Torku Jelifest

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ikinci kez kapılarını basına açtı

  • Giriş Tarihi: 15.07.2015 11:40
  • Güncelleme Tarihi: 11:53
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ikinci kez kapılarını basına açtı

Külliye içerisinde bulunan kuzey ve güney idari binalarının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın makamının da bulunduğu ana bina da basına tanıtıldı.

Mutlu Akü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesiyle ilgili, “Burası sıfırdan projesiyle, her şeyiyle mükemmel bir şekilde yapılmış ve bu ülkenin temsil makamı. Bunun üzerinde bu kadar böyle provokatif haberler veya dezenformasyon yapmak bunlar hiç doğru şeyler değil” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanlığınca ilki geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Külliyesi tanıtım gezisinin ikinci kısmında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın makamının da bulunduğu ana bina Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Lütfullah Göktaş tarafından Cumhurbaşkanlığı muhabirlerine gezdirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da gezi sırasında muhabirleri makamında kabul ederek bir süre sohbet etti.

cumhurbaskanligi-kulliyesi-ikinci-kez-kapilarini-basina-acti-3

Makam odasında gazetecileri tek tek “hoşgeldiniz” diyerek karşılayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, külliyeyi nasıl bulduklarını sordu.

Bir gazetecinin külliyeyi güzel bulduğunu ifade ederek, tanıtım gezisinin daha önce yapılması gerektiğine ilişkin sözleri üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Etekteki taşları döküldüğü için o bakımdan, nereden yaklaşılacağını öğrenme bakımından isabetli oldu” dedi.

Erdoğan, bir gazetecinin, “Önümüzdeki dönemde vatandaşlar belli bir program dahilinde gezebilecek mi?” şeklindeki sorusu üzerine Erdoğan, “Zaten vatandaşlardan gelenleri böyle zaman zaman arkadaşlar gezdiriyorlar. Sadece toplantı yapıp gitmek değil, arzu edenlere mihmandarlar veriliyor, onlar eşliğinde dolaşıyorlar” diye konuştu.

“Külliyede sizin en beğendiniz yer neresi?” soruna Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Herhalde en beğendiğim yer burasıdır. Benim bir de kütüphanem var içeride. Şimdi sizi oraya bir götüreyim, orası daha sıcak” ifadesini kullandı.

Bir gazetecinin makam odasındaki kokuya ilişkin “Tütsü mü kullanıyorsunuz, bir tütsü kokusu var” demesi üzerine Erdoğan, kokunun buhur kaynaklı olduğunu söyledi.

cumhurbaskanligi-kulliyesi-ikinci-kez-kapilarini-basina-acti-1

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra gazetecilerle makam odasının yanında bulunan kütüphane ve çalışma odasına geçti. Bir gazetecinin Beştepe Millet Camisi’nin bahçesine, gündüz gelen ziyaretçilerin güneş altında kaldıklarını hatırlatarak, Mescid-i Nebevi’deki gibi dev şemsiyelerin yapılıp yapılamayacağına ilişkin sorusu üzerine, “Opera binasını da yapıyoruz, o da bittiği zaman o tür bir şeyi yapmak isabetli olur” karşılığını verdi.

Bir gazetecinin koridor duvarlarında bulunan ayetleri göstermesi üzerine Erdoğan, ayetlerin bulunduğu tabloları 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrunnisa Gül tarafından alınmış bir koleksiyon olduğunu ve kendilerinin de bu koleksiyonu devam ettirdiklerini bildirdi.

Konuklarını genelde makam tarafında ağırladığını vurgulayan Erdoğan, “Burada çok özel bir çalışma olursa o zaman buraya alıyoruz” dedi.

– “Kitapların hepsi kendine göre özel”

Toplantı odasının da bulunduğunu ve bazı heyetleri de oraya aldıklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kütüphanede özel kitapların olup olmadığı sorusuna, “Kitapların hepsi kendine göre özel zaten” yanıtını verdi.

Erdoğan, çalışma odasında bulunan el yazması eserler hakkında da bilgi vererek, eline aldığı bir el yazması eser için, “Çok ilginç bir çalışma. Tezhibiyle, hattıyla çok farklı” ifadesini kullandı.

