak pek de kolay değildir. Okuldaki çocuklara sorsak Amerika’yı mı çok seversiniz yoksa Rusya’yı mı, tereddütsüz Amerika’yı cevabını alırız. Sokaktaki her hangi bir kişiye sorduğumuzda yine tereddütsüz Amerika yanıtını alırız.

Bizim NATO’daki müttefikimiz Amerika cumhuriyetimizin 91 yıllık mazisinde bizim ülkemize Amerika olarak bir çivi çakmış mıdır? Hayır. Ya bizimle olan ticari ilişkilerinde hep bize kendi ürettiği malları pazarlamış yada Marşal Planı ile hurdalarını vermiş nakliye ücreti adı altında hurdalarının da parasını almıştır.

Amerika bize yine Marşal Planı ile çocuklarımıza yedirilmek üzere verdiği süt tozu ve peksimetler yiyen çocuklarımız ne yazık ki ne siyasetimizde ve nede idaremizde birbiri ile çelişen barışık değil kavgacı bir kuşak olmuşlardır.

Okyanus ötesi müttefikimiz böylede, kapı karşı komşumuz, Suriye, İran, Irak, Ermenistan, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan hangisinden, sıcacık bir dostluk gördüğümüz vakidir?

Osmanlı’dan bir enkaz devralınarak kurulan Genç Türkiye Cumhuriyetine sahip olduğu teknolojiyi zaman, zaman kıskanmadan veren ve fakat ezelden ebede düşman bildiğimiz şu Rusya’ya bakalım. İstiklal Savaşı sırasında bize silah yardımı yapmış. Ülkemiz genelindeki devasa sanayi kuruluşlarımızın tamamına yakınını Ruslar gelip kurmuşlar. Bunlara özenle bakalım başlıcalarını sıralayalım.

1-İskenderun Demir Çelik

2-Seydişehir Alümünyum

3-Kırıkkale Silah ve Mühimmat

4-Giresun Filya Krom Manyezit

5- Balıkesir Seka

6-İzmir Ali Ağa

7- İstanbul Petrol Rafinerisi

8-Mersin Petrol Rafinerisi

9- İskenderun Demir Çelik

10-Trabzon Limanı

11-İstanbul Gemi Tersaneleri

12-Mersin Akkuyu Nükleer Enerji sant.

13-Sinop Nükleer Enerji sant. ve daha neler, neler

Elanda ülkemiz teknoloji transferi yaparken bize kolaylıklar gösteren Rusları tercih ederken onların siyasi rejimleri Komünizmi iğrenerek gözlerken, onların bize yaklaşmaları Kuzeyden sıcak denizlere inme hevesleri başta gelmektedir.

Değerli dostum çok mümtaz Yük. İnşaat Müh. Mehmet Altun bana fikri zenginliğini sohbetlerimizde enjekte ederken bilgi dağarcığımı zenginleştirip, benimde okurlarım gözlemine sağlam bilgiler aktarmama vesile olmuştur. Kendisine şükranlarımı sunarım.

Sevgili dostum dünyanın Uzak Doğu’sundan Afrika kıyılarına Avrupa Derinliklerinden İskandinav ülkeleri Rusya ve Sibirya’nın güneyine değin gezip mesleki faaliyetlerini zenginleştirmiş bir Konya çocuğu olmasından biz dostları da kıvanç duymaktayız.

Yüce Yaradan her biri müstesna değerler olan Türk Gençliğine, bu denli bilgi donanımı ihsan etsin der, Ulu Önder Atatürk’ün gençliğimize emanet ettiği bu Vatan ve necip İnsanlarımıza adil ve helal hizmetler sunacaklara imkanlar ihsan etsin dileklerimizle…

> Yeni Meram >Yazarlar > DÜŞÜNDÜREN GERÇEKLER!!! RUSYA MI AMERİKAMI ?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.