YAZARLAR

■ Cumhuriyet, kimsesizlerin kimsesidir.

■ Cumhuriyet, ahlaki erdeme dayalı bir idaredir. Cumhuriyet erdemdir.

***

El ele tutuşalım,
Hiç değişmez bu niyet,
Yaşasın Türk Milleti,
Yaşasın Cumhuriyet.

Kimilerinin cumhuriyet’e ve özellikle de kazanımlarına karşı alerjileri olduğu kuşkusuz.

Somut örnekler son dönemde sıkça yaşanmaya başlandı. “Türk” sözcüğüne karşı antipatisi bulunanlar çeşmelere, dağlara taşlara, her yere yazılı; yüreklere kazılı “Ne Mutlu Türküm!” diyene özsözünü kaldırma girişimlerini devam

ettiriyorsa, densizler daha ileri giderek bu

kez Cumhuriyete de saldırmaya başladılar.

Bu yaklaşım tartışmalara neden oluşturdu;
Örnek; 1-: CHP ve MHP milletvekilleri, kamu kurumlarından art arda gelen kararlar üzerine konuyu Meclis gündemine taşıdılar. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, yeniden yapılanma gerekçesiyle bağlı kurumlara gönderdiği yazıda, sağlık kurumlarında “T.C. Sağlık Bakanlığı” yazılı tabelaların değiştirilmesi talimatını verdi. Kurumun yazısında, sağlık evi, aile sağlık merkezi, toplum sağlığı merkezi, halk sağlığı laboratuarı ve halk sağlığı müdürlüklerinde kullanılacak olan dış tabelaların örnekleri yer aldı. Standart ebatları ve tasarımları verilen tabelaların hiçbirinde “T.C.” ibaresi yer almadı. Bunun üzerine Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yanıtlaması istemiyle Meclis’e soru önergesi verilince Bakan “Ben Sağlık Bakanı olduğum dönemde hiçbir sağlık kuruluşunun tabelasında T.C. ile ilgili bir değişiklik ve kaldırma söz konusu değil” dedi ve topu b öyle eski Bakan Recep Akdağ’a attı. Nitekim TC ibaresi tabelalara geri dönüş yaptı.
Örnek-2:MHP Kocaeli Milletvekili Türkan, Ziraat Bankası internet sitesi ve şubelerindeki tabelalardan TC ibaresinin kaldırılmasına karşı çıktı. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın yanıtlaması için Meclis’e verdiği önergede “Bu, devleti ve milleti ortadan kaldırmaya teşebbüs edilmiş bir adımdır” dedi.

Sonuç kamuoyu heyecanla bekliyor.

Örnek-3: Balıkesir Valiliği girişinde ki levhada TC ibaresinin kaldırılması büyük tepkilere yol açtı; bu nedenle de eski görüşten çark edilmek zorunda kalındı. Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, Valilik tabelasında “T.C.” ibaresinin yer almamasına ilişkin, “ sipariş ettiğimiz tabela gelinceye kadar geçici olarak yaptırdığımız ‘T.C.’ ibaresini, mevcut tabelaya koydurduk Tabelada, ‘T.C. Balıkesir Valiliği’ yazacak. Balıkesir’in tabela ile ilgili basında yer almasını istemiyorum. Gündemde daha ciddi konular var. Balıkesir’in, kültürüyle turizmiyle anılmasını istiyorum.” dedi.

Mustafa Kemal Atatürk konuşuyor;

■ Cihan tarihinde bir Cengiz, bir Selçuk, bir Osmanlı devleti kuran Türk milleti bu defa doğrudan kendi sıfatında bir devlet kurmuştur, milletin istikbalini eline alarak milli saltanat ve egemenliği bir şahısta değil milletçe seçilmiş vekillerden meydana gelen mecliste temsil etmiştir. Yani Türk milleti Eşhas değil, hak devletidir. Milli egemenlik bütün kişisel yönetimlere karşıdır. Türkiye Cumhuriyetinde taç yoktur, diktatör yoktur, devletin başında tek bir kuvvet vardır o da milli egemenliktir.

Cumhuriyet, özgürlük ve demokrasiyle eş değerdedir. ABD Başkanlarından George Washington bu gerçeğin altını çizmektedir;

Cumhuriyet özgürlüğü sevenlere ve koruyanlara yakışır.

Cumhuriyet sözcüğü “fazilet” ve “erdem” kavramlarıyla bütünleşmiştir. Cumhuriyetten ne isteniyor? Onun temelinde Kurtuluş Savaşı ve Destanımız vardır. Onu koruyup kollamak her Türk vatandaşının görevidir. Cumhuriyeti içine sindiremeyenlere karşı sağduyu harekete geçmiş sosyal medyanın da katkılarıyla ulusal vicdan bir kez daha ayağa kalkmış, kişiliksiz

bedhahlara dersini vermiştir. Cumhuriyetimiz ve kazanımları sonsuza değin yaşayacak ve de yaşatılacaktır. Bu böyle biline!

BİR DAMLA:

Halkı rencide eden âlemde,

Kendi rencide olur son demde.

> Yeni Meram >Yazarlar > CUMHURİYET’TEN NE İSTİYORSUNUZ?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.