Torku Jelifest

Dev proje: Afşar Hadimi Tüneli

  • Giriş Tarihi: 20.05.2019 9:57
  • Güncelleme Tarihi: 10:00
Dev proje: Afşar Hadimi Tüneli

Devlet Su işleri (DSİ) 4. Bölge Müdürü Birol Çınar dönemin devam eden en büyük projelerinden bir tanesi olan Afşar Hadimi Tüneli hakkında bilgiler verdi

Mutlu Akü

BÜYÜK projelerin yanı sıra barajlardaki doluluk oranlarından da tek tek bahseden Bölge Müdürü Birol Çınar sulama sezonuna başlandığını belirterek, “Konya bölgesinde 23 depolama tesisimiz bulunmakta tesislerin  doluluk oranı ortalama yüzde 71 geçen sene aynı depolama tesislerinde doluluk oranı yüzde 46 idi. Depolama tesislerimizi besleyen havzalar  güzel yağış aldı böylelikle depolama tesislerinin bazıları  yüzde 100 doluluk oranına ulaştı. Konya için hayati önem taşıyan hem sulama hem de içme suyu sağlayan  Bağbaşı Barajında da seviye   yüzde 100.     Bu arada 2019 sulama sezonu da başladı. Bu senede geçen sene olduğu gibi düzgün ve planlı bir işletme planlaması  ile sezonda  herhangi bir problem yaşamayacağımızı düşünüyoruz.” diye konuştu.

“ÇALIŞMALARIMIZ SON HIZLA DEVAM EDİYOR”

Devam etmekte olan büyük projelerden bahseden Devlet Su İşleri 4. Bölge Müdürü Birol Çınar, Bağbaşı Barajı’na su transferi yapacak olan Afşar Barajından bahsetti. Çınar, “Afşar Barajı’nda depoladığımız su bir tünel marifetiyle Bağbaşı Barajı’na aktarılacak,  Bağbaşı Barajı’ndan da yapımı tamamlanan Mavi Tünel vasıtası ile  Konya Ovası’na iletilecek. Mavi Tünel 2012 yılında işletmeye açıldı.  Afşar barajı ile Bağbaşı Barajı arasındaki 18 kilometre uzunluğundaki tünelde çalışmalarımız son hızla devam ediyor. Tünelin yaklaşık 7 km’si del patlat dediğimiz klasik tünel açma yöntemi ile açılırken kalan kısmı da Tünel Delme Makinası ile açılacaktır. Bugün itibari ile yaklaşık 3,5 kilometrelik kısım  klasik yöntemle açılarak tamamlanmıştır. Tünel delme makinesi montajı devam ediyor bu ay sonu montajının tamamlanarak çalışmasını planlıyoruz. Eğer herhangi bir olumsuzluk çıkmaz ise 2020 yılı içerisinde tüneli tamamlayacağız. Böylelikle yapımı tamamlanan Afşar barajından bu tünel vasıtası ile Konya Ovası’na ciddi bir su takviye sağlanmış olacak” dedi. Bu dönemde devam büyük sulama projelerinden bir tanesi olan Konya Ovası Sulamaları (KOS 1, 2, 3 ) projesinden de bahseden Çınar, “Konya Ovası’nda yaklaşık 19 bin hektarın kapalı sistemle sulanması amacıyla geliştirilen  proje ile bu sene 6 bin 700 hektar alanda yeni sistem ile sulamaya başlayacağız ” açıklamasında bulundu.

“İÇME SUYUNU TAMAMLADIK”

Konya’nın yüzde 99’una içme suyu temin edildiğini vurgulayan Çınar, “4 mahalle dışında Bağbaşı Barajı’ndan alınan  yani Toroslar’dan getirilen  memba kalitesindeki su, arıtma tesisinde atıldıktan sonra 2018 Haziran ayından bu yana şehre verilmeye başlandı. Bu sene de  Çumra ve İçeri Çumra bağlantılarımızı da tamamlayarak projeyi  tamamlayacağız.” dedi.

“DIŞ HAVZADAN 1 MİLYAR METREKÜP SU AKTARILACAK”

Dış havzalardan Konya kapalı havzaları su aktarımı ile ilgili konuşan Birol Çınar 2. etap projelerinin devam ettiğini söyleyerek, “1. etap tamamlandı 2. etap plan proje aşamasında. Mevcut tesislere ilave tesisler yapılarak dış havzalardan Akdeniz’e boşa akan suyun yaklaşık 600 milyon metreküplük kısmı Konya Kapalı Havzası’na aktarılacak. Yaklaşık 150 milyon metreküplük kısmı Akçay’dan Beyşehir Gölü’ne, buradan da mevcut tesislere havzaya getirilecek. Geri kalan kısmı da Ermenek kolundan alınacak. Buradan alınan su da biraz önce bahsettiğim yapımı devam eden Avşar Hadimi Tüneli üzerinden sisteme dahil olacak. Böylelikle 1 etapta 414 milyon metreküp, 2. Etapta 600 milyon metreküp olmak üzere toplam 1 milyar metreküp su Konya kapalı havzasına aktarılmış olacaktır” diye konuştu.

Melike GEZGİNCİ

 > Yeni Meram >Konya > Dev proje: Afşar Hadimi Tüneli
HABER YORUMLARI