“Delail-i Hayrat” isimli bir el yazması eserle ilgili de Erdoğan, eserde minyatür çalışmalarının bulunduğunu ve o bakımdan çok güzel olduğunu söyledi.

Erdoğan, Beştepe Millet Camisi’ne vatandaşların çok büyük ilgi gösterdiğini ancak park yeri sorunu bulunduğunu bunun da çözülmeye çalışıldığını belirtti.

Bir gazetecinin, Erdoğan’ın cuma namazı kıldıracağına yönelik iddiaları hatırlatması üzerine, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan, bunların sosyal medyada dolaşan, aslı astarı olmayan bilgiler olduğunu ifade etti.

Erdoğan, bir gazetecinin Diyanet İşleri Başkanlığının camileri çocuklara sevdirmek için çocuk parkları gibi bir çalışması olacağını, bu bağlamda Beştepe Millet Camisi için böyle bir şey olup olmayacağını sorması üzerine, “Arkadaki bina bir kongre merkezi oluyor. İlk defa Türkiye’de biz büyük bir opera binası yapıyoruz, 2 bin 300 kişilik filan olacak. Altta tabi o kütüphane ve çok amaçlı salonun yapılacağı iki ayrı bina daha var. O arada o dediğiniz tür bir park orada yapılabilir. Yani tam bir külliye” yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içinde yapılan rezidansa geçip geçmeyeceğinin sorulması üzerine ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Daha işi var oranın. Orası olursa hem rezidans, hem de ofis olarak kullanılabilecek bir yer. Olabilir, yaptıklarına göre taşınırız. Orası da Dışişleri Bakanlığı’nın zaten biliyorsunuz. Dışişleri Bakanlığı orayı kullanamadı. Biz buraya taşınırsak o zaman Dışişleri Bakanlığı da oraya taşınmış olur” dedi.

– “Sürekli olarak burayı gündemde tutmayı bile ben şık bulmuyorum”

Bir gazetecinin, “En son Danıştay bir karar verdi, burayla ilgili. Siz her platformda yanıt veriyorsunuz iddialara ama burada söylemek istediniz bir şey olur mu?” sorusu üzerine Erdoğan, şunları söyledi:

“Bunlar hep söylendi zaten. Yani buranın her hangi bir sorunu filan yok. Hepsi defaatle, Danıştayın yanılmıyorsam üç tane kararı var burayla alakalı. Ama maalesef sürekli olarak burayı gündemde tutmayı bile ben şık bulmuyorum. Bunlar çok çirkin. Kaldı ki Türkiye Mimar, Mühendisler Odasının İstanbul’da biliyorsunuz Karaköy’deki o yeriyle alakalı binanın hali ortada. En üste, oraya daha sonra uydurma bir çatı atmak suretiyle bu gazetelerde defaatle çıktı, orayı restoran haline getirdiler. Burası böyle bir yer değil. Burası sıfırdan projesiyle, her şeyiyle mükemmel bir şekilde yapılmış ve bu ülkenin temsil makamı. Bunun üzerinde bu kadar böyle provokatif haberler veya dezenformasyon yapmak bunlar hiç doğru şeyler değil.”

Erdoğan, “Burası için huzur bulduğunuz alan diyebilir miyiz?” sorusuna, “Diyebilirsiniz” karşılığını verdi.

Ramazan dolayısıyla gazetecilere ikram yapamadıklarını anımsatan Erdoğan, Ramazan’dan sonra gazetecilerle tekrar bir araya gelmek istediğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kütüphaneye ilişkin bir soru üzerine de 300 bine yakın bir kitabın bulunduğunu ve bu sayıyı 5 milyona tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

Erdoğan, daha sonra makam odasında gazetecilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

– Gazetecilerin ana bina tanıtım turu

Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Lütfullah Göktaş, tanıtım gezisinin ikincisinin gerçekleştirildiğini belirterek, bu gezide ana binada genel bir tur yapılacağını söyledi.

