Torku Jelifest

Dert mi, deva mı?

  • Giriş Tarihi: 9.09.2019 10:58
  • Güncelleme Tarihi: 11:04
Dert mi, deva mı?

Aktarlarda satılan tıbbi ilaç kökenli bitkiler tehlike oluşturuyor. Eczacı Odası Başkanı Adem Açıkgöz, “ İlaç ve tıbbi kökenli bitkilerin hem üretilmesinde hem de vatandaşımıza sunulmasında en yetkili kişiler eczacılardır” dedi

Mutlu Akü

AKTARLARIN ‘deva’ diye satmış olduğu ilaç kökenli bitkiler sağlık açısından tehlike oluşturabiliyor. Uzmanlar aktarlardan alınan ilaç kökenli bitkilerin ilaçla aynı etkide olduğunu dile getiriyor. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan ve önemli bilgiler veren Konya Eczacı Odası Başkanı Adem Açıkgöz, doğal bitkilerin satılırken sunumunun iyi yapılması gerektiğini ve yetkili kişilerin eczacılar olduğunun altını çizdi. Şifa diye kullanılan bitkilerin dozunda kullanılmaması halinde ölüme bile götürebileceğini söyleyen Açıkgöz, internet ve televizyon kanallarında satılan ilaç ve doğal bitkilerin kesinlikle tercih edilmemesi gerektiğini de vurguladı.

İLAÇ KÖKENLİ OLAN BİTKİLER AYNI İLAÇ GİBİDİR

Konya Eczacı Odası Başkanı Adem Açıkgöz tıbbi kökenli bitkilerin satımında yetkili kişilerin eczacılar olduğunu söyleyerek sözlerine şu şekilde devam etti: “İlaç ve tıbbi kökenli bitkilerin hem üretilmesinde hem de vatandaşımıza sunulmasında en yetkili kişiler eczacılardır. Çünkü eczacı üniversitelerde bunun eğitimini görmektedir. Bunların içerisinde bulunan ham maddelerini, kullanıldığı zaman hastaya ne tür zararları olur? Gibi konular hakkında eczacılar fakültelerde gördüğü eğitimler ile bilgi sahibi oluyorlar. Vatandaşlarımız kullanmış olduğu bitkilerin üretiminin nasıl yapıldığını bilmesi lazım. Çünkü bir ürün birçok farklı bölgede yetişiyor ama bazı bölgelerdeki yetişen bitkilerin içeriğinde farklılıklar gözlemlenebiliyor. Ürünlerin toplanması da çok önemlidir. Yani bilinçli bir şekilde toplanması gerekiyor. En önemli konulardan bir tanesi de bu ürünlerin kurutulmasıdır. Bitkinin tek güneş ışığı altında kurutulmaması gerekiyor. Bunların ilave bir madde konulmadan paketlenmesi de lazım. Yanlış bir paketleme vatandaşa yarar yerine zarar getirebilir. İlaç kökenli olan bitkiler aynı ilaç gibidir. Dozunda kullanılmadığı zaman kullanan kişiye zarar verebilir. Satılırken sunumunun iyi yapılması gerekiyor. Bu konuda en yetkili kişi eczacıdır. Bütün eczanelerimizde artık bu ürünler mevcuttur. Oradan bilgi alınılabilir. Bilmeden giderek aktardan bitki alınması ve kullanılması ölüme bile yol açabilir”

İNTERNET VE TELEVİZYONDAN ALIŞVERİŞ YAPMAYIN

Vatandaşların, ilaç ve bitkilerle ilgili alışverişlerini kesinlikle internetten yapmaması gerektiğini vurgulayan Açıkgöz, “Doğal bitkiler Tarım Bakanlığı ruhsatlı oluyor. Bu tür tıbbi bitkilerin kesinlikle Sağlık Bakanlığı’nın bünyesine geçmesini istiyoruz. Ruhsatlandırmanın Sağlık Bakanlığı tarafından yapılması gerekir. Sağlık Bakanlığı analizleri ve incelemeleri yaptıktan sonra ruhsat verdiği için, sorun olmaz. Televizyonlarda cinsel içerik ve obeziteyle ilgili reklamları ruhsatsız ve izinsiz şekilde yapan firmalara, Bakanlık büyük para cezaları uyguluyor. Bu konuyla ilgili kamu spotlarının medyada artırılması gerekir. Sağlık bizim olmazsa olmazımızdır. Sağlıksız hiçbir şey olmaz. Birey sağlıklı olmazsa toplumda sağlıklı olmaz. Vatandaşımız ilaçlarla ilgili alışverişlerini internetten yapmasın. Çünkü bir çok ürünün sahteleri çıktı” diye konuştu.

İLAÇ FİYATLARINDA ŞUAN İÇİN ZAM BEKLEMİYORUZ

İlaç fiyatlarında herhangi bir zam beklemediklerini de sözlerine ekleyen ve milli üretim projesininin biran önce başlanması gerektiğinin altını çizen Açıkgöz, “Hazine ve Ekonomi Bakanlığı enflasyonun oranına göre, ilaç fiyatlarında iyileştirmeler yapıyor. Bunlar yapılırken de döviz kurları baz alınıyor. Bir önceki yıl ile bitirdiğimiz yılın döviz kurları karşılaştırılıyor, bunların yıllık ortalaması alınıyor, yüzde 70 ile çarpılıyor, geçen seneki oranla bu seneki oran çıkartıldıktan sonra aradaki fark zam olarak gözüküyor. İlaçlara zam gelmesini istemiyoruz ama ekonomik koşullar göz önüne alındığında eczanelerin ayakta kalması güçleşiyor. İlaçlarda kesinlikle milli üretim projesini faaliyete geçirmemiz lazım. İlaçlarda ciddi anlamda dışarıya bağımlı bir ülkeyiz. Dışarıdaki firmalar canları istedikleri zaman ilaçları kısabiliyorlar. Sağlık Bakanlığı bu konuda ciddi çalışmalar yürütüyor. Umut ediyorum ki büyük firmalar inşallah ilacı Türkiye’de üreterek, sıkıntılarımızı giderecek.” diye konuştu. Hüseyin MENEKŞE


ETİKETLER

> Yeni Meram >Konya > Dert mi, deva mı?
HABER YORUMLARI