Torku Jelifest

Dikkat! Meteoroloji’den 6 bölge için uyarı! Konya’da hava nasıl olacak?

  • Giriş Tarihi: 19.04.2019 8:36
  • Güncelleme Tarihi: 8:38
Dikkat! Meteoroloji’den 6 bölge için uyarı! Konya’da hava nasıl olacak?

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre, Ege Bölgesi hariç tüm Türkiye sağanak yağışın etkisi altında. Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin altında seyrederken, yağışlar pazar gününe kadar etkisini sürdürecek

Mutlu Akü

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Orta ve Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Afyonkarahisar ve Kütahya çevreleri ile Isparta’nın doğu, Burdur’un güney kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, Orta ve Doğu Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu’da gök gürültülü sağanak, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bekleniyor.

Hava sıcaklığında önemli bir değişiklik beklenmiyor. Ülkemiz genelinde mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın genellikle kuzey, güneydoğu kesimlerde güney yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

KONYA’DA HAVA NASIL OLACAK?

Konya ve çevresinde ise hava Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağmurlu, yüksek kesimlerin ise karla karışık yağmurlu ve yer yer hafif kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığında önemli bir değişiklik beklenmiyor. Bölgemiz genelinde mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor.

Rüzgarın ise genellikle kuzeyli yönlerden orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

UYARILAR
Mevsim normalleri altında seyredeceği tahmin edilen hava sıcaklıkları sebebiyle meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (sağlık sorunları, yer yer zirai don olayı, yüksek kesimlerde görülebilecek kar yağışları) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Zirai Don Tehlikesine Dikkat:

19 Nisan Cuma gece saatlerinden 23 Nisan Salı sabah saatlerine kadar olan periyotta bölgemiz genelinde (Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde) gece ve sabah saatlerinde hafif, yüksek rakımlı bölgelerde ise orta kuvvette zirai don riski bulunmaktadır. Yetkililerin ve çiftçilerimizin gerekli tedbirleri almaları ve don durumu hakkında daha detaylı bilgi almak için en yakın meteoroloji müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.> Yeni Meram >Güncel > Dikkat! Meteoroloji’den 6 bölge için uyarı! Konya’da hava nasıl olacak?
HABER YORUMLARI