Torku Jelifest

Çukurova Üniversitesi’ndeki usulsüzlük davası

  • Giriş Tarihi: 31.03.2015 18:27
  • Güncelleme Tarihi: 18:27
Çukurova Üniversitesi’ndeki usulsüzlük davası

Çukurova Üniversitesi’nde (ÇÜ) ihalelere fesat karıştırıldığı iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında açılan davada, aralarında eski rektör Prof. Dr. Alper Akınoğlu’nun da bulunduğu tutuksuz 48 sanığın yargılanmasına başlandı.

Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, rektör Akınoğlu ve 29 sanık ile müştekiler ve avukatları katıldı.

Kimlik tespitinin ardında iddianamenin okunduğu duruşmada, sanık ve müştekilerin ifadeleri alındı.

Eski rektör Akınoğlu, savunmasında, iddianameyi görünce şaşırdığını ve suçlamalara üzüldüğünü kaydetti.

İddianamenin, bilirkişi raporlarına dayandırıldığını öne süren Akınoğlu, şunları söyledi:

”Bu raporlar, kendi içinde çelişki ve hatalarla dolu. Bilirkişiler, zaten emniyetin bünyesinden. Ayrıca bu ekip birkaç defa da değişmiştir. Kamu İhale Kanunu’nda açıkça imza yetkim olmadığı belirtilmesine rağmen bilirkişiler bunu bilmiyor. Rektörler, ihalelerden sorumlu değildir ve imza atma yetkisi yoktur. Bu konuda harcama yetkisi kime aitse o imza atmıştır. Yasaya göre rektörler idari açıdan sorumludur, mali açıdan sorumlu değildir.”

İhalelerle ilgili inceleme ve araştırma komisyonu kurduğunu belirten Akınoğlu, komisyondan gelen raporlara göre hareket ettiğini, ihalelerde eksik evrak varsa bundan ihale komisyonunun sorumlu olduğunu iddia etti.

Akınoğlu, 8 yıllık rektörlüğü döneminde görevini titizlikle yerine getirdiğini belirterek, ”Görev sürem boyunca üniversite iki katı büyüdü. Birçok fakülte ve yüksekokul kurdum. Türkiye’nin en iyi diş hekimlik fakültesini açtık. Hastanenin yatak ve teknik kapasitesini iki katından fazla arttırdım” dedi.

Basında, hakkında linç kampanyası yürütüldüğünü iddia eden Akınoğlu, bir medya grubunun mahkeme kararına rağmen kendisiyle ilgili tekzipleri yayımlamadığını, bir gazetecinin de müteahhit babasına ihale verilmediği için basın yoluyla kendisini hedef gösterdiğini ileri sürdü.

Akınoğlu, mahkeme heyetinin her türlü sorusuna açıklıkla cevap verebileceğini, görev süresi boyunca kurumu korumak ve işi ortada bırakmamak için elinden geleni yapmaya çalıştığını ifade etti.

Diğer sanıkların da suçlamaları kabul etmediği duruşmada müştekiler de ifade verdi.

Akınoğlu’ndan önceki dönemde rektörlük yapan ve duruşmaya müşteki olarak katılan Prof. Dr. Mustafa Yalçın Kekeç ise sanıklardan şikayetçi olduğunu, ortada büyük bir usulsüzlük bulunduğunu öne sürdü.

Mahkeme heyeti, sanıklar hakkındaki yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasına, ÇÜ Rektörlüğü, Maliye Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun davaya müdahil olmasına karar verdi. Heyet, bilirkişi raporunun beklenmesi ve celseye katılmayan sanıkların dinlenmesi için duruşmayı erteledi.

İddianamede, 2005-2012 dönemini kapsayan soruşturmanın ardından açılan davada, 48 sanık hakkında, “üniversite ihaleleri ve hak edişlerin ödenmesinde usulsüzlük ve yolsuzluk yapıldığı, zimmet suçu işlendiği, rüşvet, 6136 sayılı yasaya muhalefet” suçlarından 82 ila 7 yıl hapis cezası isteniyor.> Yeni Meram >Türkiye > Çukurova Üniversitesi’ndeki usulsüzlük davası
HABER YORUMLARI