YAZARLAR

Fener deyince nedense hep diyojen çağrışır.

Bugünler de CHP Tunceli Milletvekili elinde kirli bir fenerle Meclis’te Sinoplu Diyojen gibi dolaşıyor, ben de Diyojen’in davranışlarına yazılarımda sıkça vurgu yaparım ya. Bu gün biraz da Diyojen’i yazacağım. Bu Diyojen de nereden çıktı demeyin zira günümüzde böylesi Diyojen’lere daha çok gereksinimimiz var.

Diyojen’e gelmeden birazcık “fener” üzerinde duraksayalım. En ünlü fener, günümüzde Fenerbahçe değil, Deniz Feneri. Almanya’da başlayıp ülkemize dek uzanan o bir başka fener algısı var. Çeşitli rivayetlerin odak noktası Deniz feneri Davası 6 sanığının tutuklanmaları kadar salıverilmeleri de yankı uyandırdı. İktidar ve muhalefet uzun süredir fener kavgası yapıyor, kayıkçı kavgası gibi.

Fenerin çeşidi çok; el feneri, sokak feneri; dahası da var. Adaletteki deniz fenerini yargıçlara ve siyasetçilere bırakarak, öteki deniz fenerlerine dönelim. Ülkemiz kıyılarında çeşitli tip ve özellikler taşıyan 354 fener bulunuyor. Bunlardan 82’si Karadeniz’de, 53 tanesi Marmara’da, 85’i Ege kıyılarında, 73’ü Akdeniz’de, 23’ü Çanakkale’de, 38 tanesi de İstanbul’da görev yapıyor. Fenerler sadece ışık vermekle kalmıyor. Denizciler için gerekli olan hava raporu, sis işareti yayma, işaret istasyonluğu yapma, bazı fenerlere özgü özel yansıtma sistemleri ile kayalığa, sığlığa dikkat çekme, olası deniz kazasında en kısa zamanda kıyı emniyetine bildirme, kazazedeleri barındırma gibi görevler de üstleniyor.

CHP Milletvekili Kamer Genç ’in Meclis’e kirli feneri ile gelmesi ve gezdirip durmasını bir kalem geçip Diyojen’in ünlü enerine gelelim. Sinoplu Diojen, son dönemini Atina ’da bir fıçının içinde yaşadı. Güpegündüz elinde fener sokaklarda dolaştı durdu;

Adam gibi, namuslu adam arıyorum!
Büyük İskender’in Diyojen’i Korent’te ziyaret ettiği söylenir. Sabah vakti Diyojen’in güneşlenirken yanına gelen İskender sorar;
– Benden bir isteğin var mı?
Diyojen büyük İskender’e ünlü yanıtı verir;
– Güneşimin önünden çekil…
Bu sözler Türkçeye şöyle çevrilmiş;
– Gölge etme başka ihsan istemem!
İskender’in bu sözlü duyunca söylenir;
– İskender olmasaydım Diyojen olmak isterdim!
Bir başka rivayet ise şöyle;

Diyojen, İskender’in ziyareti sırasında bir kemik yığınını seyretmektedir.

İskender sorar;
– Ne yapıyorsunuz?

Diyojen yanıt vermiş;
– Babanızın kemiklerini arıyorum ama kölelerin kemiklerinden ayırt edilemiyor.

Diyojen muhabbetine devam edelim ve pazaryerlerinde attığı nutukları yazalım;
– Ayaklarınızı yere vurur paçanızdaki tozları silkelersiniz de aynı şeyi ruhunuzu temizlemek için yapmazsınız. Müzisyenler müzik aletlerinin sesini akort eder ama ruhlarını unutur. Matematikçiler güneşi, yıldızları, ayı inceler de ayaklarının altındakine bir göz atmayı akıl edemezler.

Birisi Diyojen’e demiş ki;
– Herkes seninle alay ediyor!

Diyojen, sözün altında kalır mı hiç;

– Belki eşekler de onlarla alay ediyor.

Ama onlar eşeklerle ilgilenmiyorlar. Ben de onlarla ilgilenmiyorum.

Platon, Sokrates’in fotoğrafını çekiyor;

“Sokrates’in deli hali!.”

“Deli” ancak akıllılardan daha akıllı ki,

aradan yıllar geçmesine karşın kıssaları taptaze yaşıyor, dersini alanlar da alıyor.

BİR DAMLA:

Diogenes M.Ö. 413 yılında, Sinop’ta dünyaya geldi ve ‘Sinoplu Düşünür’ diye ünlendi. Babası kuyumcu olup parayı sevdiği için kalp para bastığından Sinop’tan sürüldü, baba oğul Atina’ya yerleşti. Burada

umduğunu bulamadı ve çok sıkıntı çekti. Sefalet içinde yaşadı; 90 yaşına geldiğinde dostları onu kaputuna sarılı, içine büzülmüş yatarken buldu. Uyuduğunu sanıp uyandırmak istemediler. Ancak bir süre sonra kaputu açınca ölmüş olduğunu gördüler.

> Yeni Meram >Yazarlar > DİYOJEN’İN FENERİ!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.