Ruşeym Torku

Dünya Süt Günü’nde Torku Süt Rüzgarı Esti

  • Giriş Tarihi: 22.05.2013 15:55
  • Güncelleme Tarihi: 23:19
Dünya Süt Günü’nde Torku Süt Rüzgarı Esti

Mahmut Şevket Paşa İlköğretim Okulu öğrencileri süt içti, çikolata yedi ve müzik eşliğinde doyasıya eğlendi. Dünya Süt Günü kutlaması en çok öğrencileri mutlu etti.

Why Note!?

ULUSLARARASI Sütçülük Federasyonu’nun 1956 yılında üye ülkelerle aldığı karar gereğince 21 Mayıs Dünya Süt Günü olarak kutlanıyor. Konya’da Meram Süt Üreticileri Birliği ile Konya Şeker’in ortaklaşa olarak düzenledikleri Dünya Süt Günü kutlaması Karatay Mahmut Şevket Paşa Ortaokulu’nda gerçekleştirildi.

Dünya Süt Günü etkinliğine Karatay Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Özkan Taşpınar, Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, Meram Süt Üreticileri Birliği Başkanı Hasan İşler, Panagro Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi Genel Müdürü Murat Gül ve Okul Müdürü İsmail Hakkı Erbaş ile okul öğrencileri ve öğrenci velileri katıldı.

Etkinlikte bir konuşma yapan Meram Süt Ürünleri Üreticileri Birliği Başkanı Hasan İşler, insanların dengeli beslenmesinde hayvansal içerikli gıdaların öneminin uzmanlar tarafından kabul edildiğini ve hayvansal kaynaklı bir gıda maddesi olan süt ve süt ürünlerinin, içindeki besin öğeleri dolayısıyla insanların beslenmesinde önemli rol oynadığını belirterek, ülkemizde süt ve de süt ürünlerinin gerektiği kadar tüketilmediğine ve Türkiye’nin sahip olduğu üretim ve nüfus potansiyeline rağmen kişi başına yıllık içme sütü tüketimi açısından AB ülkelerine göre çok gerilerde kaldığına dikkat çekti.

İşler Konuşmasında, “insanların yaptıkları yapacaklarının teminatıdır” diyerek, Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’un bölge tarım ve hayvancılığına yaptığı katkılardan bahsetti. Meram Süt Üreticileri Birliği Başkanı Haşan İşler konuşmasına Bölgenin Zirai tarım yönünden altın çağını yaşadığını belirterek, birlik adına güzel şeyler yapıldığını dile getirdi. Bunun en büyük etkeninin ise doğru örgütlenme ve bu örgütlenmeye olduğuna dikkat çeken İşler, Pankobirlik’in Dünya’nın en büyük Et ve Süt Entegre tesislerini bölgeye kazandırarak, , bölge hayvancılığı adına da büyük bir kazancının kapısının aralandığını vurguladı. Konya Şeker’in, şimdi de hayvancılık sektöründe faaliyet gösterecek üretici ortaklarının gelişimi için çalıştığını vurgulayan İşler, “Bizler de Meram Süt Birliği olarak ‘Tarladan Sofraya Torku Güvenilir Gıda Zinciri’nin süt konusunda bir halkası olmaktan onur duyacağız.”dedi

Panogro Et Süt Entegre Tesisleri Genel Müdürü Murat Gül de, insana doğumundan ölümüne karşılıksız sağlık vaat eden sütün, canlının hayatını devam ettirebilmesi, gelişebilmesi ve başarılı olabilmesi için gerekli besin maddelerinin büyük çoğunluğunu bünyesinde barındıran kusursuz, mucizevî bir gıda olduğunu ifade etti.

Gül, “Süt, sadece gelişme evrelerinde içilmesi gereken bir içecek olarak görüldüğü için en çok çocuklar tarafından tüketiliyor ve yaş ilerledikçe, maalesef süt içme miktarlarımız da azalıyor. Süt büyüme, gelişme ve dokuların yenilenmesi için gerekli olan tüm amino asitleri içerir ve günde bir bardak süt içen bir çocuk, protein ihtiyacının yüzde 35`ini, kalsiyum ihtiyacının yüzde 52`sini, B12 vitamini ihtiyacının yüzde 98`sini karşılayabilir. ‘’diye konuştu.

Gül ayrıca sütün , ambalajında, sağlıklı koşullarda tüketime her an hazır haliyle günün her saati içilmeyi hak ettiğine dikkat çekerek, şunları söyledi: “Avrupa Birliği ülkelerinde kişi başına yıllık 245 litrenin üzerinde süt tüketilmektedir. Türkiye’de bu değer kişi başına 180 litre civarındadır. Tüketilen bütün içecekler arasında ne yazık ki sütün payı sadece yüzde 9 dur. Sütün çay, su ve özellikle gazlı içeceklerden sonra 4. sırayı aldığını görmekteyiz. Sağlıklı nesillerin yetiştirilebilmesi açısından süt tüketiminin ülkemizde arttırılması stratejik bir konudur.”

Mahmut Şevket Paşa 2-A Sınıfı Anneleri adına konuşan Sabriye Kambur ise, “Süt İçin, Süt İçirin’ projesini başlattık. Öğrencileri süt içmeye özendirmek adına çok sayıda adım attık. Böylece süt içimine olan ilgi sürekli canlı tutuldu. Ayrıca süt kutularının toplanmasını da ihmal etmedik. Atık dönüştürme bilgileri de verdik öğrencilere. Bu sayede öğrenciler geri dönüşüm bilincine ulaştı” diye konuştu. Konuşmaların ardından öğrenciler, şiirler ve müzikler eşliğinde doyasıya eğlendi. Etkinliğe destek veren Konya Şeker, kutlamanın ardından öğrencilere Torku süt ve çikolata ikram etti. Şeker’in bu ikramı öğrencileri mutlu etti.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Dünya Süt Günü’nde Torku Süt Rüzgarı Esti
HABER YORUMLARI