YAZARLAR

Haber özlenir mi özlenir. Bir yolsuzluk olayına el konulmasına ilişkin basına yansıyan haber/ haberlere de “çok şükür” der sevinirim. Devletin bir kuruşluk zarara uğratılmasına gönlüm razı olmaz. Yasalara aykırı oluşumlar kuşkusuz adalet terazisinde tartılmalı, suçlu bulunanlar cezalandırılmalıdır. Ne var ki, Devleti 91 kuruş zarara uğratanlarla, deveyi develeri hamutlarıyla yutanlar kamu vicdanını aynı oranda yaralamazlar. Bu bağlamda yılın,

belki de yılların en ilginç yolsuzluk olayını yansıtan haberi öncelikle yansıtıyorum;

■ “Tekirdağ Malkara 95’inci Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda 13 Ocak’ta nöbetçi olan Astsubay Başçavuş T.T., sabah kahvaltısı için kışlanın mutfağında görevli İkmal Onbaşı Yusuf Doğan’dan kendisine omlet yapmasını istedi. Omlet pişerken mutfağa giren Tugay Nöbetçi Amiri Yarbay Erol Umut, kahvaltı listesinde olmayan omletin kime hazırlandığını sordu. Onbaşı Doğan, soğuk hava dolabında ertesi günün mönüsü olan düğün çorbasında kullanılmak için duran 4 yumurtayı Başçavuş T.T.’nin sabah kahvaltısı için kullandığını belirtti. Yarbay Erol Umut, durumu tutanak altına aldı. Konu askeri yargıya taşındı.
Mahkeme, Başçavuş T.T. 6 ay hapis cezasına çarptırıldı; 91 kuruş kamu zararının T.T.’den tazmin edilmesi karara bağlandı. Cezanın iki yıldan az olması, Başçavuşu hapse girmekten kurtardı. Mahkeme hükmün açıklanmasını erteledi. Astsubay T.T. 5 yıl boyunca benzer

bir suça karışmazsa hapse girmeyecek.

91 kuruş zarara uğrattığını iddia etti.”

Karikatür ve gülmece öyküsü gibi bir olay. Şimdi sessizlik çoğunluğun koro halinde söylediklerini duyar gibiyim;

Develeri hamuduyla yutanlar ne olacak?

Devlet Malına hep hor bakılmış, “Yağma Hasan’ın Böreği “gibi algılanmıştır. Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde bu anlayış genelde egemen olmuş, devlet malı yolunacak kaz olmaktan kurtarılamamıştır. Halkın kamu yönetimine olumsuz bakması, bürokrasi–halk uyuşmazlığı devlet kavramını zaafa ve erozyona uğratmıştır;

■ Devlet ayağının bastığı yerde ot bitmez.

■ Devletin malı deniz, yemeyen domuz.

Allah kimseyi, hakime, hekime ve hükümete muhtaç etmesin.

Halk, genelde devleti baba gibi benimsemiş, saygı ve sevgisini her fırsatta ifade etmiştir.

Osmanlı’nın kuruluş- yükseliş dönemlerinde

Yönetimle halk arasında olumlu bağlantılar kurulmuş, yönetilenlerin yararına çalışılmıştır.

Aşık paşazade tarihinde, hükümdar için en önemli şeyin reayanın hayır duası olduğu vurgulanmıştır. Padişahların halka ne denli değer verdiğini anekdot kanıtlamaktadır.

Ariflerden birine sormuşlar;

– Padişahlara hazine gerek midir?

– Bir asıl hazine vardır, ol gerektirir.

– O nasıl hazinedir?

– Reayanın hayır duaları asıl hazinedir.

Defterdar Sarı Mehmet Paşa, bir yapıtında padişah halk sevgisi ayrıntılarıyla anlatır. İleri Osmanlı toplum düzeninde, yönetim ile halk arasındaki anlayış kurumsal yaklaşım olarak değerlendirilmemelidir. Kerim Devlet anlayışı, halkı gözeten, koruyan bir bakışı öngörüyor. Tarım ve el sanatlarına dayalı üretimi, en üst düzeyde gerçekleştiren halk, eşitlik ve adalet ilkelerinin mutluluk içinde yaşarken, bu düzen devam edememiş, toplumsal ve ekonomik yozlaşmalar yönetime de yansımıştır.

Kerim Devlet yerini giderek halka karşı olan, onu horlayan, soyan ve ezen Ceberut Devlet anlayışına bırakmıştır. III. Selim, baskı ve sömürü yönetiminin önlenmesine dönük Sadaret Kaymakamına yazdığı yazıda rüşvet alanların kıyılacağını açıklamıştır.

Cumhuriyette devlet malını hor görme, üslup değiştirmiş özelleştirmelerde devlet mallarının ucuza kapatılması” ve banka hortumlanması biçiminde ortaya çıkmıştır. Araba saltanatı ile işe göre adam değil, adama göre iş anlayışı iyi niyetli çaba karşın maalesef önlenememiştir.

BİR DAMLA:

VE… YEMEYEN DOMUZ!

Devletin malı temiz

Yemeyen domuz!

Son söz:

“Kötüler yok olunca doğrular çoğalır.”

> Yeni Meram >Yazarlar > DEVLETİN MALI TEMİZ!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.