YAZARLAR

Doktorlar bireylerin hastalık iddialarını değerlendirir ve hastalıktan normal duruma dönmesine yardımcı olur. Bunu yapmak için, doktorlar uzmanlaşmış bilgilerini kullanırlar ve hastalara gerekli bilgileri vererek “Doktorun talimatlarını” takip edip tedaviyi tamamlamaları için hastalardan işbirliği beklerler.

Ciddi bir hastalık geçiren birçok insan hastalığın kendilerine “Hayatlarını yeniden gözden geçirme” ve neyin “gerçekten önemli” olduğunu anlama fırsatı verdiğini söylerler. Bazı organların “kültürümüzde” yerinin fevkalade sembolik bir öneme sahip olması, kendimizi nasıl düşündürdüğüne bağlıdır. İnsanlar kol yada bacaklarını kaybettiklerinde , eskiden olduğu gibi “olabildiğince tam bir insan” olduklarına dair ciddi kuşku duyarlar. Fiziksel görünümlerinde bir değişiklik olmasa bile cerrahinin etkileri önemli olabilmektedir. Örneğin; ABD’de Jean Elson kadınların 1/3’ünün histerektomi olarak adlandırılan rahmin cerrahi olarak çıkarılması işlemi yaptırdığına işaret etmektedir. Bu oran bizde daha az olmakla beraber yapılan mülakatlarda kadınların tipik sorusu “-ben hala bir kadın mıyım?” olmaktadır. Toplumsal cinsiyet kimliği açısından benlik endişesi duymaktadırlar. Histerektomilerin sadece yüzde 10 en fazla 15’i kanserdir. Çoğu uygun tedaviye cevap vermeyen ve tehlikeli olmayan ağrı, kanama yada kistlerdir. Elson, “hekimler, pek çok kadın için rahim kaybının sembolik olarak ne kadar önemli olduğunu fark edebilselerdi, uygun alternatif tedavi tekniklerini daha istekli olurlar” demektedir

Meme cerrahisi geçiren pek çok kadın da aynı tepkiyi veriyor, kendi kadınlık kimliğinden şüphe duyuyor ve eşlerinin onları bundan böyle çekici bulmayacağından kaygılanıyorlar. Eşlerinin bu tip tıbbi girişimlerinin önemini anlamaları, sadece, bir erkeğin üreme organlarından birini yada üreme organlarından hepsini cerrahi olarak kaybetmeye nasıl tepki vereceğinin anlaşılması açısından önemlidir. Eşi bu tip rahatsızlıklar geçiren erkekler yukardaki durumu da düşünerek, eşlerine çok daha fazla ilgi ve şefkat göstermelidirler.

Mutlu evlilikler “hastalık ve sağlıkta, zenginlikte yada fakirlikte” başta verilen sözlerin yaşanarak ve yaşatılarak ispatı ile, saygı ve sevgi zemininde devam ederler, yeşerirler ve çiftlere ve aileye dünya çok daha güzel olur. Hepinize sevgi ve saygılar.

> Yeni Meram >Yazarlar > DOKTOR-HASTA-HASTA YAKINI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.