Tanıtım gezisinde gazetecilere Cumhurbaşkanlığı protokol görevlisi Fatih Gürkan ve Mimar Can Gökoğuz da bilgi verdi.

Cumhurbaşkanlığı protokol görevlisi Gürkan, külliyenin mevcut araziye yapılma sebebini açıklarken, külliyenin çevresinde hiçbir zaman yapılaşmanın olamayacağını, hep yeşil kalacak Atatürk Orman Çiftliği’nin bulunduğunu belirterek, “Atatürk Orman Çiftliği’ne ait olmayan Orman Genel Müdürlüğüne ait olan bir arazi üzerine Cumhurbaşkanlığı Külliyesi inşa edilmiştir” dedi.

-Geçmiş ve geleceği bütünleştiren külliye

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin “kökü mazide olan bir ati” ifadesinin mimari anlamda tezahürü olduğunu vurgulayan Gürkan, “Hem geçmiş hem geleceği bütünleştiren bir külliyedir, bir inşadır Cumhurbaşkanlığı Külliyesi” diye konuştu.

Binanın “çevreye saygı duyularak yapıldığına” dikkati çeken Gürkan, külliyenin ağaçlandırmanın en az olduğu alana ana bina, kuzey ve güney idari bina olmak üzere inşa edildiğini anlattı.

-Yapımda kullanılan taşların yüzde 90’ı Isparta ve Antalya’dan

Gürkan, binanın Türkiye’de olabilecek en üst düzey depreme karşı dayanıklı bir yapısı olduğunu vurgulayarak, “Binamızın yapımında yerli malzeme kullanılmış, “Örnek olarak şu an binamızda kullanılan taşın yüzde 90’ı Isparta ve Antalya’daki taş ocaklarından çıkartılan yerli taşlardır” dedi.

Mimar Can Gökoğuz, tanıtımı yapılan binanın bir temsil ve makam binası olduğunu hatırlatarak, mekanların genelde yüksek tavanlı dizayn edildiğini, fonksiyonel alanların mevcut olduğunu ve hem malzemesiyle hem de ölçeğiyle amaca uygun olarak dizayn edildiğini söyledi.

Ana binanın giriş katında salonlar hakkında da bilgi veren Gürkan, ilk salonda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Beştepe Sofrası”nı gerçekleştirdiğini ve canlı yayınların da bu salonda yapıldığını bildirdi. Gürkan, devlet başkanları geldiğinde de yanındaki heyetlerin bu salonu kullandıklarını belirterek, bu nedenle salona “çok amaçlı salon” dendiğini bildirdi.

Gürkan, salondaki eşyaların Çankaya terekesinde olan eşyalar olduğunu ancak bazı eşyaların yüzlerinin değiştirildiğini dile getirerek, salona yerdeki parkelerden dolayı “Parkeli Salon” dediklerini belirtti.

Çok amaçlı salonlarda eşyaların az olduğuna dikkati çeken Gürkan bunun, alanın farklı amaçlarla kullanılabilmesini kolaylaştırdığını bu alanlarda sergi düzeni alınabildiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “A Protokol Kapısı”ndan girişlerini gerçekleştirdiğine işaret eden Gürkan, hava şartlarının müsaade etmemesi halinde karşılama törenlerinin de bu kapalı alanda gerçekleştirildiğini bildirdi.

cumhurbaskanligi-kulliyesi-ikinci-kez-kapilarini-basina-acti-2

-Koridorların uzunluğu 80, yükseklikleri 8 metre

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iftarları genellikle “Kış Bahçesi” adlı bölümde verdiğini belirten Gürkan, ana bina içerisindeki koridorların uzunluğunun 80 metre, yüksekliklerinin ise 8 metre olduğunu kaydetti.

Mimar Gökoğuz, bir gazetecinin salonların zeminlerinde yeşil rengin kullanılmasının nedenini sorması üzerine, koyu yeşil rengin seçimindeki amacın protokol imajı yaratabilmek olduğunu kaydetti.

