Torku Jelifest

Devlet Bahçeli’den Erdoğan’a tarihi çağrı

  • Giriş Tarihi: 26.12.2018 10:50
  • Güncelleme Tarihi: 11:02
Devlet Bahçeli’den Erdoğan’a tarihi çağrı

Gazetecilerle bir araya gelen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye'nin Suriye politikası ile ilgili konuşurken "Erdoğan, İstanbul ya da Ankara'da küresel güçler zirvesi gerçekleştirmeli" dedi.

Mutlu Akü

MHP Genel Başkan Devlet Bahçeli basın dünyasının Ankara temsilcileriyle bir araya geldi ve gazetecilerin sorularını yanıtlıyor. Türkiye’nin dış politikaları hakkında önemli açıklamalar yapan Bahçeli, “Erdoğan, İstanbul ya da Ankara’da küresel güçler zirvesi gerçekleştirmeli” ifadelerini kullandı.

FIRAT’IN DOĞUSUNA YAPILACAK OPERASYON

“Türkiye’nin terörle mücadelede çok keskin ve kararlı bir tutumu vardır. Bu Zeytindalı Harekatı ve Fırat Kalkanı olarak ortaya konulmuş, hayırlı sonuçlar elde edilmiştir. Türk milleti Fırat’ın doğusuna yönelik harekatı arzulamaktadır. Gerçekleşeceğine inanıyoruz. Tam desteğimizi sürdürmekteyiz.”

ABD’NİN SURİYE’DEN ÇEKİLMESİ

“ABD’nin ortaya koymuş olduğu ve çok kişinin beklemediği anda Suriye’den askerlerini çekeceğine dair görüşü yankı bulmuştur. Sebeplerinin ne olduğunu tam kestirmek mümkün değildir. Bunu öğrenebilmenin tek yolu ülkeyi yöneten şahsiyetlerin kamuoyunu bilgilendirmelerinde fayda vardır. ABD’nin ani kararının arkasında ne yatmaktadır bilmiyorum, ama tahmin edebilecek birikim içerisindeyiz.”

BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ

“Bütçe görüşmeleri geçen hafta tamamlandı. Oylaması yapıldı. MHP yurt dışında görevli 1 milletvekili haricinde 49 oy kullanarak bütçenin kabulü noktasında tasarrufunu ortaya koydu. Değerli milletvekili arkadaşlarımızın yaptığı değerlendirmeler, ılımlı ve katkı sağlayıcı üsluplarıyla siyasi iktidarın aldığı ekonomik politikaları destekler niteliğinde olduğu kabul edilmeli. Bu politikalar 2019 yılının 3 ayında kendini gösterecektir.”

SURİYE-TÜRKİYE DİYALOGU

“Esad rejimiyle herhangi bir şart altında Türkiye’nin diyalog kurmasından yana değilim. Türkiye’nin kat etmiş olduğu terörle mücadeleyi sonunda Esad’ın tercihine teslim etmek Türkiye için en büyük kayıp ve ayıp olur. Türkiye’nin çok yönlü takip ettiği politikalar sonucunda Esad rejiminin demokrasi içerisinde değişime uğrayabilecek yaklaşımlara devam etmek suretiyle, Suriye’yi Esad rejiminden kurtarmak. Bu politika yerindedir. Partizanca yaklaşmak doğru değildir. Türkiye Cumhuriyeti dün batıdan tavsiyelerle politikasını şekillendirirken, bugün batı ve doğuyu şekillendirecek bir diplomasi yürütüyor. Bu olumludur, devamında da yarar vardır. Türkiye etkin inisiyatifi kaybetmemelidir. MHP olarak batıda ve doğuda bu kadar etkin bir konuma gelmişken, diyalogları başkalarının eline bırakmamak lazımdır. Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlı tutumu devam ederken, şahsen önerim İstanbul veya Ankara’da küresel güçlerin zirvesini yapmakta fayda vardır. Türkiye kabuğunu yırtmıştır. Dünya 5’ten büyüktür sözü doğru bir sözdür.”

PKK İLE MÜCADELE

“Türkiye’nin terörle mücadelesi devam etmektedir. Bunlarından birisi 1978 yılında Lice’de PKK 1. Olağanüstü Kongresi’yle başlayan Büyük Kürdistan hevesinin 1984 yılında Eruh baskınıyla dönüşen propagandasında Türkiye’nin terörle mücadelesinde önemli başarısı vardır. Terörün kökü kazınmalıdır. Kararlılık devam etmelidir. Irak’ta özerk yapılanma söz konusu olmuştur. Suriye’de bir koridor açılması ve devletçiğin kurulması yolundaki terör faaliyeti ihmal edilmemelidir.”

ÖZGÜR ÖZEL-HULUSİ AKAR TARTIŞMASI

“CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, o çirkin üslubu, aşağılayıcı bakış açısı ne CHP’ye fayda sağlar, ne Türkiye’ye fayda sağlar. En büyük zararı da o şahıs görür. İtibarı sıfırlanmış şahıs olarak toplumda kabul görür hale gelmiştir.”> Yeni Meram >Politika > Devlet Bahçeli’den Erdoğan’a tarihi çağrı
HABER YORUMLARI