kapat
Ruşeym Torku

Dershaneler Kapatılsın Mı?

  • Giriş Tarihi: 28.02.2014 18:05
  • Güncelleme Tarihi: 23:25
Dershaneler Kapatılsın Mı?

AES dershane öğrencileriyle yüz yüze yaptığı ankette çarpıcı sonuçları ortaya koydu. Ankette öğrencilerin çoğu dershanelerin kapatılmasını olumsuz buluyor.

ANADOLU Eğitim Sendikası Derneği dershane öğrencilerine sorarak hazırladığı raporda çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Rapora dair yapılan yazılı açıklamada “Eğitime dair değişikliklerin eğitim hizmeti alan ve bu hizmeti verenlerin yararına yapılıyor olması beklenir. Dershaneler tartışması da “öğrencilerin yararına” başlatılmış gibi görünse de öğrencilere “siz ne düşünüyorsunuz” diye sorulmamış olması affedilemez. Tamamen siyasi bir atmosferde başlayıp eğitim gündemi olmaktan çıkmış, ülke gündemini savaş alanına çevirmiş olan dershane polemiğinin nesnesi öğrencilerimize haksızlık edildiğini düşünüyoruz. Güçlü ve muktedir siyasilerin hatta eğitim sendikalarının bile fikir sormaya tenezzül etmediği dershane öğrencilerine dershaneleri sorduk ve çok çarpıcı sonuçlar aldık. Nihai karar alınmamışken, tasarı mecliste iken yasa yapıcılar başta olmak üzere taraflarca dikkate alınmasını umuyoruz” denildi.

ÇOĞUNLUK DERSHANELERİN

DÖNÜŞTÜRÜLMESİNİ OLUMSUZ BULUYOR

Açıklamada. “5’i yurt çapında yaygın olan zincire bağlı şube, 7’si bağımsız olmak üzere 12 dershanede, mezun grup dışı ara sınıflarda okuyan 9, 10 ve 11’inci sınıf bin 86 öğrenciye yüz yüze yapılan anketimizin sonuçlarına göre, Dershaneye giden öğrencilerin çoğu devlet okulunda okuyan orta sınıf ailelerin evlatlarıdır. Özel okula gidenlerin oranı yalnızca yüzde 5.8’dir. Ankete katılanların yalnızca yüzde 12.6’sı okullarda verilen eğitimi daha iyi bulurken yüzde 65.4’ü dershaneyi daha yararlı buluyor. Öğrencilerimizin yüzde 18,5’i de ikisi birlikte iken yarar sağladığını söylerken, yüzde 3,5’lik bölümde hiç birinden tatmin olmadığını belirtti. Üniversiteye hazırlıkta rehberlik hizmetini dershaneden aldığını söyleyenlerin oranı yüzde 58.3 iken, okulun rehberliğinden yararlananlar sadece yüzde 4.1’de kalmıştır. Her iki kurumdan rehberlik hizmeti aldığını söyleyenler yüzde 33.7, hiç birinden yararlanmayanlar yüzde 3.9 seviyesindedir. Anketi yanıtlayan dershane öğrencilerinin yüzde 52.8’i dershaneler kapatıldığında okulların öneminin artacağına inanmıyor, inanlar yüzde 27.6’da kalırken geri kalanlar karasız. Öğrenciler yüzde 71.8 oranında dershanelerin özel okula dönüştürülmesi fikrini olumsuz bulurken yalnızca yüzde 17.9’u bu değişimi olumlu bulmakta. Kalanların ise bu değişiklikle ilgili bir fikri yok” ifadeleri kullanıldı.

“ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİ DE DİKKATE ALINSIN”

Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi; “Aynı öğrenciler dershanelerin kapatılması durumunda eğitimlerini nasıl sürdüreceklerine dair soruya yüzde 64.7 ağırlığında devlet okulu derken yüzde 11.7’si özel okul demiş, geri kalanların netleşmediği anlaşılmıştır. Dershane öğrencilerinin neredeyse tamamı halen herhangi bir özel ders almamaktadır. Özel ders almayan öğrencilerin yüzde 40.5’i dershanelerin kapatılması durumunda özel ders almaya başlayacaklarını ifade etmiş, yüzde 23.3’ü de almam demiş, geri kalanların kararsızlık çektiği anlaşılmıştır. Son olarak “dershaneler kapatılmalı mı?” şeklindeki soru dershane öğrencilerince yüzde 84.8 oranında “hayır”, yüzde 6.7 oranında “evet” şeklinde yanıtlanmış, az sayıda öğrenci “fikrim yok” demiştir. Sonuç olarak; kapatılması an meselesi olan dershaneler konusunda dershane öğrencilerinin ağırlıklı olarak bu kurumların varlıklarını sürdürmeleri yönünde görüşe sahip olduğu, kapatılmaları ve özel okula dönüşmeleri halinde özel ders alma yoluna gidecekleri, özel okul tercihinin ise oldukça az olduğu anlaşılmaktadır. Yalnızca ders değil, rehberlik anlamında da önemli bir boşluğu doldurduğu anlaşılan dershanelerin kapatılması halinde bu ihtiyaca devletçe yanıt verilmesi gerekecektir. Yasa yapıcıların bu tasarı onaylanmadan önce öğrenci ihtiyacı ve görüşlerini de dikkate almaları yerinde olacaktır.”


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Dershaneler Kapatılsın Mı?
HABER YORUMLARI