kapat

Donanımlı gençler yetişecek

  • Giriş Tarihi: 19.04.2017 11:37
  • Güncelleme Tarihi: 11:45
Donanımlı gençler yetişecek

Konyalı Müsteşar, olimpiyatlarda özlenen başarının yakalaması için bir ilke imza atıyor

Konyalı Müsteşar, olimpiyatlarda özlenen başarının yakalaması için bir ilke imza atıyor

Türkiye’nin olimpiyatlarda hak ettiği sıralamaya kavuşmasının yolunun okullardan yetişecek sporcular olduğunu belirten Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Faruk Özçelik, Yeni Meram Gazetesi’ne konuştu

2 BAKANLIK EL ELE

GENÇLİK ve Spor Bakanlığı’nın Konyalı Müsteşarı Faruk Özçelik Yeni Meram Gazetesine özel açıklamalarda bulundu. Gazetemiz yazarı Yalçın İreş ile yaptığı söyleşide spor alanında bakanlığın yaptığı çalışmaları en ince ayrıntılarına kadar anlatan Faruk Özçelik, öncelikli hedeflerinin olimpiyatlarda özlenen başarıyı yakalayacak sporcuların yetiştirilmesi olduğunun altını çizdi. Olimpiyatlarda başarı yakalamak için altyapıya büyük önem verdiklerini ifade eden Faruk Özçelik, Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptıkları protokolle iki bakanlığın sahip olduğu bütün verilerin paylaşılacağını ve 5. sınıftan itibaren bütün öğrencilerin sportif yetenek taramasına başlanacağını belirtti.

ŞAMPİYONLAR YETİŞECEK

SPORTİF yetenek taramasının, şimdiye kadar çok arzu edilmesine rağmen geliştirilemediğini anlatan Özçelik, şöyle devam etti: “Şimdi Millî Eğitim Bakanlığıyla el ele verdik ve inşallah hayata geçiriyoruz. Önümüzdeki dönemde her öğrencinin bir branşta lisans almasını sağlayacağız. Türkiye genelinde yaklaşık 6 milyon 850 bin lisanslı sporcumuz var. Bunun 1 milyon 520 bini Millî Eğitim Bakanlığının kapsamında öğrenci durumunda. Biz bunların içerisinden ülkemizi, milletimizi en iyi şekilde temsil edecek şampiyonlar yetiştirmek istiyoruz. Bu protokol, bu yolu açacak.”

HER TÜRLÜ DESTEK VERİLECEK

ÖZÇELİK, protokolle her iki bakanlığının spor sahalarının kullanımında birbirlerine destek olacaklarını ve buralardaki bütün faaliyetlere birlikte karar vereceklerini belirtti. İleriki dönemlerde branşa ait spor liselerinin açılabileceğinin altını çizen Özçelik, şunları kaydetti: “Öğrenci velilerimiz bilir, sportif faaliyetlere yatkın ve iştigal eden çocuklarımız, bir noktadan sonra eğitim hayatını mı, yoksa spor hayatını mı tercih etmeli gibi bir ikilemle karşı karşıya kalıyorlardı. Şimdi bu protokolle, gerek TEOG gibi aşamalarda, gerekse diğer aşamalarda sportif başarıyı elde edebilecek, yetenek taramasından geçmiş sportif başarıya ulaşabilecek öğrencilere puan ve burs destekleri verilecek. İnşallah bu çocuklarımızın tercihlerini daha kolay yapmalarını sağlayacağız. Hedefimiz 2020-2024 olimpiyatları. Millî Eğitim Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığının, bu güç birliğinin neticesinde daha donanımlı gençleri yetiştirmek adına adımlar atacağız. Olimpiyatlarda ve uluslararası yarışmalarda inşallah hem eğitim açısından donanımlı, hem de kürsüye çıkmış başarılı sporcuları göreceğiz.”

