Torku Jelifest

Cumhurbaşkanlığı’nda bir ilk

  • Giriş Tarihi: 8.03.2016 8:33
  • Güncelleme Tarihi: 8:35
Cumhurbaşkanlığı’nda bir ilk

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla bugün Cumhurbaşkanlığı’nda bir resepsiyon verecek.

Mutlu Akü

Resepsiyona; aralarında temizlik görevlisi, polis, şehit annesi, şehit eşi, vali, rektör, akrobasi pilotu, ambulans şöförü ve köy korucularının da yer aldığı toplumun farklı kesimlerinden kadınlar davet edildi. Dikkat çekici nokta ise Suriye’den Türkiye’ye sığınan 5 kadın mültecinin de davetliler arasında yer alması. Bunun hem Türkiye’nin dünyaya mültecilere sahip çıkma konusunda verdiği mesaj hem de Suriye’deki dramın bir boyutunun Türkiye’nin gerçeği haline dönüşmesi çerçevesinde önemli bir sembolik anlamı bulunuyor.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugünkü programında önemli yer tuttu. Erdoğan, saat 11.00‘de Türk Metal Sendikası Kadın İşçiler 21. Büyük Kurultayı na katılacak. Kurultay, Büyük Anadolu Oteli’nde yapılacak.

Erdoğan, saat 13.00’te ise 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Resepsiyonu verecek.

Cumhurbaşkanı, saat 15.30’da ise Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Kadın Rektörleri kabul edecek.

Öğlen verilecek resepsiyona, 250 dolayında kadın davet edildi. Milliyet’te yer alan habere göre Bunlar arasında 2 vali, 7 kadın muhtar, 3 kadın köy korucusu, 12 kadın rektör de var.

Beş mülteci kadın

Dikkat çekici bir nokta ise bu kadınlar arasında Suriye’den Türkiye’ye sığınan 5 kadının yer alması. Mülteci 5 kadının Cumhurbaşkanlığı’nda ağırlanmasının bir çok açıdan sembolik anlamı var.

Şehit eşleri

Davetliler arasında şehitlerin eşleri ile anneleri de bulunuyor.

Ambulans şöförü ve akrobasi pilotu

Bursa’da 112 Acil Servis ekibinde ambulans şoförlüğü yapan Hülya Durmaz, Türkiye’nin ilk kadın hava akrobasi pilotu olan Semin Öztürk, İstanbul-Hong Kong seferini yapan uçakta nefessiz kalan bir bebeğe ilk müdahaleyi gerçekleştirerek hayata döndüren kabin memuru Sinem Aydemir de davetliler arasında.

(Milliyet)> Yeni Meram >Güncel > Cumhurbaşkanlığı’nda bir ilk
HABER YORUMLARI