kapat
Ruşeym Torku

DSİ’nin Tesisleri Açıldı

  • Giriş Tarihi: 9.03.2014 17:29
  • Güncelleme Tarihi: 23:25
DSİ’nin Tesisleri Açıldı

Akşehir’de ilçesinde DSİ tarafından yaptırılan projelerin temel atma ve açılış törenlerine katılan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nu, açılışın yapılacağı kültür merkezi önünde temsili Nasreddin Hoca karşıladı.

Akşehir Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen temel atma ve açılış törenine Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yanı sıra AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu, DSİ Genel Müdürü Akif Özkaldı, Akşehir Kaymakamı Ali Dursun, Akşehir Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul, bazı kurum ve daire müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Akşehir Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul, son 10 yılda Akşehir’de büyük bir değişim olduğunu ve büyük hizmetlerin geldiğini söyledi. DSİ Genel Müdürü Akif Özkaldı da, Akşehir’de temel atılacak ve açılışı yapılacak projeler hakkında bilgiler verdi. AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu ise, ülkemizde 2000 yıllarında ‘eyvah irtica geliyor’ diye konuşulduğunu belirterek, “İrticanın falan geldiği var mı arkadaşlar? 2007’de ne konuşuyordu? Bunlar ülkeyi bölecekler. Bölünen bir ülke var mı arkadaşlar? Şimdi yanlarına birilerini de alarak, ki biz onları hizmet ehli zannederdik onlar aslında röntgenciymiş, röntgenci. Bir bütün oldular üzerimize geliyorlar. Şimdi 2014 yılında inşallah bu muhteşem kalabalık hep birlikte onlara gereken cevabı 30 Mart 2014’te Türkiye, Konya ve Akşehir verecek” dedi.
Bakan Eroğlu, yaptığı konuşmada tüm kadınların Kadınlar Günü’nü kutlayarak, Akşehirlilere Başbakan Erdoğan’ın selamını getirdiğini söyledi. Başbakan Erdoğan’ın son 10 yılda Türkiye’ye büyük yatırımlar yaptığını söyleyen Bakan Eroğlu, “Büyük hizmetler gerçekleştirdik. Yani hatırlayın Türkiye’de o kadar muhteşem hizmetler, o kadar büyük destanlar yazıldı ki belki bu yılları altın yıllar diye tarihte yazılacak, buna yürekten inanıyorum” dedi.

“KONYA’YA TARİHİ GÖRÜLMEMİŞ

BİR YATIRIM YAPILDI”
Türkiye’de projelerin ve yatırımların açılış tarih ve saatini ilk kez kendilerinin ilan ettiğini söyleyen Bakan Eroğlu, “Türkiye Cumhuriyeti tarihinde temel atarken bize kadar açılış tarih ve saatini hiç kimse verememiştir. Sadece biz veriyoruz. Çünkü temel atılıp ta 30 yıl bekleyen tesisler biliyoruz. O dönem defterini kapattık. Çünkü artık millet hizmet bekliyor. Bu milletimiz hizmete susamış. Artık dünyanın gerisinde bir ülke istemiyor. Şehirlerimiz muhteşem olsun diyor. Bu yüzden Allah’a şükür bin tane dereyi ıslah ettik” diye konuştu.
Konya’ya yapılan yatırımlara da değinen Bakan Eroğlu, “Konya’mıza tarihte görülmemiş bir yatırım yapıldı. Bakın Konya’ya yaklaşık 22 milyar TL, yani 22 katrilyonluk 11 yılda yatırım yapılmış. Yani her yıl 2 katrilyon ortalama yatırım yapılmış. Sizler biliyorsunuz KOP projesi, KOP projesi diye bir proje vardı fakat tozlu raflarda bekliyordu. Şimdi KOP çok hızlı şekilde ilerledi ve neticede 110 yıllık Mavi Tünel, Bağbaşı Barajı, Beyşehir Gölü’nün kurtarılması, 1 milyon 100 bin hektar arazisinin sulanması, barajlar, göletler gibi birçok hizmet yapıldı” dedi.
Akşehir Gölü’yle ilgili bir çalışmanın da yapıldığına vurgu yapan Eroğlu, “ Özellikle Eber ve Akşehir göllerini kurtarmak için büyük bir eylem planı hazırladık. 7 tane büyük paket var. Hatta şu anda Bakanlığa DSİ bir çalışma yaptı. Akşehir’deki gölün kıyı kenar çizgisinin belirlenmesi için Konya tarafının çalışmaları bitti, Afyonkarahisar tarafına da başlayacağız. Şu anda rapor da elimde. DSİ, Bakanlığa hazırladı sundu, inşallah bu müjdeyi de sizlere vereceğiz” şeklinde konuştu. Bakan Eroğlu, yaptığı konuşmanın ardından Akşehir’de temeli atılacak bir projenin müteahhidini sahneye çağırarak, projenin 2015 yılı değil 2014’’ün Aralık ayının 30’unda saat 13.59’da bitmesi için pazarlık yaptı. Daha sonra törene katılan protokol ile birlikte Akşehir’e yapılacak olan Çamlı beldesi regülatörü ve Yaylabelen beldesi göleti, Atakent beldesi göleti ve sulaması, Değirmenköy Gölçayır göleti ve sulaması, Çakıllar beldesi regülatörü sulaması, Gölçayır kasabası taşkın koruma inşaatlarının temel atma törenleri ile Atakent kasabası taşkın koruma inşaatının açılışları yapıldı.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > DSİ’nin Tesisleri Açıldı
HABER YORUMLARI