Ruşeym Torku

Dünyaca Ünlü İskoç Fizikçi Selçuk’ta

  • Giriş Tarihi: 13.05.2013 17:20
  • Güncelleme Tarihi: 23:19
Dünyaca Ünlü İskoç Fizikçi Selçuk’ta

Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamdi Şükür Kılıç’ın daveti üzerine Konya’ya gelen dünyaca ünlü İskoç Fizikçi Prof. Dr. Kenneth Ledingham, öğrencilere, bilim insanlarına ve iş adamlarına konferans verdi.

Why Note!?

Prof. Ledingham, nükleer enerjinin çevresel zararları başta olmak aynı anda bir çok görevi icra edebilme özelliğine sahip bir lazer laboratuarının Konya’ya kazandırılması için her türlü desteği vermeye hazır olduğunu söyledi.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamdi Şükrü Kılıç, “Selçuk Üniversitesi ile Strathclyde Üniversitesi arasında gerekli çalışmaları başlatılarak Stratclyde Üniversitesi’nde mevcut olan sistemlerin Konya’ya transferi için en kısa zamanda çalışmalara başlayacağız” dedi.

Selçuk Üniversitesi İleri Araştırma ve Teknoloji Merkezi, Fen Fakültesi ve Konya Sanayi Odası’nın destekleriyle organize edilen konferansa lazer kullanarak nükleer reaksiyonlar neticesinde kimyasal elementleri dönüştüren ilk bilim adamı ünvanının da sahibi olan Prof. Dr. Ledingham, konuşmacı olarak katıldı. Temel fizik çalışmalarında gelinen son noktayı öğrenciler, bilim insanları ve iş adamlarıyla paylaşan Prof. Dr. Ledingham, Konya Lazer Laboratuvarları’nın gerekli donanıma kavuşturulması için gereken desteği verebileceğini söyledi.

“ÇEVRESEL KİRLİLİKLERİ

DEDEKTE ETMEYİ BAŞARDIK”

Lazer fiziği alanında çalışma yapan Prof. Dr. Ledingham, öğretim üyeleri ve öğrencilere Strathclyde Üniversitesi’nde yaptığı araştırmalar hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Ledingham konuşmasında, “Yüksek güçlü lazer grubu ile iki tip araştırma yürütüyoruz. İlkinde Rurherford Appleton Laboratuarı , Jane Üniversitesi ve Dresden’deki Forschungzentrum Rossendorf’da bulunan yüksek enerjili lazerleri kullanarak lazer uyarımlı proton, ağır iyon, nötron ve foton üretimi deneyleri yaptık. Bu deneylerdeki temel düşünce, prensip olarak lazerlerin geleneksel RF hızlandırıcılardan çok daha kompakt hızlandırıcı olarak kullanım imkanı sağlamaktı.” dedi. İkinci çalışmamız ise Prof.Dr.Kılıç ile birlikte aynı grupla yıllar önce Femtosaniye Lazer Kütle Spektrometri tekniği kurma amaçlı çalışmaydı.Çevrenin duyarlı olduğu oldukça küçük miktarlardaki kimyasal patlayıcılar, ilaçlar, aromatik hidrokarbonlar gibi çevresel kirlilikleri lazer tabanlı sistem kullanarak ppb mertebesinde dedekte etmeyi başardık” diye konuştu.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Dünyaca Ünlü İskoç Fizikçi Selçuk’ta
HABER YORUMLARI