YAZARLAR

Cumhuriyetimizin çok partili hayatı 67. yılını idrak etmektedir. Bu cumhuriyetin Ulu Önder Atatürk tarafından özenle atılmış temel taşları vardır. Bu taşların sağlamlığı yüce Türk ulusunun muasır medeniyete olan aşkı ile abideleşmiştir.

Bu abidenin yüceliğini göremeyenler, ya da görmek istemeyenler indi hissi çıkarları için bu mümtaz yüceliğin düşmanı olup çıkmaktadırlar.

Laik Türkiye Cumhuriyeti’nin ilke ve inkılaplarının anatomisinde hiçbir hata olmadığı bu cumhuriyetin İslam ülkeleri içinde İslam’ın da yüz akı olarak görülmesinden bellidir.

Bu ilkeleri değiştirmeye kalkmak bu Cumhuriyet abidesinin yıkımına neden olmak gibi bir büyük günahın işlenmesi olmaktadır.

Çok Partili hayatımızın başlangıcından bu yana sadece iktidar hırsı, sadece koltuk sevdası uğruna halkın büyük teveccühü ile iktidara gelenler den, Kutsal Cumhuriyet ateşiyle yanıp yıkılanlar ortadadır. Hani nerde? 1946 da %.80 oy farkı ile iktidarda kalan CHP’ si.1950 de %52,7 ile 1954 te 57,6 ile zirveye çıkarken hızla inişe geçtiğinin bilincinde olamayan Demokrat Parti.

1961 de %36,7 oy alarak sandıktan birinci parti olarak çıkan CHP’nin akıbeti. 1963 de % 52,9 oy farkı ile sandıktan birinci parti olarak çıkan, sonra da milletin %.46,5 tepki oyları ile geri plana itilen AP’ si. 1973 de % 33,3 oyla sandıktan birinci parti olarak çıkan ve iktidara gelen, sonrada yine halkın teveccühü ile 1977 de %41,3 oy alarak iktidar koltuğuna oturan CHP’ si. 1983 de %45,1 oy farkı ile birinci parti, sonrasında % 36,3 tepki oyları ile iktidardan çekilen ANAP.

1991de % 27 oyla birinci parti olup iktidar olan DYP.1995 de % 21,4 oy oranı ile birinci parti olup iktidar koltuğuna oturan RP. Si, 1999 da % 22.19 oy oranı ile birinci parti olarak sandıktan çıkan DSP’nin alaşağı olması siyasi hayatımızın acı akıbetleri olarak siyasi tarihimize mührünü vurmuştur.

AKP. 2002 de % 34,4 le siyasi hayatımıza girerken 2007 de %47,0 lık oy artısını müteakip seçimde, % 50 lere çekerek iktidarını korurken bu ülke ve insanının yukarda ki tablodaki akibetlerini görmemezlikten gelmesi bir siyasi talihsizliktir.

Millete rağmen Millete meydan okumak kendisine sanki örneği görülmemiş gibi %.50 oy oranını çok yüksek ve de kaybedilmeyecek değer olarak görmek AKP. için bir talihsizliktir.

Sayın Başbakan ve Bakanlarının siyasi söylem ve üsluplarını derhal revize edip Ülke geneline yayılan tepki gösterilerinin sadece Taksim meselesi olmadığını görüp bilmeleri gerek.

Hani ne derler ‘Mağrurlanma padişahım senden büyük Allah var.’ Tarih tekerrürden ibarettir, vecibesi olsun siyasetimize ders vermelidir. AKP Hükümetlerinin iktidardaki on küsur yılının da artıları eksileri vardır. Artılar vazifeyi asliyedendir eksilerin hesabının verilmesi demokrasilerin şaşmaz icabıdır.

Cumhuriyetimiz ve insanlarımız huzur, güven, barış, arayışı mutlaka ve mutlaka galip gelecektir. AKP. Hükümeti ve Sayın Başbakan’ımızın silkinip uyanarak gerçekleri görmesi özlemimizi dile getirir, çok büyük ve hayati önem arz eden yanlışlardan lütfen dönülmesi dileğimizle başarılar dileriz…

> Yeni Meram >Yazarlar > CUMHURİYET BİR DEMOKRASİ SINAVI DAHA VERİYOR!!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.