kapat
Ruşeym Torku

Domateste Çeşit Artışı Tüketiciye Yaradı

  • Giriş Tarihi: 25.06.2013 12:06
  • Güncelleme Tarihi: 23:18
Domateste Çeşit Artışı Tüketiciye Yaradı

“Tuta” zararlısına karşı alınan önlemler, iyi tarım uygulamaları ve ıslah çalışmalarıyla her geçen gün üretim kalitesi yükselen domates, geçtiğimiz yıllara göre her çeşidiyle en iyi fiyat aralığında tüketicilere sunuluyor.

Son 2 yılda yaşanan doğa olayları ve Akdeniz ülkelerinde etkili olan “tuta” zararlısı nedeniyle kilosu 5-7 lirayı bulan domates, bu yıl düşük fiyatlarla tüketicinin yüzünü güldürüyor.

Türkiye Sebze ve Meyve Komisyoncuları Federasyonu Başkan Vekili Adnan Pirinç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, domates fiyatlarının bu yıl ülke genelinde vatandaşın alım gücüne uygun olduğunu söyledi.

Tüketicilerin istediği domates çeşidini geçmiş yıllara göre çok makul fiyatlarda aldığını anlatan Pirinç, bunun en önemli sebebinin bilinçli üretim olduğunu bildirdi.

Domates üretiminde Çin ve ABD’den sonra Türkiye’nin 3. sırada olduğunu ifade eden Pirinç, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz 2 yılda etkili olan doğa olayları ve Akdeniz ülkelerinde domates üretimini son derece olumsuz etkileyen ‘tuta absoluta’ zararlısı nedeniyle fiyatlar çok yükseltmişti. Nakliye ve diğer masraflarla birlikte fiyatlar 5 liranın üzerine çıkmıştı. Islah çalışmaları, zararlılara karşı alınan önlemler ve en önemlisi de çıkarılan kanunlarla birlikte yapılan iyi tarım uygulamaları domateste kaliteyi artırdı.”

-Kalite ve çeşit artınca fiyat aralığı makul oluyor

Pirinç, önceki yıllarda kaliteye dikkat eden birkaç bölgenin olduğunu, bugün ise her bölgenin kaliteli üretim için çaba gösterdiğini aktardı.

Geçmişte fiyat aralığındaki dengesizliğin ürünün kalitesinden ve çeşit azlığından kaynaklandığını vurgulayan Pirinç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Artık firmalar işin içine girdi. Üretici bilinçli olunca, bu da ürüne yansıyor. Yapılan çalışmalarla birim alanda çok daha fazla verim alınan domates türleri çıktı. Ürün çeşitliliği de arttı. Bugünlerde vatandaş salkım olsun, diğer türler olsun çok makul seviyelerde domates alabiliyor. Pazarda 1,5 liradan 4 liraya kadar her çeşit ve iyi kalitede domates var. 75 kuruşa da var ama kalibresi ve kalitesi biraz düşük. Tüketici parasının karşılığını alıyor. Üretici de mağdur değil.”

Pirinç, birçok bölgede tarla domatesinin çıkmasıyla fiyatların daha da düşeceğini sözlerine ekledi.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Domateste Çeşit Artışı Tüketiciye Yaradı
HABER YORUMLARI