YAZARLAR

Cumhuriyet şehidi Kubilay ‘ı anarken bedelli askerlik için koşturanları içim burkularak izliyorum.

Henüz 24 yaşında.

Cumhuriyet ordusunda yedek subay.

Kendisine mehdi süsü veren, Yüce Yaradan’ın değil şeyh diye bildiği kişinin emrine giren ve ona tapınan Derviş Mehmet adında bir meczubun yanındaki altı kişi ile başlattığı sonra da cami önünde topladığı halka :

Ey Müslümanlar ne duruyorsunuz?Halife Abdülmecit hududa geldi. Sancak-ı Şerif açtı, gelin altında toplanalım, şeriat isteyelim diye bağırarak Hükümet konağı önüne bayrağı dikiyor.Toplanan ve destekleyen halkı dağıtıp, bu çağdışı kafalı yobazı yakalamak için yedek asteğmen Kubilay Bey’in askeri müfrezesi görevlendiriliyor. Olay hükümetçe fazla önemsenmediği için ufak bir müfreze görevlendiriliyor. Kubilay Bey önce onlarla konuşup ikna etmeye çalışıyor bu arada yaralanıyor. Saldırganlar 20-30 metre ilerideki Gazez camiinin bahçesine sığınan Kubilay ‘ın başını bağ bıçağı ile gövdesinden ayırıp sancak sopasına geçirerek zikir getiriyorlar. Olaya  müdahale eden iki bekçimiz de olay yerinde şehit edilirler.

Olay başladığında Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK , Trakya gezisi için Edirne ‘de bulunuyordu.Olayı duyar duymaz İstanbul ‘a geliyor . İsmet Paşa ile görüşerek olayın aydınlatılması için talimat veriyor.İzmir, Manisa ve Muğla’da sıkıyönetim ilan ediliyor.

Menemen ‘de ise olay yerine gelen askeri birlikle çatışan Derviş Mehmet ve  iki adamı vuruluyor.

24 Aralık günü itibariyle 16 kadın 220 kişi tutuklanıyor. Duruşmalar halka açık yapılıyor.

105 sanık mahkemeye sevk ediliyor.

37 kişi suçlu bulunuyor.

Bu sayı 28 ‘e düşüyor ve TBMM ‘NİN ONAYINDAN SONRA 28 KİŞİ 4 .ŞUBAT. 1931 günü Menemen ‘in üç ayrı yerinde  cezaları infaz edilerek asılıyorlar.

Cumhuriyeti korumaya yeminli bu kadro, hainleri, katilleri ne ödüllendirirler ne de ağırlarlardı.

Cumhuriyeti kuran, vatanı kurtaran, tarihte yok edilmek üzere olan Türk adını ve Türk Milleti ‘nin varlığını yeniden ortaya çıkaran bu kadronun başı  yobazlarla , din tüccarlarıyla, kendileri zenginlik içinde yüzerken din adına  milleti soyanlarla hep ağrımıştır.

Şimdi sizlere olayın olduğu 1930 ‘lu yılları kısaca anlatacağım. Evladını koruyan bir ana gibi Türkiye  Cumhuriyeti’ni koruduklarını, Çağdaş Cumhuriyeti yaşatmak için  nelerle uğraştıklarını ve Türkiye Cumhuriyeti ‘ne zarar gelmemesi için nelere göğüs gerdiklerini , 91 yıl geçmesine rağmen bütün bu isyanlara rağmen yıkamadıkları ATATÜRK CUMHURİYETİ’NE nasıl kinle saldırmaya devam ettiklerini daha iyi anlayacaksınız.

1925 ŞEYH SAİT İSYANI,

1926 BİRİNCİ AĞRI İSYANI,

1930 İKİNCİ AĞRI İSYANI,

HUYBUN İSYANI,

ZİLAN İSYANI

1929 DÜNYA EKONOMİK KRİZİ,

SERBEST FIRKA PARTİSİ İLE ÇOK PARTİLİ DÜZENE ATATÜRK ‘ÜN TALİMATI İLE GEÇİŞ VE GERİCİLERİN BU OLUŞUMDA YUVALANIP , CUMHURİYET ‘E YENİ BİR TEHDİT OLUŞTURMALARI VE PARTİYİ ŞERİATÇI DÜZENE ÇEKMEK İSTEMELERİ NEDENİYLE PARTİNİN KENDİ KENDİNİ FESH ETMESİ,

Bu arada çağdaş bir ülke olabilmek için arka arkaya yapılan devrimler ve yeni isyanlar.

İşte gençler; ATATÜRK ‘ÜN Menemen olayı üzerine Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak Paşa’ya gönderdiği taziye telgrafını sizler için yazıyorum.İyi okuyun.

‘Hepimiz,dikkatimiz,bu meseledeki vazifelerimizin icabını hassasiyetle ve hakkiyle yerine getirmeye matuftur.Büyük ordunun kahraman ve genç zabiti ve cumhuriyet ‘in mefkureci muallim heyetinin kıymetli uzvu (KUBİLAY AYNI ZAMANDA ÖĞRETMENDİR) , Kubilay Bey, temiz kanı ile Cumhuriyet ‘in hayatiyetini tazelemiş ve kuvvetlendirmiş olacaktır.’

Korkak, vatan sevgisi tükenmiş, bencil, vatani görevden kaçanlar,  okumasa da olur.

Bu yazıdaki şehitleri, katil PKK ‘NIN  ve katil APO  ‘NUN şehit ettiği KINALI KUZULARIM ,MEHMETÇİKLERİMİ rahmetle anıyor, nurlar ışıklar içinde yatın diyorum.

Elini, bacağını, gözünü kaybeden GAZİLERİME sabır diliyorum.

Onların önünde alay edercesine Katili bırakma , Güneydoğu ‘ya özerklik verme ,ülkeyi bölme çalışmalarına katkı yapmaya hazırlananları da üzüntü ve kaygıyla izliyorum.

Tüm devrim şehitleri; Ruhunuz şad olsun.

Yeniden yazacağız dediğiniz İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK kitabından alıntılarla dolu olan bu yazıda hangi bölüme itirazınız var, SAYIN NABİ AVCI ?

Soruyorum; Kitabın tamamını AZİZ TÜRK MİLLETİ önünde incelemeye devam edeceğim ve size hep soracağım.

Yazı dizisi bitince verecek cevabınızın olacağını umuyorum!

Etiketler: ,
> Yeni Meram >Yazarlar > Cumhuriyet Şehidi Kubilay’ı Anarken
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.