Torku Jelifest

“Cumhuriyetin öncü kadınları” sergisi

  • Giriş Tarihi: 8.03.2015 13:31
  • Güncelleme Tarihi: 13:31
“Cumhuriyetin öncü kadınları” sergisi

Cumhuriyetin meslek sahibi ilk kadınlarının nadir fotoğrafları ve hayat hikayelerinden oluşan sergi, Antalya’da ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Mutlu Akü

Konyaaltı Belediyesi ile Ahmet Muhtar Kızıltan Kültür ve Sanat Merkezince hazırlanan sergide, Osmanlı’nın son dönemi ve Cumhuriyet döneminde eğitim için yurtdışına gönderilen ve alanlarında öncülük yapan kadınların eserleri ile hayat hikayeleri ilk kez kamuoyuna tanıtıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı arşivleriyle kadın eserleri kütüphanesi ve tarih dergileri kaynaklarının kapsamlı şekilde taranması sonucunda oluşturulan sergide, Türkiye’nin ilk kadın doktoru, ilk kadın ressamı, ilk kadın kimyacısı, ilk Türk kadın astronomu gibi çeşitli mesleklerden 30 öncü kadının ilginç ve dramatik yaşam öyküleri ziyaretçilerle paylaşıldı.

Ahmet Muhtar Kızıltan Kültür ve Sanat Merkezi yöneticisi Ahmet Muhtar Kızıltan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenledikleri serginin, üç ayaktan oluştuğunu belirterek, ilk bölümünde Cumhuriyetin ilk dönemlerinde eğitim için batıya gitmiş ve mesleklerinde öncü olmuş 30 kadının broşürler eşliğinde, hayat hikayeleri ve sıradışı fotoğraflarını davetlilere sunduklarını söyledi.

Kızıltan, ikinci bölümde, barkovizyon gösterisinde Cumhuriyet’te önderlik yapmış kadınları ilk dönemlerinden itibaren tanıtmaya çalıştıklarını aktararak, son bölümde ise “100 Cumhuriyet sanatçısı ile 2023’e yürüyoruz” başlığı altında Türk resminde öncülük yapmış ve literatüre geçmiş 50 ünlü sanatçının eserleri ile 50 Antalyalı sanatçının eserlerinin bir araya getirildiğini kaydetti.

Serginin açılışına, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile çok sayıda sanatsever katıldı.> Yeni Meram >Kültür-Sanat > “Cumhuriyetin öncü kadınları” sergisi
HABER YORUMLARI