YAZARLAR

Sayın Ahmet Davutoğlu Konya için şanstır.

Bilim adamıdır, başarılı bir bürokrat, aynı zamanda da teknokrattır. Taşkentlidir; bütün Taşkentliler gibi, zeki, çalışkan ve üretkendir.

Taşkentli çok dostlarım olmuştur; örneğin başta Fakılar olmak üzere, Prof. Dr. Sami Selçuk , merhum Remzi Yılmazer, merhum Halim Uğurlu ve diğerleri.

Çoğu Taşkentliler, okumuştur, öğrenime büyük önem verir. Bir başka nitelikleri de lafı sözü dolandırmazlar, merttirler.

Davutoğlu olgusuna siyaset penceresinden bakmıyorum, oturduğu makam ve niteliklerinin Konya avantajını seslendirmek istiyorum. Tüm siyasal partilere aynı mesafede duran, “iyiye iyi” diyen, olumsuzlukları eleştiren, iki tarafın da yandaşı olmayan gazeteci duruşu sergilediğimi öncelikle belirtmek isterim;

Dürüstlük en iyi siyasettir.

Prof. Dr. Davutoğlu’nun, milletvekilliği için memleketi Konya’yı tercih etmesi doğru bir yaklaşımdır; hemşehrilik duygularına verdiği önemin de göstergesidir.

Sayın Davutoğlu, son dönemde yıldızı parlayan bir Konya insanıdır. Başkent kulislerinde dillendirilen bir söylem var;

Sayın Erdoğan, son olarak milletvekilliğine adaylığını koyduğuna göre Veliaht kimdir?

Sorunun yanıtında ibre bugün için Sayın Davutoğlu’na doğru dönüyor. Sadece Başkentte değil, Konya’da da aynı yansımalar var. Bu gerçeği şöyle okumak da olanaklıdır;

AKP yine seçimi kazanırsa, Prof. Dr. Sadi Irmak’tan sonra, Konya ikinci Başbakanını, Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nu çıkaracaktır.

Sayın Davutoğlu, başarılı bir aday çalışması yapıyor, bir bakıyorsunuz, Konya’nın bütün ilçe, belde, hatta köylerinde hemşehrileriyle birlikte görünüyor, bir bakıyorsunuz, önemli iç ve dış olaylarda Ankara’dan sesi geliyor. Sanki ışık hızıyla çalışıyor gibi.

Konya’da ev alması, memleketine olan bağlılığının göstergesidir. Seçim sonrası yine kabinede görev alırsa- öyle görünüyor- Mehmet Keçeciler’den sonra Ankara’da ikinci, Konya evine kavuşacağız.

Sayın Kılıçdaroğlu’nun Konya’da yaptığı önemli açıklamalar “Konya çıkışlı olarak” sadece yaygın değil, uluslararası basında da yer alıyor. Bu, yöremiz için etkili ve vurucu bir tanıtımdır. Şimdiye değin genelde yaygın ve dış basında Konya’ya dönük haberler negatif içerikli olduğundan, pozitife doğru yolculuk başladı, diyebilir miyiz? Evet.

Sayın Davutoğlu kurumsal imajımızı olumlu yönde geliştiren önemli bir figür ve etmendir. Vitrinimizde Dışişleri Bakanı, Başbakan portresinin yer alması maddi ve manevi kazanımdır.

Davutoğlu’nun adaylığıyla birlikte Konya’da çeşitli etkinlikler yer alırken, kimi yatırım sözleri de verilmektedir. Şimdi ortada bir de Konyaspor’un cenazesi var. Spor kulisleri yeniden ayağa kalkmada Sayın Davutoğlu’nu bir kurtarıcı gibi görüyor.

Konyaspor, Konya için çok önemlidir, şimdiye değin gerekli destek verilmemiştir.

Yeniden başa dönersek;

Sayın Ahmet Davutoğlu Konya için şanstır.

Bilim adamıdır, başarılı bir bürokrat, aynı zamanda da teknokrattır. Taşkentlidir; bütün Taşkentliler gibi, zeki, çalışkan ve üretkendir.

Önemlisi parti farkı gözetmeden Davutoğlu olgusunu iyi ve doğru kullanmaktır.

Dürüstlük, bilgelik kitabının ilk dersidir.

BİR DAMLA:

POLİTİK ESPRİ

1950’li yıllarda Faik Ahmet Barutçu, 2.Menderes Hükümeti’nin programını ana muhalefet olarak eleştirmektedir.

DP milletvekillerinden biri aşağıdan laf atar;
“Maşallah imana gelmişsiniz!”
Barutçu konuşmasını keser, aşağıya döner:
“Biz imana geldik, şimdi sizi imana getirmeye çalışıyoruz!”

> Yeni Meram >Yazarlar > DAVUTOĞLU KONYA İÇİN ŞANSTIR
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.