YAZARLAR

■ Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir.

***

Cumhuriyetimizin 9I.yılını kutluyoruz.

Bu günlere nasıl geldiğimizi analiz edebilmek için filmi geriye sarmalıyız.

Takvim23 Nisan 1920 gösteriyor;

Büyük Millet Meclisi Hükümeti iş başına geçiyordu. Özgür ve tam millet egemenliği ancak Cumhuriyet yönetimiyle sağlanacaktı; 28 Ekim 1923 akşama doğru Mustafa Kemal Paşa, yakın çevresine “Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz” diyerek işareti verdi. Bu heyecanın ilk dalgası oldu;

29 Ekim’de Meclise sunulan tasarıyla, Anayasa’nın kimi maddeleri değiştirildi;

1. madde: Türkiye devletinin hükümet biçimi cumhuriyettir.

TBMM, akşam saat 20.30’a kadar maddeleri inceledi ve yasa değişikliklerini “Yasasın Cumhuriyet” sesleri ve alkışları arasında kabul etti. Oylamadan sonra Ankara Milletvekili Gazi Mustafa Kemal Cumhurbaşkanlığına seçildi, teşekkür konuşmasına “Millet sevgisini her işte dayanak yaparak hep birlikte ileriye gideceğiz” diye başladı ve şöyle noktaladı;

Türkiye Cumhuriyeti elbette mutlu, başarılı ve muzaffer olacaktır.”

Cumhuriyetin ilan edildiğini duyan halk, her yerde bu mutlu günü coşku ile kutladı. Bu heyecan 91 yıldır hiç eksilmede devam etmektedir. Mustafa Kemal, diyor ki;

■ Cihan tarihinde bir Cengiz, bir Selçuk, bir Osmanlı devleti kuran Türk milleti bu defa doğrudan kendi sıfatında bir devlet kurmuştur, milletin istikbalini eline alarak milli saltanat ve egemenliği bir şahısta değil milletçe seçilmiş vekillerden meydana gelen mecliste temsil etmiştir. Yani Türk milleti Eşhas değil, hak devletidir. Milli egemenlik bütün kişisel yönetimlere karşıdır. Türkiye Cumhuriyetinde taç yoktur, diktatör yoktur, devletin başında tek bir kuvvet vardır o da milli egemenliktir.

Ulusların yaşamında 91 yıl uzun süre sayılmaz. Demokrasimiz gibi Cumhuriyet de dinamik dönemindedir. Güvencesi de Silahlı Kuvvetlerle gençliktir.

Cumhuriyet, özgürlük ve demokrasiyle eş değerdedir. ABD Başkanlarından George Washington bu gerçeğin altını çizmektedir;

Cumhuriyet özgürlüğü sevenlere ve koruyanlara yakışır.

Cumhuriyet sözcüğü “fazilet” ve “erdem” kavramlarıyla bütünleşmiştir.

Cumhuriyet fazilettir, erdemdir; Atatürk İlke ve devrimleridir;

■ Cumhuriyet erdemli insanların rejimidir.

■ Cumhuriyet, ilim ve ahlakın, adalet ve faziletin iktidarıdır. Bunların fiilen yaşanmadığı yerlerde şekil ve iddia ne olursa olsun cumhuriyet yoktur.

■ Yirmi dokuz Ekim’de,
Yeni bir ay parladı.
İşte bu parlak ayın,
Cumhuriyettir adı.


Yirmi dokuz Ekim’de,
Bütün ışıklar yansın,
Caddeler baştanbaşa,
Bayraklarla donansın.

El ele tutuşalım,
Hiç değişmez bu niyet,
Yaşasın Türk Milleti,
Yaşasın Cumhuriyet.

Cumhuriyetimiz 91 yaşına girdi. Onun
kazanımlarına sahip çıkıp sadık bekçileri olabildik mi, tartışılır. Onun temelinde

Kurtuluş Destanımız vardır. Onu koruyup kollamak her Türk vatandaşının görevidir.

■ Cumhuriyet, kimsesizlerin kimsesidir.


Bir damla:

■ Cumhuriyet düşünce serbestliği taraftarıdır. Samimî ve meşru olmak şartıyla her fikre hürmet ederiz. Her kanaat bizce muhteremdir.

■ Türkiye Cumhuriyeti mesut, muvaffak ve muzaffer olacaktır. 1923

> Yeni Meram >Yazarlar > “CUMHURİYET, KİMSESİZLERİN KİMSESİDİR!”
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.