YAZARLAR

■ Ölçülü ve düzenli yapılan her işin sonu başarılı olur.

***

Kaç kez yazdım, kaç kez yineledim;

Konya, Ankara’da yok!

İktidar partisine rekor oranda oy vermesine karşın, hükümette temsilcisi yoktu.

Başbakan Sayın Tayyip Erdoğan her ne kadar “Konya’nın Bakanı benim” dese de, O, bütün Türkiye’nin bakanıdır.

Konya, kendi insanlarına değil, ithallerine kucak açtığı için de yine yazmıştık;

Konya, Konya’da da yok!

Ne zaman, Konya’ya hizmet söz konusu olsa hayal dünyamda rahmete kavuşan üç değerli insanın resmi geçidi başlar;

Dr. Faruk Sükan,

Bahri Dağdaş,

Necati Kalaycıoğlu.

Daha öncelere gitsem, isimler çoğalacak, daha yakınlara gelsem merhum Haydar Abi İçeri Çumra’daki mezarından sanki gülümseyip el sallayacak.

Konya’nın akil insanlarından siyasettin de ticarettin de duayeni olan kadim ve sevgili dostumuz Zeki Sayıcı, yurt ve dünya sorunlarıyla çok yakından ilgilenir, bu bağlamda da çözüm üretici öneriler dile getirir. Zaman zaman bizi de arayarak, yazı konusu vermeyi de hiç ihmal etmez.

Konya’mızın petrol Kralı Oğuz Koçbeker ve kardeşi Mühendis Ali ile birlikte ülkenin yüksek yararları doğrusunda hep yapıcı ve doğru öneriler dile getirirler. İşyerleri bir petrol istasyonu ancak aynı zamanda bir fikir, görüş ve düşünce üretim merkezidir.

Duayen siyasetçi ve ticaretçi saygıdeğer

dostumuz Zeki Sayıcı, önceki gün telefonda Dışişleri Bakanı hemşerimiz Davutoğlu’nun Konya’nın tanıtımına ilişkin hizmetlerini satırbaşlarıyla aktarıyordu. Gelen seslerden anladığıma göre, Ata Petrol’den telefon ediliyordu. Daha önce de vurgulamıştım tüm Taşkent liler gibi zeki ve çalışkan. Sayın Davutoğlu Konya için şanstır. Artık “Ankara’da Konya var” dedim, şimdi bir ekleme yapıyorum;

Konya Konya’da da var!

Ülkenin yararları söz konusu olduğunda, siyasal – ideolojik görüşlerden soyutlanmalı Konya sevdasında bütünleşmeliyiz.

Sayın Davutoğlu bir bakıyoruz; Ankara’da İstanbul’da, sonra dünyanın uzak ve yakın ülkelerinden kare kare fotoğraf veriyor, bir bakıyoruz sesi bu kez Konya’dan yükseliyor “ışık hızıyla çalışıyor” desek doğrudur.

Sayın Davutoğlu’nun milletvekili seçilmesi ve Dış İşleri Bakanlığı’na yeniden devam etmesi sürecinde Yaka Meram’da ev alması Konya sevgisinin başka yansımasıdır. Şu günlerde değerli hemşerimiz, Dış İşleri Bakanlığı’nı adeta memleketi Konya’ya taşımış gibi. Yeni Meram bu içtenlikli çabayı nesnel biçimde resmeden bir manşet başlığı attı;

“Davutoğlu Dış İşlerini Konya’dan yürütüyor.”

Aynı zamanda siyaset bilimcisi olan

Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, bir şanstır ve Sayın Bakan bunu başarı ile yerine getiriyor. Özellikle Mevlana’yı Anma törenlerinde ve Şeb’i Arus’ta, dışarıda ve içerde üst düzeyde Konya ziyaretçi akınına uğradı. Uluslar arası etkinliklere tanık olduk, bunlar da Sayın Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun imzası vardı.

Konya Milletvekili, Sayın Davutoğlu’nun siyasal geleceği de aydınlık görünüyor. Son günlerde Başbakan’ın Cumhurbaşkanlığı köşküne çıkması halinde yerine getirilecek kişilerin en başında Sayın Davutoğlu’nun adı geçiyor. Şimdiye değin yaptığım gözlem ve saptamalara göre hemşerimiz bu göreve de layıktır. Bugünkü konjonktürde Başbakan’ın Dışişleri ve akademisyen kökenli olması da ayrı bir avantaj öncelik ve oluşturacaktır.

BİR DAMLA:

■ Büyük başarılar, değerli anaların yetiştirdiği seçkin evlatlar sayesinde olmuştur.

> Yeni Meram >Yazarlar > DAVUTOĞLU VE KAZANIMLARIMIZ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.