YAZARLAR

17 Ocak 2008 tarihinde Seydişehir Belediyesi ve Selçukgaz arasında yapılan protokol neticesinde Seydişehir doğalgaz ile tanıştığında halkın büyük bir kısmı doğalgazı hem tanımıyor hemde kullanılmasına sıcak bakmıyordu.

Alüminyum tesislerinde kullanılmak üzere yıllar önce Doğalgaz getirilmişti. İncesu köyü yakınlarına kadar getirilen gazın her ne hikmetse Eti Alüminyum tesislerinde kullanılmasına izin verilmemişti.

2005 yılında Cengiz Holding doğalgazı kullanmak için çalışmalara başladı. Seydişehir halkının da doğalgaz kullanımına imkan verilmesi için Holdingin kendi bünyesinde kurulu bulunan Samgaz Genel Müdürü Murat Albayrak görevlendirildi.

Genel Müdür Murat Albayrak Seydişehir ve Çumra ilçelerinin doğalgaz kullanımına imkan verecek Genel Selçukgaz şirketini kısa sürede kurdu ve her iki Belediye ile protokol imzaladı.

Kendi il ve ilçelerinde doğalgaz kullanmak için çalmadık kapı bırakmayan bir çok yerleşim birimi olmasına rağmen Seydişehir ve Çumra doğalgaz kullanmaya başladı. Bu durum yakın yerleşim birimlerinin hem kıskanmasına hem de imrenmesine sebep oldu.

Gerek Seydişehir ve gerekse Çumra halkı doğalgazı çok sevdi ve her geçen yıl doğalgaz kullanan ev, işyeri ve sanayi kuruluşu sayısı arttı.

6.863 KULLANICI

2008 yılından bugüne kadar Seydişehir’de; 5.500 metre orta basınç çelik doğal gaz borusu imalatı, 98.000 metre Polietilen doğal gaz borusu, 26.000 metre servis hattına bağlı 2.500 adet servis kutu imalatı yapıldı. Seydişehir ilçesinde abone sayısı 4.552′ ye ulaştı.

Çumra’da ise; 9.644 metre orta basınç çelik doğal gaz borusu imalatı, 73.000 metre Polietilen doğal gaz borusu, 15.000 metre servis hattına bağlı 1.700 adet servis kutu imalatı yapıldı. Çumra ilçesinde ise abone sayısı 2.311′ ye ulaşarak, toplamda 6.863 ev, işyeri ve sanayi kuruluşu doğalgaz kullanmaya başladı.

Seydişehir ve Çumra lisans bölgesi genelinde %40 civarında imalat yapıldı, 2014 yılı için şu ana kadar talep gelmedi, bu sebeple imalat yapılmadı, sonradan gelen talepler ise bir sonraki yatırım programında değerlendirilecek.

YATIRIM ÖZ KAYNAKLARDAN

Selçukgaz gerek Seydişehir ve gerekse Çumra ilçelerinde bu zamana kadar yaptığı yatırımların büyük bir kısmını öz kaynakları ile yaptı. Kalan kısmı ise bağlantı gelirleri ile gerçekleştirdi.

Selçukgaz Seydişehir ve Çumra ilçelerinde tam donanımlı araçları ve güleryüzlü personeli ile gece gündüz demeden çalışmalarını sürdürüyor.

4441187 numaralı acil telefonları 24 saat sürekli açık. Selçukgazın verdiği hizmetlerden Seydişehir ve Çumra halkları son derece memnun.

Proje Müdürü Mustafa Öztürk, Selçukgaz olarak Seydişehir belediyesi ile çok uyumlu bir şekilde çalıştıklarını belirtiyor ve belediye Başkanı Abdulkadir Çat’ a yardım ve destekleri için özellikle teşekkür ediyor.

2008 yılında tanıştığımız doğalgazı ilk günlerde benimseyemedik ancak geçen zaman içinde çok sevdik.

> Yeni Meram >Yazarlar > Doğalgazı çok sevdik
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.