Torku Jelifest

Duble yolun ortasında kalan evin sakinleri, yol çalışmalarından dertli

  • Giriş Tarihi: 7.02.2015 13:54
  • Güncelleme Tarihi: 13:54
Duble yolun ortasında kalan evin sakinleri, yol çalışmalarından dertli

Rize-Erzurum duble yolunun İkizdere ilçesi Ayvalık köyü mevkisinde kamulaştırma yapılmadığı için yol ortasında kalan iki katlı evde, yol yapım çalışmaları nedeniyle hasar oluştu.

Mutlu Akü

Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü tarafından üç yıl önce, Rize-Erzurum duble yol çalışması kapsamında Rize-İkizdere arasında da yol genişletme çalışması başlatıldı. Çalışmalar kapsamında Ayvalık köyünde Mustafa Yılmaz ve yakınlarına ait iki katlı ev, yolun ortasında kalmasına rağmen kamulaştırılmadı.

Yolun ihale edilmesinin ardından müteahhit firma yol genişletme çalışmasına başladı. Yol genişletme çalışmaları kapsamında dinamit patlatılması ve kayaların yuvarlanması nedeniyle iki katlı evin duvarının bir bölümü ve çatısı çöktü. Evin içindeki eşyalar hasar gördü, temelinde ise kayma oldu.

Mehmet Ali Yılmaz, babası Mustafa Yılmaz’dan kendisine kalan evin hasar görmesi üzerine Karayolları 10. Bölge Müdürlüğüne dilekçeyle başvurarak çalışmaların durdurulmasını istedi. Yılmaz, İkizdere Jandarma Komutanlığı’na da giderek evindeki hasar nedeniyle şikayette bulundu.

Ev sahiplerinden Mehmet Ali Yılmaz, yaptığı açıklamada, Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü tarafından üç yıl önce Rize-Erzurum duble yol çalışması başlatıldığını, çalışmalar kapsamında 571 metrekare alanda kurulu babasından kendisine kalan ev ve bahçenin yol ortasında kaldığını ancak buna rağmen kamulaştırma yapılmayacağının kendilerine iletildiğini belirtti.

Yapılan çalışmalarda yolun bir an önce bitirilmesi için her türlü kolaylığı gösterdiklerini, tapulu arazisinden ulaşımın sağlanması için evin bahçesinin servis yolu olarak kullanılmasına izin verdiğini ifade eden Yılmaz, “Gelinen noktada ev yolun ortasında kaldı. Yapılan patlatmalar sonucu ev harabeye döndü. Ev yolun ortasında kalır mı? Ben bile yakıştıramıyorum. Ben evin kamulaştırılmasını da istemiyorum ama bu vaziyette yolun ortasında ev olur mu? Zaten yapılan patlatmalar sonucu evin bir kısmı çökmüş. Kamulaştırma yapılmadan buraya yol yapılması imkansız” dedi.

Yetkililere müracaatta bulunduklarını kaydeden Mehmet Ali Yılmaz, “Sonuca varılıncaya kadar durdurulsun ve daha sonra devam edilsin istiyoruz. Babamdan kalan tapulu mal, bize hiçbir şey demeden çalışma yapıyorlar. Dayanmışlar iş makineleri ile evin dibine, şimdi bize ‘Kamulaştırma gelecek, çalışmayı durdurmayın’ diyorlar. Kamulaştırma yapılır çalışma devam eder. Ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız” diye konuştu.

Mehmet Ali Yılmaz, beş gündür Rize’de olduklarını, evin hasar görmesinden dolayı otelde kaldıklarını ve yetkililerin konuya çözüm bulmaya yanaşmadığını söyledi.

“Ev harabeye döndü”

Ev sahiplerinden Yasin Yılmaz ise yaz ayında köyde, kışları ise İstanbul’da kaldıklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Karayolları yetkilileri ile yapılan görüşmelerin ardından kamulaştırma yapılmayacağını bize söyleyince biz de evde tadilat yaptık. 3 Şubat tarihinde bize telefon geldi. Çatıya ve evin kapısına dinamit patlatılması sonucu taş düştüğü ve çatının çöktüğü söylendi. Bize evin korunacağı söylenmişti. Evin her tarafı şimdi kayalarla çevrili ve ev yolun ortasında kalmış. Eve kayaların üzerinden giriyoruz. Hiçbir güvenlik önlemi alınmadan yapılan patlatmalar sonucu ev harabeye döndü. Bizi mağdur ettiler. Bizimle hiç kimse ilgilenmiyor.”

Yol yapılmasına karşı olmadıklarını vurgulayan Yasin Yılmaz, “Yaptığımız bütün müracaatlar karşılıksız kaldı. Yetkililerden bu işe bir çözüm bulmalarını istiyoruz. Burada mağdur olan biz, çare arayan biz. Hiç kimse elini taşın altına koymuyor. Atalarımızın tapulu malını yeter ki yol yapsınlar diye verdik, her türlü kolaylığı gösterdik ama hiç kimse çözüm bulmaya yanaşmıyor” ifadesini kullandı.

“Vatandaşın her türlü mağduriyeti firma tarafından giderilecek”

Karayolları yetkilileri ise yapılan patlatmalar sonucu müteahhit firmanın eve hasar verdiğini kabul ettiğini, vatandaşın her türlü mağduriyetinin firma tarafından giderileceğini, konu ile ilgili Karayolları Kamulaştırma Birimi yetkililerinin çalışma başlattığını, kamulaştırma kararının alınmasının ardından bedelin hak sahibine ödenerek evin yıkılıp yolun ortasından kaldırılacağını ifade etti.> Yeni Meram >Türkiye > Duble yolun ortasında kalan evin sakinleri, yol çalışmalarından dertli
HABER YORUMLARI