20 OLİMPİK HAZIRLIK MERKEZİ

MÜSTEŞAR Faruk Özçelik, olimpiyatlarda yarışacak sporcuların eğitim süreçlerini ise şöyle özetledi: “Olimpiyatlara katılacak ve katılması muhtemel yetenekli sporcuların seçilmesi, yetiştirilmesi, performanslarının geliştirilmesi, eğitimlerinde ve sosyal gelişimlerinde müşterek ve standart bir uygulamanın sağlanabilmesini amaçlamaktayız. Bu doğrultuda 20 ilde 18 branşta faaliyet gösteren 20 Olimpik Hazırlık Merkezi bulunmaktadır. Spor dalının özelliğine göre ilgili federasyonun ve Genel Müdürlüğün belirlediği kriterler dâhilinde merkeze kabul edilen öğrencilerin öğretimleri için gerekli tüm tedbirler alınmaktadır. Bu kapsamda MEB ve YÖK ile yapılan protokoller çerçevesinde sporcu öğrencilerin okul nakli, sınav dönemleri, kamp ve milli müsabaka dönemlerinde ihtiyaç duydukları konularda çözüm, ilgili kurumlarla müşterek sağlanmaktadır.”

18 YAŞINA KADAR TAM DESTEK

5-18 YAŞ arası çocuk ve gençlerin, üst düzey sporcu olarak yetiştirilmelerini sağlamak amacıyla kurulan, Sporcu Eğitim Merkezleri’nin önemine de değinen Özçelik, “Bu merkezlerde kayıtlı olan sporcu öğrencilere, 18 yaşına kadar eğitim ve öğretim dönemlerinde gerekli maddi ve manevi destek verilerek, daha sonrasında spor hayatlarını sürdürmeleri ve üst düzey sporcu olarak yetişmeleri için gerekli çalışmalar devam sürdürülecektir. Bu amaçla eğitim ve öğretimlerini aksatmamaları için okul nakilleri konusunda MEB ile işbirliği yapılacaktır. Eğitim hayatı ile spor hayatını ortak sürdürmeleri ve her iki alanda başarılı olmaları konusunda yine tüm tedbirler alınacaktır” şeklinde konuştu.

EĞİTİM MERKEZLERİ ÖNEMLİ

SPOR dallarına göre, spora başlama yaşında bulunan çocukların eğitim ve öğretimlerini aksatmadan çocuk ve gençlere sporu sevdirmenin, başarının anahtarı olduğunu da dile getiren Özçelik, “Onları spora yönlendirmek, spor kulüplerine sporcu kaynağı oluşturmak, toplumda spor kültürü oluşturma ve onların üst düzey sporcu olarak yetiştirilmelerini sağlamak için 33 ilde, 12 spor dalında faaliyet gösteren 36 Sporcu Eğitim Merkezi bulunmaktadır. Federasyonlar ile işbirliği içerisinde merkezlere kabul edilen sporcu öğrencilere 18 yaşına kadar eğitim ve öğretim dönemlerinde gerekli maddi ve manevi destek verilerek, daha sonrasında spor hayatlarını sürdürmeleri ve üst düzey sporcu olarak yetişmeleri için gerekli çalışmalar devam etmektedir. Bu amaçla eğitim ve öğretimlerini aksatmamaları için okul nakilleri konusunda MEB ile işbirliği yapılmaktadır. Eğitim hayatı ile spor hayatını ortak sürdürmeleri ve her iki alanda başarılı olmaları konusunda yine tüm tedbirler alınmaktadır.” ifadeleriyle okullu sporculara verdikleri önemi bir kez daha gözler önüne serdi.

