Torku Jelifest

Dişe en çok zarar veren alışkanlıklarımız!

  • Giriş Tarihi: 17.11.2015 21:35
  • Güncelleme Tarihi: 21:35
Dişe en çok zarar veren alışkanlıklarımız!

Bu bilgiler oldukça şaşırttı. Dişlere zarar veren bu alışkanlıklar günlük hayatta sıkça yaptığımız hataların başında geliyor...

Tırnak yeme, sert diş fırçası kullanma, kalem ısırma ve aşırı çay-kahve tüketimi… Tüm bu alışkanlıklar ağız ve diş sağlığına önemli ölçüde zarar veriyor. Erken diş kaybı ve diş çürüklerinin önüne geçebilmek içinse, bu zararlı alışkanlıkları terk etmek gerekiyor.
Dr. Dt. Ezel Yıldız Elmas, “18-24 Kasım Ağız ve Diş Sağlığı Haftası” kapsamında ağız ve diş sağlığına zarar veren alışkanlıklar hakkında şu bilgileri verdi:

SERT VE HIZLI FIRÇALAMA, DİŞLERE ZARAR VERİYOR
Kimileri alışkanlıktan kimileri ise zaman kaybı olmaması için dişlerini sert ve hızlı bir şekilde fırçalayabilmektedir. Bu fırçalama şekli, daha temiz olacağı hissi verse de diş sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Dişleri sert bir şekilde fırçalamak, diş etlerinin çekilmesine ve diş minelerini aşındırarak alttaki sarı tabakanın ortaya çıkmasına neden olur. İdeal olan yumuşak fırçalardır. Her fırça, dişlerin fırçalanmasını sağlar ama iyi bir temizleme yapmayabilir. Bu nedenle fırça seçimi konusunda diş hekimi önerisi ile hareket edilmelidir.

dise-en-cok-zarar-veren-aliskanliklarimiz-1

SAYFA 1 2 3 4 5


> Yeni Meram >Sağlık > Dişe en çok zarar veren alışkanlıklarımız!
HABER YORUMLARI