Torku Jelifest

Diyanet’ten, sabah ezanı saati değişikliği

  • Giriş Tarihi: 18.11.2018 16:49
  • Güncelleme Tarihi: 16:50
Diyanet’ten, sabah ezanı saati değişikliği

Sabah namazını kılmadan evden çıkmak istemeyen vatandaşların yoğun talebi üzerine Diyanet, sabah ezanı saatlerinde değişiklik yaptı.

Sabah namazını kılmadan evden çıkmak istemeyen vatandaşların yoğun talebi üzerine Diyanet, sabah ezanı saatlerinde değişiklik yaptı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, sabah ezanı saatlerinde vatandaşlardan gelen talep üzerine değişiklik yapma kararı aldı. Yaz saati uygulamasının sürdürülmesi nedeniyle, güneş doğma zamanının mesai saatlerine kadar gelmesi, evde namaz kılıp çıkmak isteyen vatandaşları harekete geçirdi. Sabah işe gitmek için evden çıkmak zorunda olan vatandaşlar, okula gitmek zorunda olan öğrenciler, sabah namazını evde kılıp çıkabilmek için Diyanet’e yoğun talepte bulundu.

Sabah ezanının okunduğu saatlerde yola çıkmış olan vatandaşlar, yeni düzenlemeyle imsak vaktinde okunacak sabah ezanından sonra namazlarını evlerinde kılıp çıkabilecekler.

Diyanet’in aldığı kararla; 19 Kasım Pazartesi gününden itibaren sabah ezanı, imsak vaktinde okunacak. Sabah namazı ramazan ayındaki gibi ezandan yarım saat sonra kılınacak. Yeni düzenleme ile birlikte sabah ezanı kaçta okunacak, sabah namazı kaçta kılınacak?
YENİ SABAH EZANI VAKİTLERİ

Diyanet’in sabah ezanı düzenlemesine göre; 19 Kasım Pazartesi gününden sonra sabah ezanı İstanbul’da 06.20, Ankara’da 06.03, İzmir’de 06.25, Erzurum’da 05.30, Edirne’de 06.30, Kars’ta 05.23, Adana’da ise 05.51’de okunacak.

Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla uygulanan ileri saat uygulaması nedeniyle sabah namazı ve imsak vakitleri ilerledi. Sabit saat uygulaması nedeniyle kış aylarında sabah ezanı vakti karıştırılabiliyordu. Vatandaşların talepleri doğrultusunda sabah namazı imsak ile birlikte okunacak.

SABAH NAMAZININ ÖNEMİ

Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) sabah namazının önemini şöyle anlatmaktadır:

“Kim sabah namazını kılarsa, Allah’ın garantisi altındadır.” (Kütüb-i Sitte, c.17, s.541)

Sabah namazının önemine dair Peygamber Efendimiz’in şu hadisi şerifi de bize bunu çok güzel anlatmaktadır:

“Sizi atlılar kovalayacak bile olsa sabah namazının iki rekât sünnetini terk etmeyin. O, dünyanın tamamından hayırlıdır.” (Kütüb-i Sitte, c.8, s.424)

Sabah namazı o kadar önemlidir ki, sünneti bile teheccüd namazından sonra en kuvvetli sünnettir.> Yeni Meram >Güncel > Diyanet’ten, sabah ezanı saati değişikliği
HABER YORUMLARI