ANTRENÖR DESTEĞİ

BAZI branşlarda yaşanan antrenör sıkıntısının da çözülmesi için uğraş verdiklerini söyleyen Özçelik, “Spor dalları itibariyle antrenör eksiği bulunan okullara il müdürlüklerimizin personel imkanları dahilinde antrenör desteği sağlanacaktır. Yetenekli öğrencilerin spora yönlendirilmeleri amacıyla 8-14 yaş arası ilköğretim çağında bulunan öğrencilere MEB ve GSB arasında imzalanan protokol kapsamında Türkiye Sportif Yetenek Taraması projesi uygulanacaktır. Spora yatkınlığı ya da yeteneği tespit edilen öğrencilerin spor branşları itibariyle spor federasyonları, gençlik hizmetleri ve spor il müdürlükleri ve spor kulüplerine yönlendirilerek aktif spor hayatına katılmaları sağlanacaktır” şeklinde konuştu.

SPORCU HAVUZLARI GELİYOR

2020 Tokyo Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlarına hazırlanacak sporcular ile ilgili, Bakanlıkları tarafından bir olimpik sporcu havuzu oluşturduklarını sözlerine ekleyen Faruk Özçelik, Yeni Meram Gazetesine yaptığı özel açıklamayı şöyle tamamladı: “Bu sporcular 4 yıl boyunca desteklenecektir. Sporcuların en kaliteli antrenörler ile çalışması ve her türlü sağlık ve performans desteği alması sağlanacaktır. Bu havuzda yer alan sporcuların düzenli olarak performans testleri yapılacaktır. Bu havuz federasyonların teklifleri göz önüne alınarak Bakanlığımızca belirlenecektir. 4 yıllık master planı oluşturularak sporcuların hazırlanması sağlanacaktır. 2020 Olimpiyatlarında madalya üzerine çalışmalar yapılacaktır. Rakip analizleri de yapılarak, buna göre yarışma takvimi hazırlanacaktır. Gerekirse bu sporcuların yurtdışı kamplarda hazırlanması sağlanacaktır. Eğitimleri ile ilgili de her türlü destek verilecektir. Havuzda yer alan sporculara ayrıca maddi destek de sağlanacaktır.”

YALÇIN İREŞ-TOLGA DURMAZ

 

Özçelik Türkiye için çok büyük avantaj..

Türkiye’de yıllardır beklenen projeyi gerçekleştirecek ve “İşte bu” dedirtip tarihe geçecek olan, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Konyalı Müsteşarı Faruk Özçelik, olimpiyat şampiyonlukları için kolları sıvadı..

Ülkede her ne kadar ağzını açan, altyapıya önem veriyoruz dese de, temelden yetiştirme işi sadece sözde kalırken, Sayın Özçelik Avrupa’nın yıllar önce uygulamaya başladığı, çocukların sporda ilköğretim okulundan itibaren eğilimli olduğu branşlara ayrılması projesini başlatıyor..

Özçelik, bu projenin en kısa zamanda başlatılmasının kaçınılmaz olduğunu, aksi halde olimpiyat şampiyonu çıkarabilmenizin mümkün olmadığı bilinciyle hareket edeceklerini ve bu iş için gerekli her türlü desteği vereceklerini söyledi..

Cumhurbaşkanımız ve Bakanımızın desteğini de arkasına alan Faruk Özçelik kısaca bundan sonraki yıllarda Türkiye’nin yıllardır hasret kaldığı olimpiyat şampiyonlarını yetiştireceklerini açıkladı.

Öte yandan Sayın Müsteşarın Konyalı olmasının, Konya açısından büyük avantaj olduğu aşikardır. Bu doğrultuda biz Konyalılar olarak köstek değil kendisine destek vermemiz gerekiyor..

Ayrıca Özçelik, bisiklet şehri olarak bilinen, ancak ne hikmettir bilinmez son yıllarda bisiklet sporunda şampiyonlar yetiştiremeyen, bu yüzden bu sporda eski günlerine dönebilmesi için de Konya’ya modern bir ‘Veledrom’ kazandıracakları sözü verdi, bunu da ilgilenenlere duyuralım..

Yalçın İreş

 


ETİKETLER

> Yeni Meram >Spor > Donanımlı gençler yetişecek
HABER YORUMLARI