Torku Jelifest

Dolar rekor kırdı! 11 yılın zirvesine çıktı

  • Giriş Tarihi: 4.03.2015 16:50
  • Güncelleme Tarihi: 16:51
Dolar rekor kırdı! 11 yılın zirvesine çıktı

Rekora doymayan dolar son rekoru ile dolar endeksi 11 yılın zirvesini gördü.

Ekonomi yönetiminin geleceğine ilişkin kaygılar ve ABD’de faiz artırımının yakınlaştığı beklentileriyle dolar 2.55’e çıkarak rekor kırdı.

Dolar/TL, küresel piyasalarda doların 11 yılın zirvesine yakın seyretmesi ve ekonomi yönetimine dair devam eden endişelerle rekor tazeledi.

Dolar bankalararası piyasada 2,5500 ile tüm zamanların en yüksek düzeyine çıktı. Bankacılar dolardaki küresel değer kazancı sürecine dikkat çekerken kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin açıklamalarının da etkili olduğunu söylediler.
Üst düzey bir bankacı, “TL’de alış için bir neden yok ve daha önce görmediğimiz seviyeler olduğundan teknik bir destekten de bahsetmek mümkün değil. Kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen açıklamalar da bu kapsamda satış için bahane olarak kullanılıyor” dedi.

DOLAR ENDEKSİ 11 YILIN ZİRVESİNDE

Dolar, altı önemli para biriminden oluşan sepet karşısında 95,636 ile 11 yılın zirvesini görürken, yatırımcılar ABD’de açıklanacak veriler ve para politikasının ne yönde evrildiğine dair ipuçları için ECB’nin yarınki faiz kararına odaklanıyor.
Yılın başından bu yana yüzde 6’ya yükselen dolar endeksini, diğer gelişen ülke ekonomilere kıyasla ABD ekonomisinin daha hızlı büyümesi ve ABD’de görece daha yüksek olan faizler destekliyor.

FED BELİRSİZLİĞİ

Buna karşılık dolardaki değer artışı son bir ayda hız kaybetmiş görünüyor. Yatırımcılar Fed’in faiz artırımlarına yıl ortasında mı yoksa daha ileri bir zamanda mı yapacağına dair belirsizlik nedeniyle doları yukarı yönlü etkileyecek unsurların azaldığını belirtiyorlar.

Uzmanlar bugün yayımlanacak ABD ISM hizmetler ve ADP özel istihdam verilerinin ile Cuma günkü tarım dışı istihdam verisi öncesinde dolara yön verebileceğini belirtiyorlar.> Yeni Meram >Ekonomi > Dolar rekor kırdı! 11 yılın zirvesine çıktı
HABER YORUMLARI