YAZARLAR

Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün yemin krizine el atması ve konuya ilişkin girişimlerde bulunması çok yerindedir.

Krizin sürüp gitmesi, hiç bir kuruluş ve kişiye yarar sağlamaz. Aksine dışarıda ülke imajına negatif yansımalar oluşturur.

Geçmişte de tartışmalar, hakaretler, polemikler, sataşmalar ve kavgalar oldu, bütün bunlar “vaka-i adiye”, türünden olağan karşılandı. Hatta gün oldu; tartışmalar, hakaretler, sataşmalar, polemikler ve kavgalar “devr-i demokrasi” üretimi bile sayıldı.

Son olaylar, Cumhuriyet tarihinde ilk kez yaşandı. Ana muhalefet CHP, Milletvekili seçilen bilim insanı Prof. Dr. Mehmet Haberal ile gazeteci Mustafa Balbay’ın cezaevinde tutuklu bulunmaları ve mazbatalarını almalarına karşın bırakılmamalarını protesto etmek için Meclis’e girdi; ancak yemin etmedi. Yemin eden tek CHP’li Oktay Ekşi’ydi. Sayın Ekşi, yaşı gereği Başkanlık görevini üstlendiği için “yemin etmek” zorunda kaldı.

Gurup da kuran BDP milletvekilleri ve kimi bağımsızlar yemin eylemine katıldıkları gibi, Meclis’e de girmediler. Grup toplantılarını bile Diyarbakır’da yapıyorlar.

Önceki Meclislerden üç örneği aktaralım;

Katılımcı ve çoğulcu demokrasiye geçiş döneminde DP’den milletvekili seçilen gazeteci-Mümtaz Faik Fenik, üç gün sonra 7 Mayıs’ta; 1957’nin 27 Ekim’indeki genel seçimden Millet Partisinden Milletvekili seçilen ünlü politikacı Osman Bölükbaşı da ilgili mahkemelerce “Milletvekili seçildikleri gerekçesiyle” tahliye edildiler.

Seçilen ve tutuklu olarak cezaevinde tutulan BDP’li Sabahat Tuncel, 2007’de İstanbul’un 3’üncü bölgesinden milletvekili seçilince mahkemece, hakkında tahliye kararı alındı.

Olumlu gelişmelere karşın Meclis’te bir dönem cinayet bile işlenmedi. Ardahan Milletvekili Halit Paşa, 1925 ‘de Nafia ve Münakalat Vekili Ali Çetinkaya tarafından koridorda tabancayla vurularak öldürüldü. Ankara Savcılığı Halit Paşa’yı Ali Çetinkaya’nın vurduğu kanaatine varmış; ancak meşru müdafaa halinde bulunduğunu var sayarak hakkında –o günkü deyimle- âdemi takip, yani kovuşturmaya yer olmadığı kararı vermiş, böylece dosya kapanmıştır. Halit Paşa’yı kimin vurduğu hiçbir zaman kesin olarak anlaşılamamıştır. Paşanın annesi acı haberi alınca şöyle konuştu;

Ben abdestsiz emzirmemiştim, mutlaka arkadan haince vurmuşlardır.”

Kimi devlet adamları sonra yayınladıkları anılarında olaya ilişkin ciddi soruşturma yapılmadığını bunun için de gerçek nedeninin anlaşılmadığını ve karanlıkta kaldığını tarihe not düşmüşlerdir. Üstüne üstlük Paşa ağır yaralı olduğundan ifade verememiş, doktor raporu açıklanmamıştı. Feci olay, muhalefette bulunan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası’nca genişletilmek istendi, buna karşın ise iktidar partisi tarafından engellenerek üstü örtüldü.

AP’ den 1965’de Malatya Milletvekili seçilen Hamit Fendeoğlu 1969’a kadar bu görevini sürdürdü. Kavgacı bir kişilik olan Hamido TBMM’de muhalif milletvekillerine saldırmaktan kendini engelleyemedi.

Fendoğlu, 1977’de MSP- MHP- sağ güçlerin ve örgütlerin desteğiyle çalkantılı dönemde Malatya’dan bağımsız Belediye Başkanı seçildi. Ankara-Emek PTT’sinden Hamit Fendoğlu adına gönderilen kolinin kendisi tarafından 17 Nisan’da evinde, açıldığında büyük bir facia yaşandı. Pakete yerleştirilmiş bombanın patlaması sonucu yanında bulunan gelini ve iki torunu ile birlikte parçalandı.

Ünlü İngiliz Gazetesi Guardian, yayınladığı yeni bir habere 8 de fotoğraf ekleyerek TBMM’de AKP ve CHP milletvekilleri arasındaki kavgaları dünya kamuoyuna duyurdu. Haber ve fotoğraflar Türkiye için negatif bir imaj yarattı. Gazete ayrıca verilere

dayalı bilgileri harmanlayarak Meclis’teki kavgalarda 8.sırada yer aldığımızı da yazdı.

BİR DAMLA:

■ Dünü bugünle kavga ettirirseniz, yarına hizmet edemezsiniz.

Bize cazip gelen kavgadır zafer değil.

> Yeni Meram >Yazarlar > DÜN VE BU GÜN
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.