YAZARLAR

***

“ŞİDDET gören kadınlar için Kadın Sığınma Evleri yapılacağına, şiddet yapan erkekler için Hayvan Barınakları yapılsın!”

***

AYIPTIR: Atatürk Hava Limanı’na Metro ile giderken bir şey dikkatinizi çekti mi?. Metro içinde anonslar bütün duraklar için ismiyle yapılırken Atatürk Havalimanı için “gelecek istasyon havalimanı” deniliyor. Buranın adı Atatürk Havalimanı’dır. Bilgilerinize…

***

8 YAŞINDAKİ KADIN!

CHP Konya milletvekili Atilla Kart, “Akören ilçemizde seçim çalışmaları sırasında bir çiftçimizi tarlasında ziyaret ettik. Orada 8 yaşında Merve kızımızı gördük. Merve daha bir çocuktur. Oyun çocuğudur. O yaşta kadın olmuş. AKP demokrasi paketiyle Anadolu’da binlerce Merve oluşturmak amacındadır.”

***

CUMA BAYRAMDIR…

-Ey Allah’ım! Yaptığımız işlerde muvaffakiyetler ihsan et. Kötü yollara geçenleri gittikleri yoldan geri çevir. Taşımakta zorlanacağımız yüklerle bizleri sınavdan geçirme. Darda ve muhtaç koyma.
-Günlerin en değerlisi Cuma’dır. Cuma günü bayramlardan ve Aşure gününden daha değerlidir.”
-Cuma günü yapılacak ibadetlere, diğer günlerde yapılanların en az iki katı verilmektedir. Buna karşılık işlenen günahlar da iki kat yazılmaktadır.

-Rabbim sen kalbi kırıkların sığınağı, yolda kalmışların yoldaşı, sen yalnızlığıma arkadaş olan ve tüm gönüllerin dert ortağısın. Beni benden uzağa at, senden uzağa atma.

-Seherde açılan eller hürmetine, rükuda bükülen beller hürmetine kabul et yakarışlarımızı… Secdeye kapanmış başlar hürmetine, gözlerden akan yaşlar hürmetine, sevginle doldur sana yönelmiş kalplerimizi. Sen affedicisin, affeyle Rabbim cümlemizi.
-Bu dünya fani sakın güvenme, giden gelmez, gelen durmaz, Allah sevgisi gönülden çıkmaz. Gönlünüz imanla dolsun.
-Ya Rabbi! Cuma gününün hürmetine biz aciz kulların ne derdi varsa, ne sıkıntısı varsa; dertlilere deva, hastalara şifa, borçlu kullarına edalar nasip eyle.

-Allah’ım! Bizleri rahmetinin o engin lütfuyla bağışla, bize merhamet et. Bize hidayet ver ve sırat-ı müstakimden ayırma.

-Ya Rabbi! Dualarımızı kabul et ve bizi Makam-ı Mahmud’a komşu olmaya mazhar olanlardan eyle.

-Hayatın şereflisini, rızkın bereketlisini, vücudun sıhhatlisini, ahlakın faziletlisini, evladın edeplisini nasip eyle ya Rabbi.

-İmkanların bittiği yerde iman vardır. Derdin ne kadar büyük olursa olsun, derdinden büyük Allah vardır. Avuçlarınız semada, dudaklarınız duada olsun. Allah her an ve her günkü nurlu dualarınızı kabul buyursun.

*

GERÇEK YAŞANANLAR…

Başarı: Bir genç Hz. Muhammed’e sordu: “Hayatımın başarılı geçmesi için ne yapmalıyım?”

Resulullah’ın cevabı basitti: “Başladığın işi bitir.”

*

Cömertlik: Hz. Ömer devrinde bir yangın oldu. Ateş bir türlü söndürülemiyordu. Halk, Halife’ye gelip dert yandı. Hz. Ömer buyurdu ki: “O yangın Allah’ın bir hatırlatmasıdır size. Ve cimrilik ateşinizden bir kıvılcımdır. Cimriliği terk edin, cömert olun.” Halk bu sözlere şaşırarak, “ya Ömer! Bizim kapımız herkese açıktır. Biz cömert kişiler değil miyiz?” diye sordu. Hz. Ömer de, “siz hiçbir zaman Allah rızası için cömert olmadınız. Öğünmek ve gösteriş için cömertlik yapar göründünüz” buyurdu.

Anlayanlar anlamıştır!

> Yeni Meram >Yazarlar > “Cuma”lık dualarımız
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.