Gürkan, ana bina içerisinde bulunan basın merkezinin, önemli ziyaretlerde basın mensuplarının kullanabilecekleri alan olduğunu dile getirdi. Basın toplantı salonunun üzerinde ışık, ses ve reji odalarının bulunduğunu anlatan Gürkan, tüm canlı yayınların buradan yapıldığını söyledi.

– Konuk devlet başkanlarına özel makam ve toplantı odası

Konuk devlet başkanlarına ziyaretleri esnasında birinci katta tahsis edilen makam salonları hakkında da bilgi veren Gürkan, konuk devlet başkanlarının misafirlerini burada ağırladıklarını, ayrıca konuk devlet başkanı için bir makam ve toplantı odası da bulunduğunu vurguladı.

Konuk devlet başkanları için tahsis edilen makam odasının duvarlarında İstanbul fotoğrafları yer alırken, makam odası içerisinde bir de dinlenme odası bulunuyor.

Tanıtım gezisi sırasında gazetecileri makamında kabul eden Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga gazetecilerle bir süre sohbet ederek, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

– Makam katı ve MGK Salonu

Mimar Can Gökoğuz, makam katında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın makamı, özel kalem, genel sekreter makamı ve Milli Güvenlik Kurulu ile heyetlerarası toplantıların gerçekleştirildiği toplantı alanlarının bulunduğunu ifade etti.

Gazetecilerden, Milli Güvenlik Kurulu toplantısının gerçekleştirildiği salona girişlerinde güvenlik gerekçesiyle isim ve imzaları alındı. Bakanlar Kurulu toplantısının da aynı salonda gerçekleştirildiği öğrenildi.

– Özel Kalem

Cumhurbaşkanlığı Özel Kalemi’ne ilişkin de Özel Kalem Şube Müdürü Melahat Tek ve Uzman Mehmet Gülünay gazetecilere bilgi verdi. Haftanın 7 günü 24 saat hizmet verdiklerini belirten Tek, telefon yoğunluğunun günlere göre değişiklik gösterdiğini söyledi.

Tek, bir soru üzerine, yabancı devlet başkanlarının da Erdoğan’la görüşmek istemeleri halinde irtibatın kendilerince sağlandığını bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Göktaş, makam katı koridorunda bulunan hat eserleri hakkında bilgi verdi. Göktaş, İslam kültüründe Hazreti Muhammed’in resim ve heykel ile tasvir edilmediğini bu nedenle Peygamber’in fiziki özelliklerini anlatan eserlere “hilye” denildiğini ve hatlarda hilye örneklerinin bulunduğunu anlattı.

Göktaş, bir soru üzerine, bu hat eserlerinin de Çankaya’dan getirildiğini bildirdi.

– Refakat Yaveri Odası

Makam katında bulunan Refakat Yaveri Odası hakkında da Cumhurbaşkanlığı Kara Yaveri Piyade Binbaşı Mete Semercioğlu bilgi verdi. Semercioğlu, Cumhurbaşkanlığı’nın kuruluşundan beri Başyaverlik kurumu bulunduğunu belirterek, bir başyaver ile deniz, hava, kara ve jandarma yaverleri bulunduğunu söyledi.

Başyaverin Cumhurbaşkanına yurt içi ve yurt dışı bütün faaliyetlerinde refakat ettiğine dikkati çeken Semercioğlu, yaverlik kurumunun Osmanlı Devleti’nden gelen ve bugüne kadar devam eden köklü bir kurum olduğunu ifade etti.

– Ana bina hakkında genel bilgi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın makamının da yer aldığı, 3 bodrum, zemin ve 4 kattan oluşan ana binada, 56 ofis, 20 toplantı odası, 3 koruma odasının da yer aldığı toplam 126 oda bulunuyor.

Mimarlığı Şefik Birkiye, Selim Dalaman ve Can Gökoğuz tarafından gerçekleştirilen binanın dekorasyonunda, geleneksel Türk motifleri stilize edilerek kullanıldı.

Ana binada bulunan eşyaların büyük çoğunluğu Çankaya Köşkü’nden getirildi.

 > Yeni Meram >Güncel > Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ikinci kez kapılarını basına açtı
HABER YORUMLARI