YAZARLAR

“İnsanlar melek, melekler de Tanrı olmak isterler.” .

* * *

CEBİNİZE gelen mesaja dikkat!

Şöyle bir mesaj gelirse: “Tebrikler! Hediye kol saati kazandınız. . Hemen 053211155..’ı arayın. Hemen saatinizi alın, hem de elektrik faturalarınızda indirimden yararlanın.”

Ya da telefonunuzu çaldırıp kapatıyorlar.

Sakın ola ki, bu tür mesajlara aldanmayın.

Ve derhal telefonunuzu kapatın.

Sizi arayıp kapatanı da aramayın.

Böyle bir tuzağa alet olmayın…

* * *

ANNE KALBİ
Delikanlı, katı yürekli bir kızı sevmiş ve onunla evlenmek istemişti. Ancak kız, korkunç bir şart ileri sürerek, “senin sevgini ölçmek istiyorum, dedi. Bunun için de köpeğime yedirmek üzere bana annenin kalbini getireceksin.”
Delikanlı, tüyler ürperten bu teklif karşısında ne yapacağını şaşırmış ve uzun bir tereddütten sonra hislerine yenilerek annesini öldürmeye karar vermişti. Annesi, belki de durumu farkettiği için oğluna fazla direnmedi. Ve çocuk, annesini öldürerek kalbini bir mendile koydu. Delikanlı, kızın isteğini yerine getirmiş olmanın heyecanıyla yolda koşarken, ayağı bir taşa takıldı. Kendisi bir tarafa, mendil içindeki kalp bir tarafa fırladı. Canının acısından ağzından ister istemez, “ah anam!” sözleri döküldüğünde annesinin tozlara bulanan ve hala soğumamış olan kalbinden bir ses yükseldi:
“Canım yavrum, bir yerin acıdı mı?”

*

İNSANLAR UYKUDADIR

Bir gün gözlerimizi açıyoruz dünyaya ve sanki hep buradaymış gibi sarılıyoruz. Nereden geldiğimizi, neden geldiğimizi hiç sorgulamadan elde ettiğimiz serveti mirasyedi gibi kullanıyoruz. Asıl sahibinin bir gün bize hesap soracağını düşünmeden!

Biliyoruz ki hayat kısa. Buna rağmen yaşama “hiç ölmeyecekmiş gibi” sarılıyoruz. Her aynaya bakışta gerçekle yüz yüze geliyor, yaşlandığımızı gördükçe daha bir inatla sarılıyoruz dünyaya.

Hayatı, geldiğimiz gibi çırılçıplak bırakıp gitmek zorunda olduğumuzu bile bile bu hırs niye? Her gün biraz daha ölüme yaklaştığını bilerek ölüme kayıtsız kalmak, hiç birisini yanında götüremeyeceğini bildiği halde mal, mülk ve zevkin peşinde böylesine hırslı olmak hangi mantıkla açıklanabilir?

Bir gün sıra bize gelecek, hesap verilecek. Ancak şaşırtıcı bir mantıksızlıkla uyuma devam ediyor ve kulaklarımızda şu cümle yankılanıyor: “İnsanlar uykudadırlar, öldükleri zaman uyanırlar.”

Allah bizi ölmeden uyananlardan eylesin.

> Yeni Meram >Yazarlar > “Cuma”lık
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.