Torku Jelifest

Davutoğlu’ndan Milli Takım’a Teşekkür

  • Giriş Tarihi: 15.10.2015 16:11
  • Güncelleme Tarihi: 16:16
Davutoğlu’ndan Milli Takım’a Teşekkür

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Konya mübarek bir beldedir, gelene ikramda bulunur. Bizimkilere galibiyet ikramında, Hollandalılara, İzlandalılara da gol ikramında bulundular. Milli Takım gerçekten bizi çok mutlu etti" dedi.

Başbakan Davutoğlu, TGRT haber canlı yayınında “Başbakan’la Özel” programında TGRT Haber ve İhlas Haber Ajansı Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar, Türkiye Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmail Kapan ile İhlas Medya Ankara Grup Başkanı Nuri Elibol’un gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. KCK’nın eylemsizlik ve ateşkes çağrısına ilişkin değerlendirme yapan Davutoğlu, “Eylemsizlik veya çatışmasızlık dendiğinde bunu ilan edenlerin zihnindeki olgu şu, şöyle bir şey hayal ediyorlar; polislerimiz, askerlerimiz karakollarda olacak, törenler dışında bulundukları yerden çıkmayacaklar ya da sokakta sadece dolaşacaklar ama yanından bir terörist geçtiğinde sessiz kalacaklar veya kırsal kesimde jandarmamız giderken oradan bir terörist bir yerden bir yere giderken sessiz kalacaklar gibi bir algıları var. Biz hiçbir zaman böyle düşünmedik, şimdi ise hiç düşünmüyoruz. Eylemsizlikten kast ettikleri Cizre’de, Nusaybin’de, Silopi’de, Yüksekova’da, Varto’da hendek kazacaklar, barikatlar koyacaklar ama asker bir şey yapmayacak. Bunun olmayacağını öğrenmiş olmaları lazım. Biz böyle bir karara gelirken kısa dönemli, konjonktürel, hadi bir de bunu deneyelim diye gelmedik. Bütün yolların tükendiğini ve karşı tarafın gittikçe haince planlarla dışarıda Türkiye’yi tehdit eden bazı odaklarla açık işbirliğine girdiğini. Bunu açık açık söylüyorum, bir yolu Türkiye ile yürürsünüz ya da Türkiye’nin karşısında yürürsünüz” dedi.
“ÇÖZÜM SÜRECİNE DESTEK HALA ÇOK YÜKSEK”
Çözüm sürecinin iyi niyetle başlayan ve ciddi mesafe alınan bir süreç olduğunu hatırlatan Davutoğlu, “Türkiye’nin her vatandaşında hala çözüm sürecine destek yüksek. Böyle bir yolda yürürken bir taraftan da Türkiye’nin hasımlarına, düşmanlarına, Türkiye’yi zayıflatmak isteyen kesimlerle işbirliği içinde bir isyan, ayaklanma, silahlanma çağrısında bulunuyorsanız sonuçlarına katlanırsınız. Onun için şuanda dediğimiz açık ve net; silahlar bırakılacak, silahlar terk edilecektir. ’Türkiye’de silahlı mücadele olmamalı’ diye lafızda değil hepsi diyecek ki ’Türkiye’de silahlı mücadele olmayacak, çünkü artık Türkiye’de her fikrin savunduğu demokratik bir ortam var.’ O zaman bunların bir anlamı var, yoksa böyle çağrıların bir itibarı yok” diye konuştu.
“MİLLİ TAKIM BİZİ ÇOK MUTLU ETTİ”
A Milli Futbol Takımı’nın Konya’da İzlanda’yı 1-0 mağlup ederek Fransa’da düzenlenecek 2016 Avrupa Şampiyonası Elemeleri’ne direkt katılma hakkı kazanmasını değerlendiren Davutoğlu, “Konya mübarek bir beldedir, gelene ikramda bulunur. Bizimkilere galibiyet ikramında, Hollandalılara, İzlandalılara da gol ikramında bulundular. Milli Takım gerçekten bizi çok mutlu etti. Ayrıca Konya’da olmuş olmasından da çok mutlu oldum. Hollanda maçında bizzat oradaydım ama o anda Dağlıca’da olan olaylar sebebiyle stattan erken ayrıldım ve o acıyla o mutluluğu yaşayamadık. Bu seferde Ankara’daki bombalama sebebiyle Konya’daki mutluluğu yaşayamadık. Yoksa Konya’da bu sefer olacaktım. Hatta Fatih Hoca’yla Çek Cumhuriyeti maçından sonra konuşmamızda ’Konya’da görüşürüz’ demişti ama nasip olmadı. Bizim bu anlamda Milli Takımımıza bir teşekkür borcumuz var. Çok güzel mücadele ettiler ve öylesine kombinasyonla birçok şey bir araya geldi ve doğrudan girme hakkımız oldu. Bu da Konya’nın bereketi diyelim, Konya bereketli topraklardır” ifadelerini kullandı.> Yeni Meram >Güncel > Davutoğlu’ndan Milli Takım’a Teşekkür
HABER YORUMLARI