YAZARLAR

■ Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi.

Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi .

***

Herkes ayakta, doktorlar da öyle!

Madem devr-i demokrasideyiz, hak aramak ya da almak için herkesin, toplumun tüm katmanlarının ayağa kalkması doğaldır ve yasaldır! Artık demokrasi kültürümüzü de “ileri demokrasi” düzeyine götürmek zorundayız. Protesto da edilecek, alkış da tutulacak. İkisi de yanlış değil, doğrudur.

Ancak, kuşkular yasal çerçeveler içinde olacak, sınırlar aşılmayacak. Aşılırsa kaos olur, toplum düzeni tehlikeye girer, o zaman da araya güvenlik güçleri girer.

Seçime doğru koşarken “hak isteme ve arama konusundaki eylemler de yoğunlaşmaya başladı. Bunu şöyle okumak da olanaklıdır;

Umudu seçim sonrası hükümete taşımak!

Doktorların da sorunu vardır ve olacaktır. Ne kadarı çözülürse çözülsün bitmez. Bir sorun bir başka sorunu çağrıştırır. Önemli olan ana sorunu çözmektir;
■ Sağlığı olanın umudu, umudu olanın her şeyi vardır demektir.

Konuyu irdelerken, Ak – Şaka dergisinde şaka ile karışık sitemler gözüme ilişti. Önce bunları aktarmak isterim;

■ Eğer bizi kahve makinesi başında veya sigara molasında yakalarsanız, muhakkak hastalıklarınız ile ilgili bir soru sorunuz. Bizim dünyada zevk aldığımız tek şey tıptır ve zaten molayı da sizin sorularınıza yanıt vermek için vermişizdir.
■ Evdeki ilaçlarınız iyi gelmiyorsa hemen telefon ile bizi arayınız. Telefon ile tanı koymak üzerine mükemmel bir eğitimimiz vardır.
■ Ayaküstü, merdivende, kapı arkasında veya asansörde karşılaştığımızda hemen sağlık sorunlarınızı anlatınız. Zaten asansöre sizin sorunlarınızı dinlemek için binmişizdir.

■ Medyada okuduğunuz asparagas tıp haberlerini doktorunuzu sıkıştırmak için kullanınız. Çünkü gazeteler, tıp konularını doktorlardan daha iyi bilir.
■ Doktorlarınıza teşekkür etmeniz gerekmez. Bu işi için zaten para alıyor.
■ Doktorlarınıza danışmadan kendi teşhisinizi koyabilir ve de tedavinizi kendiniz yapabilirsiniz. Durumunuz kötüleşirse, nasılsa doktorunuz sizi iyileştirir.
■ Doktorlar her şeyi bilmekten sorumludurlar. Mesela beyin cerrahisi uzmanı, cildinizdeki kızarmayı ve kaşıntıyı bilmekten de sorumludur. Bilmiyorsa “para almadığı için inadına söylemiyor” diye söylenti yayabilirsiniz.
■ Telefonla aradığınız doktorunuz o sırada evinde değilse, sorununuzu eşine de sorabilirsiniz. Zira doktorun eşi de kocasından önemli ölçüde tıp bilgisi kapmıştır.

Bütün bunlar kuşkusuz şakadır, adı üstünde şaka. Biraz tebessüm ettikten sonra, gelelim, ciddiyete. Sağlık konusu ciddi bir sorundur, aşılması da öncelik ister. Ünlü İş adamı merhum Vehbi Koç ne demişti;
■ Evin varsa bir sıfır koymalısın varlıklar hanene, İşin varsa bir sıfır daha koymalısın,
iş seninse üç sıfır daha koymalısın, işin iyi gidiyorsa üç sıfır daha. Araban varsa bir sıfır,
Yazlığın varsa bir sıfır daha, daha sıralanabilir sıfırlar hanesi. Ancak, sağlığın varsa bir koyarsın başına, bütün sıfırlar anlamlı bir değere ulaşır. Yoksa sonuç sıfırdır, hiç uğraşmayasın boş yere.

■ İki şeyin elden gitmeden değerini takdir etmek zordur; sağlık ve gençlik.

BİR DAMLA;

Te­mel ve Dur­sun has­ta­ ya­tı­yor­muş. Te­mel kör, Dur­sun da ö­lüm dö­şe­ğin­de, sa­at sa­yı­yor. Er­te­si gün hem­şi­re ka­pı­yı aç­mış, bir de ne

gör­sün? Kör o­lan Te­mel gö­rü­yor, öl­mek ü­ze­re o­lan Dur­sun tı­pış tı­pış yü­rü­yor. Dok­tor­lar uzun süre araştırmış ve tartışmış;

— Bu na­sıl o­lu­yor?

So­nun­da yanıtını bul­muş­lar;
Öl­mek ü­ze­re o­lan Dur­sun hap­şır­mış;
­Kör Te­mel “Çok ya­şa” de­miş.
Dur­sun da “Sen de gör” de­miş…

> Yeni Meram >Yazarlar > DOKTORLAR DA AYAKTA
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.