YAZARLAR

■ İki şeyin elden gitmeden değerini anlamak zordur. Biri sağlıktır, öteki gençlik.
***

Yazının başlığı, roman, öykü, dizi ya da film adı değil, düpedüz Türkiye gerçeğinin son günlerdeki yansımasıdır;

Doktorlar tehlikede!

Doktorlara uygulanan şiddet ve saldırı olayları birbirini izlemeye başladı, çok yazık!

Canımızı emanet ettiğimiz doktorların canı tehlikede! Hasta yakınlarınca bilinçsiz olarak tabancayla vurulup öldürüyor ya da bıçaklanarak ağır biçimde yaralanıyorlar.

Sopa, yumruk ve tekmelerle saldırıya uğrayan doktorlarımızın sayısı da artıyor.

Bu, cehaletin, bilgisizliğin eğitimsizliğin, tahammülsüzlüğün, ferasetsizliğin ve çağ dışılığın kara bir fotoğrafıdır.

Doktorluk için “Tanrı mesleği” derler. Öğretmenlik için de aynı niteleme yapılır. Yazgıya bakın ki, öğretmenler de doktorlar gibi saldırıya uğramaktadırlar. Doktorlara ve öğretmenlere saldırı dine de, imana da uymaz aykırıdır, yanlıştır.

Ne zaman sağlık konusu açılsa bir Arap atasözünü anımsarım:

Sağlığı olanın umudu, umudu olanın her şeyi vardır demektir.

Sağlık, her şeyin başında ve üstündedir. Sağlık olmazsa, yaşamın tadı tuzu kalmaz.

Nitekim ünlü işadamı merhum Vehbi Koç’un dillere destan bir söylemi vardır.

■ Evin varsa bir sıfır koymalısın varlıklar hanene; işin varsa bir sıfır daha, iş seninse üç sıfır daha koymalısın; işin iyi gidiyorsa üç sıfır daha eklemelisin. Araban varsa bir sıfır, yazlığın varsa bir sıfır daha. Daha sıralanabilir sıfırlar hanesi. Ancak, sağlığın varsa bir koyarsın başına, bütün sıfırlar anlamlı bir değere ulaşır. Yoksa sonuç sıfırdır, hiç uğraşmayasın boş yere.

Kuşkusuz sağlık, insanın önemli sorunudur. Yaşamak, öğrenmek, iş yapma için sağlıklı olmak gerekir. Sağlığı bozuk olan, hasta kişi görevlerini tam yerine getiremez. Bunun sonucu kendine, ailesine, çevresine, topluma yarar sağlayamaz. Hasta olmayan sağlığın değerini bilemez.

Doktorla sağlık sözcükleri birbiriyle özdeştir. Doktor, kişi sağlığının güvencesidir. Onlar dertlilere deva, hastalara şifa dağıtır. Bu anlamda da doktorlar dövülesi ve horlanası değil, eli öpülesi saygın ve yetkin kişilerdir;

Onlar bize yaşamlarının ilkbaharını feda ettiklerini; öbür insanlara yararlı olmak üzere yirmili ve otuzlu yaşlarında en değerli yıllarını tümüyle yitirdiklerini anımsamazlar bile. Dahası pek çok yokluğa göğüs geriş, çoğu doktor bütün bu zaman dilimleri içinde bir düzine geceyi bile gerçek uykuda geçirmemiştir. Pek çoğu bu yolda evliliklerini kurban etmiş ve çocuklarının büyümesini izlemenin benzersiz fırsatını kaçırmışlardır..
Doktorlar dünyanın kendilerine zenginlik, saygınlık ya da toplumsal yeri sağlamak gibi bir bedeli borçlu olduğunu savunduklarında onların bu istekleri tümüyle nedensiz değildir…
İstatistikler göstermektedir ki, doktorlar sık sık hastalarından daha kötü acıları çekerler…
Çünkü kimse yıkılan evliliği onaramaz ya da babasının sürekli savsaklamaları yüzünden yıkıma uğramış çocukların ahlakını düzeltemez.

Son söz: Doktorları sevelim, sayalım, koruyalım. Onların karşısında değil, hep yanlarında beraber olalım. Onlar, sağlığımızın, canımızın, bugün ve yarınımızın güvencesidir.

BİR DAMLA:

ABD’de bir mafya lideri ameliyat masasına yatırılır. Liderin adamlarından biri de ameliyata girer, cerrah operasyona başlarken tabancasını çıkarıp ameliyat masası üzerine koyar. Cerraha döner ve der ki;
– Eğer hastayı kurtaramazsan kendini ölmüş bil…
Cerrah da tabancasını çıkarıp masanın üzerine koyar ve sonra şöyle konuşur;
– Unutma hastanın öleceğini senden en az 10 saniye önce anlarım…

> Yeni Meram >Yazarlar > DOKTORLAR TEHLİKEDE!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.