Torku Jelifest

‘Diyanet’in kararı tepki çekti’

  • Giriş Tarihi: 22.05.2015 2:57
  • Güncelleme Tarihi: 2:57
‘Diyanet’in kararı tepki çekti’

Geçtiğimiz yıllarda Hac ve umre fiyatlarını Euro üzerinden belirleyen Diyanet, 2014’te tarife değiştirdi. Hesaplarını Euro’ya göre yapanlar, bu duruma tepki gösterdi. Seyahat acentelerinde de kurdaki hareketlilikten dolayı yaklaşık yüzde 10’luk talep düşüşü yaşandı

Bir seyahat acentasının yetkilisi İsmail Gümüş, dövizdeki hareketliliğin, Umre ziyaretlerini de etkilediğini, tur şirketlerinde yaklaşık yüzde 10’luk bir müşteri kaybının yaşandığını söyledi. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, 2014 ve 2015 yılı Umre sezonu ile 2015 yılı Hac mevsimindeki fiyatları dolar olarak belirlediğini hatırlatan Gümüş, kararın Hac ve Umre acentelerine ve TÜRSAB’a bildirildiğini kaydetti. Diyanet’in bu kararı, 2014 yılının kasım ayında aldığını ve o günkü paritelerin 1.20 – 1.30 arasında olduğunu ifade eden Gümüş, geçmişteki uygulamalardan dolayı Umre ve Hac ibadetini yerine getirmek isteyen vatandaşların paralarını Euro olarak biriktirdiğini, dolara geçişten dolayı vatandaşların tur şirketlerine de tepki gösterdiğini vurguladı.

diyanetin-karari-tepki-cekti-2VATANDAŞLAR TEPKİ GÖSTERDİ

2014 yılında Euro – Dolar paritesindeki farkın fazla olmadığını, dünyadaki ekonomik ve siyasi gelişmelerle savaş ortamı ve gerginliklerin iki para birimi arasında dolar lehine bir parite bozukluğuna sebep olduğunu anlatan Gümüş, bu nedenle normal hacda yaklaşık bin ile bin 500 TL arasında bir fark oluştuğunu, Suudi Arabistan’daki işlemlerin Dolar ve Riyal üzerinden yapıldığını dile getirdi. Gümüş; “25 günlük umre turlarımız 1200 Euro idi. Biz bunu dolara çevirdik. 2014 yılının Aralık ayı itibariyle dolar 2.22 TL, Euro ise 2.76 TL idi. Aralarındaki parite 1.25 seviyelerindeydi. O tarihte 25 günlük umreleri 1200 Euro’dan (3 bin 312 TL) yazıyorduk. Dolara geçilince 1200 Euro’yu 1.25’ten çevirerek 1500 dolar (3 bin 330 TL) olarak belirliyorduk. Bugün 1200 Euro 3528 TL, 1500 dolar ise 3870 TL. Kayıt yaptıran vatandaşlar bu değişimden dolayı tepki gösterdi” dedi.

TEDİRGİNLİK ORTADAN KALKTI

Suudi rejimine ait savaş uçakları, Yemen’in başkenti Sana’da birçok yeri bombalamıştı. Bu durumun, ilk zamanlarda tedirginliğe neden olduğunu belirten İsmail Gümüş; “Sonraki turlarda gidenlerin sağ salim dönmeleri ve buradan uçakların kalkması o tedirginliği ortadan kaldırdı. Vatandaşımıza şunu söylüyoruz: Türkiye Cumhuriyeti’nin birer ferdiyiz. Devletimiz sıkıntılı olan bir bölgeye hiçbir vatandaşını göndermez. Sıkıntılı bir bölgeden de vatandaşlarını tahliye eder. Böyle güçlü bir devlete sahibiz. O yüzden bir endişe yok. Öyle bir durum söz konusu olsaydı zaten hükümetimiz çıkışları yasaklardı. Kâbe etrafındaki çalışmalar devam ediyor. Hacda kontenjan sınırlaması yapıldı. Türkiye kontenjanı yüzde 20 aşağıya çekildi. 76 bin olan Türkiye’nin kontenjanı 59 bin 800’lere düşürüldü. Oradaki inşaat çalışmalarından ve otellerdeki sıkıntılardan dolayı bu düzenleme yapıldı. Çalışmaların ne zaman biteceği konusunda net bir açıklama yok. Umre kontenjanında sınırlama yok şu an için ama olmayacağı anlamına da gelmiyor” şeklinde konuştu.

“UMRE VE HAC İBADETİ EKSİKSİZ YAPILMALI”

Ramazan Ayı Umreleri için talebin çok yoğun olduğunu anlatan Gümüş, fiyatların dolar üzerinden yapılmasından dolayı tur şirketlerinde geçmiş yıllardaki canlılığın olmadığını, kendi firmalarındaki 15, 20, 35 ve 40 günlük kayıtların ise dolduğunu söyledi. 15 günlük Umre turlarının İstanbul aktarmalı olduğunu ifade eden Gümüş; “Ramazan ayının ilk 15 günü iki kişilik odalarda kişi başı fiyat 1550 dolar. Son 15 gün 1600 dolar. Ramazan ayında 20 günlük Umre turlarında, Konya’dan direkt uçakla Medine’ye gidiliyor. Kadir Gecesi ve Ramazan Bayramı’nı Medine’de yapıyoruz. Bayramın ikinci günü Mekke’ye gidiyoruz. Son 10 günü Mekke’de geçiriyoruz. 1750 Dolar ekonomik otel, 1850 Dolar 5 yıldızlı otel, 2300 Dolar üçüncü program, dördüncü program da 2800 Dolar. 35 günlük Umre turlarında Ramazan’dan iki gün önce Mekke’ye gidiyoruz. 20 Ramazanı Mekke’de tutuyoruz, 21’inci Ramazan Medine’ye geçiyoruz. Bayramın ikinci günü Türkiye’ye dönüyoruz. Fiyatlar 2050 Dolar ile 2600 Dolar arasında değişiyor. 40 günlük umre turları da 2150 Dolar. Vatandaşlarımıza en iyi hizmeti verebilmek için gayret ediyoruz. Kendini yetiştirmiş hocalarımız var. Her grubun başında din görevlisi var. Umre ve Hac ibadetlerinde, o ibadetleri iyi bilen ve onu Umrecilere eksiksiz bir şekilde yaptırması gereken tecrübeli din görevlilerine ihtiyaç var. Onların ibadetini en güzel şekilde yaptıracak ekip ve donanıma sahibiz” şeklinde konuştu.

Adem SERİN / KONYA> Yeni Meram >Güncel > ‘Diyanet’in kararı tepki çekti’
HABER YORUMLARI