Torku Jelifest

Davutoğlu dünyayı 5 kez turladı

  • Giriş Tarihi: 31.12.2015 22:01
  • Güncelleme Tarihi: 22:01
Davutoğlu dünyayı 5 kez turladı

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, 2015 yılında yurt içi ve yurt dışında yoğun mesai yaptı.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, geride kalan yıl vatandaşlarla sık sık bir araya gelen Davutoğlu, toplu açılış töreni, seçim mitingi, sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle toplantılar yapmak üzere tüm yurdu dolaştı.
“Genel Başkan” sıfatıyla 7 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçimleri’ne giren Ahmet Davutoğlu, seçim hazırlıkları kapsamında 81 ilin tamamında mitingler düzenledi.
Seçim sürecinde 110 miting yapan Davutoğlu, Türkiye’nin her bölgesinde vatandaşlarla buluştu. Başbakan Davutoğlu, 1 Kasım’da yeniden genel seçime gidilmesi kararı alınması üzerine de seçim öncesinde 20’nin üzerinde miting gerçekleştirdi.

DÜNYANIN ÇEVRESİNİ 5 KEZ TURLADI
Diplomasi faaliyetlerine büyük önem veren Ahmet Davutoğlu, 2015 yılının ilk yurt dışı ziyaretini Fransa’ya gerçekleştirdi. Başbakan Davutoğlu, Paris ziyaretinde Charlie Hebdo Dergisi’ne yönelik terör saldırısına karşı bazı ülkelerin devlet başkanlarının katılımıyla gerçekleştirilen yürüyüşe katıldı.
Davutoğlu, 3’ü Almanya’ya, 2’si Belçika’ya olmak üzere bir yılda toplam 18 kez yurt dışı ziyaretinde bulundu. Davutoğlu, yurt dışı ziyaretleri kapsamında sırasıyla Fransa, Almanya, Belçika, İngiltere, İsviçre, Pakistan, Macaristan, Portekiz, ABD, Slovakya, Bosna Hersek, KKTC, Azerbaycan, Bulgaristan ve Sırbistan’ı ziyaret etti.
Ahmet Davutoğlu, bir yıl boyunca yurt içi seyahatleri kapsamında, İstanbul ziyaretleri hariç 90 bin, yurt dışı seyahatlerinde 105 bin kilometre olmak üzere toplam 195 bin kilometre yol katetti. Bu seyahatlerde katedilen mesafe, dünyanın çevresinde yapılacak yaklaşık 5 tura denk geliyor.

DÜNYA LİDERLERİYLE BULUŞTU
Yurt dışı programları kapsamında ziyaret ettiği ülkelerde hükümet başkanlarıyla bir araya gelerek ikili ve heyetler arası görüşmeler yapan Başbakan Davutoğlu, ayrıca bazı uluslararası toplantılar vesilesiyle aralarında ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Putin’in de bulunduğu birçok liderle buluştu.
Ahmet Davutoğlu, resmi ziyarette bulunduğu ülkelerden Almanya, Pakistan, Macaristan, Portekiz, Slovakya, Bosna Hersek, Azerbaycan, Bulgaristan ve Sırbistan’ın hükümet başkanlarıyla da bir araya geldi.
Birçok devlet ve hükümet başkanını konuk eden Davutoğlu, aralarında Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Avustralya Başbakanı Tonny Abbot, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif’in de olduğu bazı liderleri de Ankara’da ağırladı.
Başbakan Davutoğlu, Antalya’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’ne katılan Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdulaziz ve Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong ile de bir araya geldi.
Bazı uluslararası etkinliklerde de Türkiye’yi temsil eden Ahmet Davutoğlu, bu kapsamda Paris’te 17 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan terör saldırısını protesto etmek amacıyla, 11 Ocak’ta bazı dünya liderlerinin katılımıyla gerçekleştirilen “Cumhuriyet Yürüyüşü”nde de bulundu. Davutoğlu ayrıca, Srebrenitsa katliamının 20’nci yıl dönümü etkinlikleri ile Davos Ekonomi Forumu’nda yer aldı.

“ŞAH FIRAT OPERASYONU”
Başbakan Davutoğlu’nun takip ettiği büyük operasyon, 22 Şubat’ta, Suriye sınırında bulunan Süleyman Şah Türbesi’ndeki 38 personelin Türkiye’ye getirilmesi, Süleyman Şah ve iki muhafızının naaşı ile değerli eşyaların Suriye’nin Eşme köyüne taşınması için gerçekleştirildi.
Davutoğlu, Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu’nun yerinin değiştirilmesi amacıyla düzenlenen ve “Şah Fırat” adı verilen operasyonun sevk ve idaresini Genelkurmay Karargahı’nda takip etti, operasyonun başarıyla tamamlanmasının ardından da 10 Mayıs’ta Süleyman Şah Türbesi’ni ziyaret etti.
Terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonları da yakından takip eden Ahmet Davutoğlu, sınır ötesinde terör örgütlerine yönelik düzenlenen operasyonlara dair Başbakanlık Koordinasyon Merkezi’ni ziyaret ederek, ilgililerden bilgi aldı.
Başbakan Davutoğlu, terör örgütü DAEŞ’in saldırısında Astsubay Mehmet Yalçın Nane’nin şehit düştüğü bölgede, Suriye sınırının sıfır noktasındaki Dağ Hudut Karakolu’nu da ziyaret etti.

ROMANLAR VE AZINLIKLARLA BULUŞTU
Toplumun farklı kesimleriyle zaman zaman buluşan Ahmet Davutoğlu, 2 Ocak’ta gayrimüslim azınlık temsilcileriyle, 10 ve 19 Nisan’da ise Romanlarla bir araya geldi.
Davutoğlu, toplumda birlik ve beraberlik duygularını pekiştirecek çalışmalar kapsamında gerçekleştirdiği Roman ve azınlık temsilcileriyle buluşmasında farklı konularda istişarelerde bulundu.

ÇANKAYA KÖŞKÜ BAŞBAKANLIĞA DEVREDİLDİ
Çankaya Köşkü, Cumhurbaşkanlığı hizmet birimlerinin Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne taşınmasının ardından, 26 Mart’ta Başbakanlığa devredildi.
Başbakan Davutoğlu, daha önce Başbakanlık Merkez Binası önünde gerçekleştirilen yabancı devlet adamları için karşılama törenlerini Çankaya Köşkü’nde yapmaya başladı. Davutoğlu, buradaki ilk karşılama törenini ise 22 Nisan’da, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Avustralya Başbakanı Tonny Abbot için düzenledi.
Başbakanlık, bu dönemde ayrıca Ankara dışında sadece İstanbul’da bulunan ofisine bir de İzmir’deki ofisini ekledi. Başbakanlık İzmir Ofisi’nin açılışı, 24 Mayıs’ta Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla düzenlenen törenle gerçekleştirildi.
Davutoğlu, “AK Parti Genel Başkanı” olarak da parti kurullarıyla yoğun bir çalışma süreci geçirdi.
Parti kurullarıyla sık sık istişare toplantıları yapan Genel Başkan Davutoğlu, toplam 18 Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ve 4 Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısına başkanlık etti.
Ahmet Davutoğlu, 2015 yılında 21 Bakanlar Kurulu ile 9 Özel Güvenlik toplantısına da başkanlık yaptı.> Yeni Meram >Politika > Davutoğlu dünyayı 5 kez turladı
HABER YORUMLARI