YAZARLAR

Demokrasiler, şeffaflaşmanın üründür.

Gerçek demokrasiler de gizli- kaçak diye bir şey yoktur. Her şey şeffaftır, saydamdır, ayan beyandır. Örneğin faili meçhuller yoktur, delil karatma yoktur, delil monte etmek hiç yoktur.

Bir bakıma demokrasi demek, için ve dışın görünmesi demektir. Nereden bakılırsa bakılsın görünmelidir; bu gerçeğin bir başka tanımıdır. Gerçek de yalan – dolan da yoktur; her şey düzdür, dümdüzdür.

Küreselleşen dünyada, özellikle de demokratik rejimin egemen olduğu ülkelerde gizlilik kavramı da önemli ölçüde boyut değiştirmiş, çoğu olay ve kurumların geleneksel sır perdeleri aralanmıştır.

Polis ve Jandarma Karakolları çağın gereklerine uyarak soğuk ve itici görüntüden uzaklaşmakta, halkıyla bütünleşen sıcak rüzgârların estiği mekânlar haline gelmektedir.

Bunun öz olarak tercümesi şöyledir;

Karakolların duvarları da camdan oluyor!

Bütün kamu kuruluşlarına ve özellikle de karakollara dışarıdan bakıldığında içerisi görünmelidir. Kimi olumsuz olaylara karşın, bunlara“geçici ve istisna” olarak bakmak ve genellemeden soyutlamak doğrusudur.

MOBESE kameralarıyla, şeffaflaşmaya hızlı bir giriş yaptığımız kuşkusuzdur. Hırsızlar, soyguncular, kap-kaç yapanlar, trafik canavarları vb. zanlıları kameraların yaygınlaşmasıyla yakayı ele vermektedirler.

Karakollardan hastanelere dek, tüm kamu ve özel kuruluşları BBG evi gibi olmalı, sürekli gözetim altında tutularak yasa dışı oluşumların önüne set çekilmelidir.

Toplumun tüm katmanları “kameralı yaşama” alışmalıdır. Ancak ne var ki, kamera “özel yaşamın gizliğine” girmemeli, evin ya da işyerinin kapısında kalmalıdır.

Manisa’dan basına yansıyan bir haber artık şeffaf bir görüntüye doğru yol aldığımızı ortaya koymaktadır;

■ Manisa ’da jandarma bir süredir belde ve köylerdeki kahvehaneleri dolaşıp sahipleri veya işletmecilerine bir “Tebliğ Tebellüğ Belgesi” imzalatıyor. Manisa Valiliği’nin 18 Temmuz 2006 gün ve 2006’ya 2 sayılı kararına dayanılan, “İmzalamıyorum” demenin söz konusu olmadığı belgede kahvehanecilerden en geç bir ay içinde şunları yerine getirmeleri isteniyor.
—Kahvehanenin içini gösterecek şekilde en az 2 adet güvenlik kamerası takılacak.
—Kahvehanenin girişi ve dış bölümünü gösterecek en az 1 güvenlik kamerası bulundurulacak.
—Kameralar en az 1 haftalık kayıt yapabilecek bir donanıma sahip olup, sürekli faal durumda bulundurulacak.
—Dışarıdan kahvehanenin içinin görülmesini engelleyecek perde, film, buzlu cam, boya vs. kullanılmayacak.
—Kahvehanenin dışına takılacak kameraların görüş istikametinin ve kahvehane içerisinin yeterince görülmesi için uygun aydınlatma sistemi oluşturulacak.

Şeffaflık, aynı zamanda bir “aydınlık” ifadesidir. Sözü buraya gelince romantik aydınlığın sembolü mumdan satırbaşı açalım

Mumların insan psikolojisini etkilediği, ciddi biçimleri, kokuları ve renkleriyle sadece bir aksesuar olarak bakılmadığı belirtiliyor.

Örneğin beyaz mum; saflığın ve gücün sembolü olarak kabul ediliyor. Ayrıca birlikte yandığı diğer mumların da etkilerini artırıyor. Beyaz mum duman çıkarıyorsa, çevredeki olumsuz düşünce ve etkileri yok ettiği, duman bir süre sonra kesiliyorsa, o bölgenin her çeşit olumsuzluktan arınmış olduğu söyleniyor.

BİR DAMLA:

ŞEFFAFLIK VE ANAHTAR DELİĞİ

Öğretmen sınıfta sordu;
– Bulut, şeffaf ne demektir?
— Bir taraftan bakınca, diğer tarafı görebilmektir, öğretmenim.
— Aferin, peki… Bir örnek ver.
— Anahtar deliği, öğretmenim.

> Yeni Meram >Yazarlar > DEMOKRASİ VE ŞEFFAFLIK
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.