YAZARLAR

Vefasızlık toplumsal onulmaz yaramız ve tedavi edilmeyen ince hastalığımızdır.

Sinoplu düşünür Diyojen’in güpegündüz elinde fener pazaryerlerinde, sokaklarda, her yerde “adam gibi adam aradığı” gibi, çoğu kez “vefa” arıyoruz; her yerde, üstelik her

dilde arıyoruz. Türkçe olduğu gibi, sanat dili eski Latince ile de arıyoruz;

Pacta Sund Servanda!

Ünlü düşünür Publius Cyrus diyor ki;

■ Kapanmayan tek yara vefasızlıktır.

Gecenin çoktan gerilerde kaldığı sabahın bir saatinde telefonum çaldı. Bu saatlerde çalan telefonlardan aydınlık haberler alırım, nitekim öyle oldu. Değer verdiğim “sıradan değil, aranan Üniversite” Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektör yardımcısı saygın bilim adamı Prof. Dr. Mehmet Karataş arıyordu. Güne müjdeli haberle başlamak yaşama sevincinin sanki önsözü gibiydi;

“ Dr. Vefa Tanır ile ilgili bir anı-kitap yayınladık, göndermek istiyoruz, adres…”

Dr. Vefa Tanır, yöremizin simgeleşmiş büyüklerinden; Konya’ya kalıcı hizmetler yapmış, devlet adamı- politikacı;

■ Kişi bırakmalı dünyada bir eser

Eseri olmayanın yerinde yeller eser.

Milli Savunma, Bayındırlık, Orman ve Sağlık Bakanlık’ları görevlerini başarıyla yerine getiren Konya’nın adını Başkentte ve siyaset dünyasında zirvelere taşıyan sayın Dr. Vefa Tanır’a karşı, gösterilen her türlü vefaya şapkamı çıkarırım. Ne var ki, Sağlık Bakanlığı’nın rutin kararla gelmiş geçmiş tüm bakanlarına uygulaması olarak adının “Ilgın Devlet Hastanesine” verilmesi yerinde olmakla birlikte eksiktir. Vefa bağlamında başka şeyler de sergilenmelidir. Bunların iç muhasebesi yapıp hayıflanırken kapımızı bir kargo görevlisi çaldı. Prof. Dr. Mehmet Karataş editörlüğünde hazırlanan Vefa Tanır Kitabı artık elimizin altındaydı.

Prof. Dr. Karataş, Ilgın İlçesi’nin Haremi Köyü’nden çıkmış değerli bir bilim adamı hemşerimizdir. Yeniden hayıflandım;

Konya’daki dört Üniversiteden birinde Rektör olsaydı? Ne var ki, biz kendi insan ve değerlerimize vefa gösterme özürlüyüz.

Dr. Vefa Tanır, Ilgın’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Ruh ve Sinir Hastalıkları uzmanlığı, Başbakanlık Yüksek Müşavirliği, Güven Partisi ve Doğru Yol Partisi Kurucu Üyeliği, 1., 2., 3., 4., 18. ve 19. Dönem Konya Milletvekilliği, TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyeliği, Sağlık, Bayındırlık, Orman Bakanlığı, II. ve III. Çiller Hükümetlerinde Savunma Bakanlığını görevlerini yürüttü. Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı olarak önemli hizmetler de bulundu.

Dr. Tanır’la Yedek Subay okulunda aynı dönem O sıhhiye, ben piyade bölüğündeydik

Daha doğrusu asker arkadaşı da olduk.

Dr. Tanır, Konya’nın siyaset sahnesinde Sarayönü, Kadınhanı, Ilgın, Doğanhisar, Akşehir ve Yunak çizgisinde her dönem en güçlü siyasal aktördü, sevgiyle ve sıcak yaklaşımıyla iş bilici ve bitirici kimliğiyle bölge insanının sorunlarını çözmede büyük çaba gösterdi ve sonuçlandırdı. Siyaset tarihimizde 25 yıl aynı ilden Milletvekili seçilen bir başka kişi var mıdır, bilmiyorum amma şunu çok iyi biliyorum ki Sayın Tanır, bölgenin her dönem bir numarası oldu. Bir siyaset efsanesi ve fenomeni olarak bugünde bölge yelpazesinde nefes alıp vermekte ve saygıyla anılmaktadır. Siyaset yaşamını noktalayıp Ankara’ya yerleşmesine karşın, Konya sevdası gibi sürüp gitmektedir.

Dr. Tanır’ın adı verilen kitaba aktarılan anılarında 1955 yılından bu yana siyasal tarihimiz için önemli bilgi ve belgeler yer alıyor. Kuşkusuz bunlar araştırmacı ve siyaset bilimciler için tarihsel hazinedir.

Ne vakit “Vefa”dan söz etsem, aklıma

Dr. Vefa Tanır, gelir. Konya’yı hep baş üstünde tutan, onlarca hemşerisine iş ve aş veren… Vefa Tanır’lar kolay yetişmiyor!

Yarın“Vefa Tanır” kitabına değineceğim.

BİR DAMLA:

Arz-ı mihr eylemeğe başladı amma devran Varak-ı mihr ü vefayı kim okur kim dinler .

> Yeni Meram >Yazarlar > DR. VEFA TANIR’A VEFA!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.