kapat
Ruşeym Torku

Dolar kuru 4,70’e yaklaştı! Dolarda yükseliş sürecek mi?

  • Giriş Tarihi: 13.06.2018 13:59
  • Güncelleme Tarihi: 14:03
Dolar kuru 4,70’e yaklaştı! Dolarda yükseliş sürecek mi?

Güne yükselişle başlayan dolar kuru öğle saatleri itibarıyla 4,70 seviyesine yaklaştı. Euro kuru ise 5,50 lira seviyesinin üzerine çıktı. Piyasalar akşam 21'de açıklanacak Fed'in faiz kararına çevrildi. Peki dolar kurundaki yükseliş devam edecek mi? Uzmanlar dolar yorumları ile ilgili neler söylüyor?

Güne yükselişle başlayan dolar kuru öğle saatleri itibarıyla 4,70 seviyesine yaklaştı. Euro kuru ise 5,50 lira seviyesinin üzerine çıktı. Piyasalar akşam 21’de açıklanacak Fed’in faiz kararına çevrildi. Peki dolar kurundaki yükseliş devam edecek mi? Uzmanlar dolar yorumları ile ilgili neler söylüyor?

Piyasaların gözü akşam açıklanacak ABD Merkez Bankası’nın kararına çevrildi. Karar öncesi bankalararası piyasada dolar kuru, 4,70 lira seviyesine kadar yaklaştı. Euro kuru ise TL karşısında 5,52 lira seviyesinin üzerini gördü.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) saat 21.00’de açıklayacağı kararında politika faizini 25 baz puan artırmasına uzmanlar tarafından neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Mart ayından sonra yapılacak olan yılın ikinci faiz artışı olacağından önümüzdeki dönemde Fed’in para politikasındaki sıkılaştırmanın nasıl olacağına ilişkin ipuçlarına bakılacak.

ABD Merkez Bankası yetkilileri tarafından yapılan Mart ayı tahminlerine göre politika faizinin 2018 yılı sonunda yüzde 2,1 olması öngörülüyor. Bu da yıl sonuna kadar Fed’in üç kez faiz artışı yapılacağı şeklinde yorumlanıyor. Akşam alınacak kararların ardından bu konuda bir değişikliğe gidilmesi durumunda dolar kuru fiyatlarında belirleyici olacağı öngörülüyor.

Uzmanlar, piyasaların bir diğer odak noktasının ise yarın toplanacak olan Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) alacağı karara işaret ediyorlar. Euro paritesi, Avrupa Merkez Bankası’nın varlık alım programını durduracağını açıklayacağı spekülasyonlarıyla birlikte geçen hafta 1,1840 doları görmüştü.

Uzmanlar, tüm bu gelişmelere göre teknik açıdan dolar kurunun TL karşısında 4,55-4,65 bandının öneminin arttığını belirterek bu seviyelerin kırılması durumunda kırılma yönüne doğru hareketin ivme kazanabileceğini kaydettiler.

Dolar kuru, saat 13:45 itibarıyla TL karşısında yüzde 1,21 artışla 4.6512 lira seviyesinden işlem görüyor. Euro kuru da aynı dakikalarda TL karşısında yüzde 1,54 oranındaki artışla 5.4825 liradan el değiştiriyor.> Yeni Meram >Ekonomi > Dolar kuru 4,70’e yaklaştı! Dolarda yükseliş sürecek mi?
HABER YORUMLARI