YAZARLAR

İlk Cuma namazı Ranuna Vadisinde klındı. Fatih Sultan Mehmet 12 Hristiyan Devletini topraklarını alarak ortadan kaldırdı.

■ Cuma sözcüğünün kökü Arapça’dır.

Cuma Kur’an haftalık toplantı günüdür.. Kur’an’dan önce bu gün için Araplar arûbe, yewm ül arûbe ya da altıncı gün anlamında yewm üs sâdis derlerdi.Ayrıca erkek ismi olarak da kullanılmaktadır.

Cuma toplu ibadet günüdür. İslam’da kutsal gündür

Cuma günü İsa’nın çarmıha gerildiği gün olduğu için yas günüdür.

Ayın 13’ünün Cumaya rastladığı günler kimi inanışlara göre uğursuz kabul edilir.

Cuma Suresinin meali:

1- Göklerde ve yerde olanların tümü, Melik; Kuddüs; Aziz; Hakim olan Allah’ı tesbih eder.

2- O, ümmîler içinde, kendilerinden olan ve onlara ayetlerini okuyan, onları arındırıp-temizleyen ve onlara kitap ve hikmeti öğreten bir elçi gönderendir

3- Henüz kendilerine ulaşıp-katılmamış olan diğerlerine de ; O , üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir.

4- Bu, Allah’ın dilediğine verdiği ıdır. Allah, büyük fazl sahibidir.

5- Kendilerine Tevrat yükletilip de sonra onu yüklenmemiş olanların durumu, koskoca kitap yükü taşıyan eşeğin durumu gibidir. Allah’ın ayetlerini yalanlayan kavmin durumu ne kötüdür. Allah, zalim bir kavmi hidayete erdirmez.

6- De ki: “Ey Yahudi olanlar, eğer siz, insanlardan ayrı olarak yalnızca sizlerin gerçekten Allah’ın velileri olduğunuzu öne sürüyorsanız, ölümü temenni edin; eğer doğru sözlü iseniz .

7- Onlar, ellerinin öne takdim ettikleri dolayısıyla bunu hiçbir zaman temenni edemezler. Allah, zalimleri bilendir.

8- De ki: “Elbette sizin kendisinden kaçtığınız ölüm, şüphesiz sizinle karşılaşıp-buluşacaktır. Sonra gaybı da, müşahede edilebileni de bilen a döndürüleceksiniz; O da size yaptıklarınızı haber verecektir.”

9- Ey iman edenler, cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah’ı zikretmeye koşun ve alış-verişi bırakın. Bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır.

10- Artık namazı kılınca, yeryüzünde dağılın. Allah’ın fazlını isteyip-arayın ve çokça zikredin; umulur ki felaha kavuşmuş olursunuz.

11- Onlar bir ticaret ya da bir eğlence gördükleri zaman, ona sökün ettiler ve seni ayakta bıraktılar. De ki: “Allah’ın Katında bulunan, eğlenceden ve ticaretten daha hayırlıdır. Allah, rızık verenlerin en hayırlısıdır.”

Yollar uzanır hakka yürümek için, tomurcuklar güller açar görmek için, dua eden var senin için. Sende dua et Allah için.
■ Rabbim kalbi kırıkların sığınağı, yolda kalmışların yoldaşı, sen yalnızlığıma arkadaş olan ve tüm gönüllerin dert ortağısın. Beni benden uzağa at, senden uzağa atma.

Bildirdiğin ve gizlediğin tüm isimlerini ve Kur’an-ı Kerim’i, kalbimizin baharı, gönlümüzün nuru, sıkıntımızın ilacı yap.
■ Huzur ve güven içinde yenen kuru bir ekmek, endişe içinde yenen baldan daha tatlıdır. Namus içinde yaşanan bir çadır, ahlaksızlığın hüküm sürdüğü bir köşkte yaşamaktan daha sevimlidir.

BİR DAMLA;

Önem verir elbette İslam dini şuraya
Teşvik eder ümmeti,gelmeye bir araya
Her hafta Cuma günü davet eder duaya
Bilin Cuma namazı asla kalmaz kazaya
Müdrik olan mü’mine mübarek olsun Cuma

Gel sen de idrak eyle Cumadan gafil olma

> Yeni Meram >Yazarlar > CUMA’LIKLAR!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.