Torku Jelifest

Dr. Öz: “Bayramda Yeme Alışkanlıklarınızı Bozmayın”

  • Giriş Tarihi: 22.09.2015 13:37
  • Güncelleme Tarihi: 13:37
Dr. Öz: “Bayramda Yeme Alışkanlıklarınızı Bozmayın”

Medicana Konya Hastanesi doktorlarından Kardiyoloji Uzmanı Dr. Özgür Öz, kurban bayramında beslenme alışkanlıklarının bozulmasına bağlı olarak kalp damar hastalıklarının arttığını ifade etti.

Mutlu Akü

Kurban bayramında kırmızı et tüketiminde artış oluyor. Kurban etinden yapılan kavurma ve bayram ziyaretlerinde ikram edilen yiyecekler hastalıkları tetikleyebiliyor. Bayram öncesine göre yeme alışkanlıklarının bozulması ile kalp hastalıklarının arttığına dikkat çeken Kardiyoloji Uzmanı Dr. Özgür Öz, bayramda tüketilen yiyeceklerin kalbin yükünü artırdığını söyledi. Kurban bayramlarında kalp damar hastalıklarına bağlı problemlerin yoğun olduğunu anlatan Öz, şöyle konuştu: “Bunun bir takım sebepleri var. Özellikle bayramda beslenme ile ilgili sıkıntılar karşı karşıya kaldığımız en önemli sorunlardan bir tanesi. Hem sık beslenme, hem beslenme miktarının artırılması, hem de ağır yemek. Ne yazık ki bayramlardaki kalp hadiselerini artırıyor. Özellikle bayramda kurban eti ve bir takım tatlı, şerbetli yiyecekler kalbin yükünü artıran metabolik sıkıntılara yol açabiliyor.”

Yeme alışkanlıklarının bozulması halinde çeşitli kalp damar hastalıklarına davetiye çıkacağını söyleyen Dr. Öz, özellikle bayramdan önce çeşitli rahatsızlık geçiren kalp hastalarını şöyle uyardı: “Bu açıdan herkesin eski alışkanlıklarına devam etmesi, yeme sıklığını eski alışkanlıkları gibi devam ettirmesi, ağır yemekten kaçınması, çok yemekten kaçınması, yaz döneminde ağır yağlı yiyecekler ve geç saatlere kadar yiyeceklerin kalbimize ciddi bir yük getirdiğini bilmekteyiz. Bu hususta herkesin daha dikkatli olması ve özellikle kalp damar hastalıkları olan kişilerin daha temkinli davranması gerekiyor.”> Yeni Meram >Sağlık > Dr. Öz: “Bayramda Yeme Alışkanlıklarınızı Bozmayın”
HABER YORUMLARI