Torku Jelifest

Doktora yapacaklara YÖK’ten tam 1.550 TL burs

  • Giriş Tarihi: 15.12.2016 14:56
  • Güncelleme Tarihi: 14:56
Doktora yapacaklara YÖK’ten tam 1.550 TL burs

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, açıkladığı doktora projesi ile, öğrencilere bin 550 TL burs verileceğini açıkladı.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, birçok ülkede yükseköğretim odaklı programların başlatıldığını, Türkiye’de ilk kez uygulanacak projenin, bu ülke örnekleri incelenerek ve Türk yükseköğretim sistemine adaptasyonu sağlanarak uygulamaya konulduğunu söyledi.

Saraç, Türkiye için öncelikli alanlarda nitelikli bilgi üretmek amacı doğrultusunda doktora yapacak kişilere kurum tarihinde ilk kez YÖK doktora bursları verileceğini bildirdi. Saraç, “100/2000 YÖK doktora burs projesi” adı verilen program kapsamında, 100 farklı alanda 2 bin kişiye belirlenen alanlarda doktora bursu sağlanacağını belirtti.

BURS ÜCRETİ ENFLASYONA GÖRE ARTACAK

Proje kapsamında, doktora derecesine sahip insan kaynağının nicelik ve nitelik olarak artırılmasına yönelik de çalışmalar yapıldığını anlatan Saraç, “YÖK doktora burs projesi, 2017 yılı itibarıyla başlayacak olup bu kapsamda öğrencilerin bahar döneminden itibaren eğitim almaları sağlanacak. Öğrencilere 4 yıl süreyle yılda 12 ay burs verilecek. Verilecek burs miktarı aylık bin 550 lira olarak belirlendi.” dedi.

Saraç, belirlenen burs miktarında enflasyon verilerine göre iyileştirme yapılacağını da paylaştı.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Eğitim > Doktora yapacaklara YÖK’ten tam 1.550 TL burs
HABER YORUMLARI