Torku Jelifest

Dolarda çok sert dalgalanma! Piyasalarda son durum nasıl?

  • Giriş Tarihi: 10.11.2020 10:56
  • Güncelleme Tarihi: 11:05
Dolarda çok sert dalgalanma! Piyasalarda son durum nasıl?

Önceki gün sert düşüşle 8.0021'e kadar gerileyen dolar/TL, bu sabah 8.28'in üzerinde işlem görüyor. Euro/TL de 9.80 seviyesine kadar yükseldi.

Türk Lirası, dün yaşanan yüzde 6 değer kazancının ardından yeni güne yükselişle başladı. Dolar/TL 8.38 seviyesine kadar çıkarken, euro/TL de bu sabah 9.92 seviyesine kadar yükseldi.

Hazine’de yeni dönem

Cumhurbaşkanı Kararı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Lütfi Elvan getirildi. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre, görevden affını isteyen ve talebi kabul edilen Berat Albayrak’tan boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Lütfi Elvan atandı.

TL neden değer kazandı?
Analistlere göre; ekonomi ve para politikalarında değişim olacağı beklentisi TL’nin değer kazanmasında başrol oynuyor. Yatırımcıların bundan sonra 19 Kasım tarihli Merkez Bankası (TCMB) faiz kararına odaklanması bekleniyor.

Faiz toplantısı

Dünya’dan Hüseyin Koyuncuoğlu’nun haberine göre, dolar/TL’de 13 Eylül 2018’deki yüzde 8’lik düşüşün ardından en yüksek oranlı gerileme 9 Kasım Pazartesi günü yaşanmış oldu.

TL’de yaşanan yüze 5’in üzerindeki değer artışı 2018 üçüncü çeyrekten beri en büyük yükselişi olurken, hareketin en büyük bölümünün yabancı yatırımcıların işlemlerinden gerçekleştiği belirtildi. Benzer görünüm sergileyen euro/TL de dün en düşük 9.5092 seviyesini gördü.> Yeni Meram >Ekonomi > Dolarda çok sert dalgalanma! Piyasalarda son durum nasıl?
HABER YORUMLARI